Алієва Мехрібан Аріф-кизи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мехрібан Аріф кизи Алієва
азерб. Mehriban Arif qızı Əliyeva
Мехрібан Аріф кизи Алієва
Мехрібан Аріф кизи Алієва
1-ий віцепрезидент Азербайджанської Республіки
Нині на посаді
На посаді з 21 лютого 2017
Президент Ільхам Алієв
Народилася 26 серпня 1964(1964-08-26) (59 років)
Баку, Азербайджанська РСР, СРСР
Відома як офтальмологиня, політична діячка, лікарка
Країна СРСР і Азербайджан
Alma mater Перший московський державний медичний університет імені І. М. Сеченова
Політична партія Партія «Новий Азербайджан»
Батько Аріф Пашаєвd
Мати Імангулієва Аїда Насир-кизи
У шлюбі з Ільхам Алієв
Діти Лейла Алієва і Arzu Aliyeva
Релігія іслам
Нагороди
Підпис
mehriban-aliyeva.org

Мехрібан Аріф кизи Алієва (азерб. Mehriban Arif qızı Əliyeva; нар. 26 серпня 1964, Баку) — азербайджанська державна, політична та громадська діячка; перший віцепрезидент Азербайджану (з 2017 року), дружина президента Азербайджану Ільхама Алієва.

Президент Федерації гімнастики Азербайджану, неодноразово обиралася депутатом Міллі Меджлісу Азербайджану, керівник робочої групи з азербайджано-французьких міжпарламентських зв'язків, президент Фонду Гейдара Алієва та Фонду друзів культури Азербайджану; посол доброї волі ЮНЕСКО (2004) та ІСЕСКО (2006)[1], ООН, ОВК.

Походження[ред. | ред. код]

Мехрібан Пашаєва народилася 26 серпня 1964 року в місті Баку[2] в родині інтелігентів.

По батькові[ред. | ред. код]

Її дід по батькові — азербайджанський письменник і літературознавець Мир Джалал Пашаєв. Він був родом з села Андабіль[3] Іранського Азербайджану і в дитинстві з батьком переїхав до Гянджі[4]. Надалі Мир Джалал став доктором філологічних наук (1947), професором (1948) і був удостоєний звання Заслуженого діяча науки Азербайджанської РСР (1969)[5].

Батько Мехрібан Алієвої — Ариф Пашаєв в радянський час був співробітником Інституту фізики Академії наук Азербайджанської РСР, доктором фізико-математичних наук. Пізніше він став дійсним членом Національної академії наук Азербайджану (НАНА) і ректором Національної академії авіації.

Брат батька — Хафіз Пашаєв. Він також в радянський час був співробітником Інституту фізики АН Азербайджанської РСР, доктором фізико-математичних наук. В подальшому 13 років працював послом Азербайджану в США. Нині він ректор Азербайджанської дипломатичної академії[6]. Його син Мир Джамал Пашаєв працював у системі Національного банку Азербайджану і Європейського банку реконструкції і розвитку, потім став головою Наглядової ради азербайджанських «PAŞA Bank» і «Kapital Bank»[6].

Інший брат батька — Агіль Пашаєв працював директором готелю «Mariott Abşeron» і був одним з головних організаторів концертів команди «Хлопці з Баку», а його син Мир Джалал — голова Ради директорів страхової компанії ВАТ «Paşa Həyat Sığorta», складової частини «Pasha Holding»[7].

Пашаєвих називають одним із найвпливовіших сімейних кланів Азербайджану — його представники займають високі пости в уряді і академічному співтоваристві, а також пов'язані з великим бізнесом в неенергетичному секторі азербайджанської економіки (будівництво, нерухомість, зв'язок, фінанси)[8].

По матері[ред. | ред. код]

Дід по матері — Насір Імангулієв, уродженець Баку, був відомим азербайджанським журналістом, засновником і головним редактором газети «Баку». Його дружина, Гевхар Султанзаде  походила з аристократичної родини міста Шемахи[9].

Мати Мехрібан Алієвої — Аїда Імангулієва стала першою азербайджанської жінкою-сходознавцем (арабіст) доктором наук[9]. Вона була директором Інституту сходознавства Азербайджану, отримала звання доктора філологічних наук, професора (1991)[9].

Рідна сестра Мехрібан Алієвої — Наргіз Пашаєва доктор філологічних наук, професор, дійсний член НАН Азербайджану[10], віцепрезидент НАН Азербайджану[11], член Спілки письменників Азербайджану; ректор Бакинської філії Московського державного університету імені М. В. Ломоносова.

Життєпис[ред. | ред. код]

У 1975 році Мехрібан Алієва знялася в ролі дівчинки Валіде у фільмі «Красномовний лист»[12]. У 1982 році вона із золотою медаллю закінчила Бакинську середню школу № 23.[2] Навчалася на лікувально-профілактичному факультеті Азербайджанського державного медичного інституту ім. Н. Наріманова[1], потім продовжила навчання в Першому Московському медичному інституті імені І. М. Сєченова, який закінчила з червоним дипломом в 1988 році.[2] За час навчання, в 1983 році, Мехрібан Алієва вийшла заміж за Ільхама Алієва[13].

Родина Алієвих з Президентом Росії Дмитром Медведєвим у Фонді Гейдара Алієва. Баку, 2008 рік

В період з 1988 по 1992 рік Мехрібан Алієва працювала в Московському науково-дослідному інституті очних хвороб під керівництвом академіка Михайла Краснова[1]. У 1995 році заснувала і очолила благодійний фонд «Друзі культури Азербайджану», а наступного року заснувала культурно-історичний журнал «Спадщина Азербайджану», що виходить на азербайджанською, російською та англійською мовами, і стала його редактором. Для більш широкої пропаганди азербайджанської культури в 1996 році Мехрібан Алієвою було засновано часопис «Азербайджан — Ірс», що видається трьома мовами (азербайджанською, російською, англійською).

У 2002 році Мехрібан Алієва була обрана президентом Федерації гімнастики Азербайджану. За її ініціативою Міжнародна федерація гімнастики прийняла рішення провести чемпіонат світу 2005 року з художньої гімнастики в Азербайджані.

На відкритті Перших Європейських ігор у Баку, 12 червня 2015 року

Мехрібан Алієва — президент Фонду Гейдара Алієва з моменту його заснування (у 2004 році). У тому ж році вона була призначена послом доброї волі ЮНЕСКО за підтримку фольклору та музичних традицій[14] і була обрана членом виконавчого комітету Національного олімпійського комітету Азербайджану. За діяльність в різних сферах, підтримку освіти та проектів, що втілюються в життя в ісламському світі, 24 листопада 2006 року Мехрібан Алієва була удостоєна почесного звання Посла доброї волі ІСЕСКО.[2] Вона також була головою національного комітету з проведення в Баку Перших Європейських ігор у 2015 році.

Мехрібан Алієва вперше балотувалася в депутати Міллі Меджлісу Азербайджану в 2005 році від правлячої партії Новий Азербайджан і на минулих тоді виборах здобула перемогу, отримавши 92 % голосів[15][16].

У 2008 році за ініціативою Мехрібан Алієвої та за згоди Тамари Синявської в Баку, на Алеї почесного поховання, був похований радянський азербайджанський співак Муслім Магомаєв, який помер у Москві.

Вона стала ініціатором створення і була обрана президентом Міжнародного фестивалю „Світ мугама“ в Баку[1].

Посада віцепрезидента[ред. | ред. код]

Мехрібан Алієва та Світлана Медведєва відвідують Музей сучасного мистецтва в Баку.

У вересні 2016-го в Азербайджані пройшов конституційний референдум, за підсумками якого, зокрема, президентський термін був збільшений з 5 до 7 років і була заснована посада першого віцепрезидента. Згідно з поправками, у разі уходу президента у відставку повноваження глави держави передаються першому віцепрезиденту, а не прем'єру, як раніше[17]. 21 лютого 2017 року президент Азербайджану Ільхам Алієв призначив Мехрібан Алієву першим віцепрезидентом Азербайджану[18].

Ряд експертів вказують, що таким чином в Азербайджані формується неомонархія, і якщо Ільхам Алієв не зможе більше займати посаду президента, то його дружина перехопить управління державою, щоб потім зробити президентом їхнього сина Гейдара[19]. Колишній посол США в Азербайджані Річард Казларич назвав призначення першої леді Азербайджану Мехрібан Алієвої на посаду першого віцепрезидента країни кроком у напрямку до монархії[20].

Азербайджанські ЗМІ, які тотально підконтрольні владі, сприйняли новину про призначення Мехрібан Алієвої виключно позитивно[21].

Мехрібан Алієва під час засідання Ради безпеки Азербайджану
Мехрібан Алієва в азербайджанському парламенті під час інавгурації президента

У вересні 2018 року Мехрібан Алієва здійснила офіційний візит до Італії в рамках якого відбулася зустріч віцепрезидента з Папою Римським Франциском[22][23][24] а також з головою Сенату Італійської Республіки Марією Елізабеттою Альберті Казеллаті[25]. Також Алієва взяла участь у церемонії відкриття катакомб святого Себастьяна, які були відреставровані Фондом Гейдара Алієва[26][27][28].

Особисте життя[ред. | ред. код]

У 1983 році Мехрібан Пашаєва вийшла заміж за Ільхама Алієва, сина тодішнього першого заступника Голови Ради Міністрів СРСР Гейдара Алієва. У цьому шлюбі у неї народилося троє дітей: дві дочки і син.

Алієва з чоловіком та донькою Лейлою в Давосі
 • Старша дочка — Лейла народилася в 1984 році в Москві; одружувалась з підприємцем і музикантом Еміном Агаларовим. Від цього шлюбу у неї двоє синів-близнюків: Алі і Микаїл. Лейла Алієва — президент Федерації йоги Азербайджану[29], віцепрезидент Фонду Гейдара Алієва, головний редактор журналу „Баку“.
 • Молодша донька Арзу народилася в 1989 році в Баку[30]. У 2011 році вона вийшла заміж за Самеда Курбанова, сина підприємця і одного з засновників Всеросійського Азербайджанського Конгресу Айдина Курбанова[31], у шлюбі з яким у них народився син Айдин[30].
 • Син Гейдар народився в 1997 році в Лондоні[32].

Мехрібан Алієва любить готувати[33]. У 2015 році разом із членами своєї родини вона здійснила умру (малий хадж) до Мекки[34].

Звинувачення у корупції[ред. | ред. код]

Родину Алієвих неодноразово звинувачували в масштабній корупції[17][35][36]. У резолюції від 10 вересня 2015 року Європейський парламент ЄС закликав владу провести ретельне розслідування звинувачень у корупції проти Ільхама Алієва і членів його сім'ї[37]. Спільне журналістське розслідування OCCRP та РадіоАзадлиг з'ясувало що сім'я Алієвих контролює будівельну компанію „Azenco“, яка отримує багатомільйонні контракти, фінансовані з державного бюджету — зокрема, на будівництво концертного залу „Crystal Hall“, де в 2012 році проводився конкурс Євробачення, будівництво площі державного прапора тощо[38][39].

Діти-мільйонери[ред. | ред. код]

Як повідомляють журналісти азербайджанської редакції РС/РВЄ, посилаючись на „The Washington Post“, у 2011 році 14-річний син Мехрібан — Гейдар — став власником 9 розкішних маєтків в Дубаї. Маєтки були придбані приблизно за 44 мільйони доларів. Дочки Лейла та Арзу також мають нерухомість в Дубаї, зареєстровану на їх ім'я. Сукупна вартість нерухомості, що належить дітям Алієвих, оцінюється в 75 млн доларів[40].

Згідно з результатами розслідування, проведеного журналістами азербайджанської редакції РС/РВЄ, Лейла і Арзу, мабуть, контролюють азербайджанську компанію стільникового зв'язку „Azerfon“[41].

Арзу є співвласницею Silk Way Bank — „кишенькового“ банку холдингової компанії SW Holding, у власність якої в ході приватизації перейшли численні сервісні служби державної авіакомпанії AZAL[40].

Нагороди та визнання[ред. | ред. код]

Мехрібан Алієва під час свого візиту до Франції.

Ордени та медалі[ред. | ред. код]

Премії та призи[ред. | ред. код]

 • Премія «Золоте серце» (2007)[1]
 • Премія «Роза світу» Міжнародного фестивалю камерної музики в Ніагарі (Канада) (2008)[1]
 • Міжнародна премія «Caspian Energy Integration Award»
 • Премія ВООЗ «За виняткові заслуги в охороні та зміцненні здоров'я матері, дитини і сім'ї»[54]
 • Премія Гейдара Алієва (2009)[1]
 • Міждержавна премія СНД «Зірки Співдружності» (2012)[1]
 • «Prix de la Fondation» міжнародного форуму «Кран Монтана» (2012)[1]
 • «Людина 2005 року» згідно з Фонду національного героя Чингіза Мустафаєва та групи компаній ANS[1]

Почесні звання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в г д е ж и к л м н п Энциклопедия азербайджанского мугама. — Баку: Фонд Гейдара Алиева, Союз композиторов Азербайджана, Научный центр «Азербайджанская национальная энциклопедия», 2012. — С. 48-49.(рос.)
 2. а б в г Официальный сайт президента Азербайджанской Республики - ПРЕЗИДЕНТ » Первая Леди. ru.president.az. Архів оригіналу за 26 квітня 2017. Процитовано 31 березня 2017. 
 3. Paşayeva N. Mir Cəlal (müəsirlərinin xatirələrində və yaradıcılığından örnəklər). — «Azərbaycan Ensiklopediyası» NPB, 1998. — С. 5.
 4. Очерк истории азербайджанской советской литературы. — М.: Изд-во АН СССР, 1963. — С. 424.
 5. Энциклопедия азербайджанского мугама. — Баку: Фонд Гейдара Алиева, Союз композиторов Азербайджана, Научный центр «Азербайджанская национальная энциклопедия», 2012. — С. 192.
 6. а б Сын-финансист Хафиза Пашаева. Oxu.az. Архів оригіналу за 1 квітня 2019. Процитовано 1 квітня 2019. 
 7. Состоялась свадьба Мир Джалала Пашаева – ФОТО. KAVKAZNEWS.AZ. 16 березня 2015. Архів оригіналу за 1 квітня 2019. Процитовано 1 квітня 2019. 
 8. «US Embassy cables: Who Owns What in Azerbaijan», The Guardian, 12 грудня 2010. Архів оригіналу за 27 червня 2013. Процитовано 1 квітня 2019. 
 9. а б в Сегодня - 76-я годовщина со дня рождения видного востоковеда, профессора Аиды Имангулиевой. Trend News Agency. 10 октября 2015. Архів оригіналу за 1 квітня 2019. Процитовано 1 квітня 2019. 
 10. Пашаєва Наргіз Аріф гызы. Архів оригіналу за 1 квітня 2019. Процитовано 1 квітня 2019. 
 11. Академік Наргіз Пашаєва обрано віце-президентом НАН Азербайджану. Архів оригіналу за 1 квітня 2019. Процитовано 1 квітня 2019. 
 12. Кадры из фильма, в котором Мехрибан Алиева снялась в детстве. Oxu.az. 
 13. Весілля Ільхама Алієва Мехрібан Алієвої [Архівовано 1 квітня 2019 у Wayback Machine.] // Aze.az, 26 Серпень 2014
 14. Перша леді Азербайджану буде призначена послом доброї волі ЮНЕСКО [Архівовано 3 серпня 2016 у Wayback Machine.]. Unesco.org. Вересень 2004
 15. РАФАЭЛЬ Ъ-МУСТАФАЕВ, БОРИС Ъ-ВОЛХОНСКИЙ (08.11.2005). Мерси, Баку. Европа признала итоги выборов в Азербайджане. Газета "Коммерсантъ". Архів оригіналу за 1 квітня 2019. Процитовано 1 квітня 2019. 
 16. Жена Алиева избирается в парламент. «Коммерсантъ». 16.08.2005. Архів оригіналу за 1 квітня 2019. Процитовано 1 квітня 2019. 
 17. а б Віце-президентом Азербайджану стала дружина президента. Хто вона така? [Архівовано 1 квітня 2019 у Wayback Machine.] // Медуза. 21 лютого 2017
 18. Президент Азербайджану призначив свою дружину першим віце-президентом — Російська газета. Архів оригіналу за 1 квітня 2019. Процитовано 1 квітня 2019. 
 19. Експерти про призначення дружини Алієва віце-президентом: „В Азербайджані формується неомонархія“ [Архівовано 1 квітня 2019 у Wayback Machine.] // МК, 21 лютого 2017
 20. Коментарі Казларича для Meydan TV [Архівовано 18 лютого 2019 у Wayback Machine.] // Meydan TV, 22.02.2017
 21. Президент Алієв став чоловіком віце-президента [Архівовано 1 квітня 2019 у Wayback Machine.] // Росбалт, 27 лютого 2017
 22. Publicadas por Hermanos Franciscanos. Azerbaiyán: El Papa recibe a Mehriban Aliyeva. Noticias del Vaticano. Архів оригіналу за 1 квітня 2019. Процитовано 16 листопада 2018. 
 23. Папа Франциск принял на аудиенции Мехрибан Алиеву (+ ФОТО) (рос.). sib-catholic.ru. Архів оригіналу за 1 квітня 2019. Процитовано 16 листопада 2018. 
 24. First Vice-President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva met with Pope Francis. Архів оригіналу за 1 квітня 2019. Процитовано 1 квітня 2019. 
 25. Первая встреча Мехрибан Алиевой в Италии - ФОТО | Eurasia Diary. Eurasia Diary. Архів оригіналу за 1 квітня 2019. Процитовано 16 листопада 2018. 
 26. Heydar Aliyev Foundation funds restoration of catacombs of Sts. Marcellinus and Peter - Ss. Peter & Paul - Collinsville. Ss. Peter & Paul - Collinsville (амер.). 23 лютого 2016. Архів оригіналу за 1 квітня 2019. Процитовано 19 листопада 2018. 
 27. В Риме состоялось открытие катакомб святого Себастьяна после реставрации. Архів оригіналу за 1 квітня 2019. Процитовано 1 квітня 2019. 
 28. La Repubblica dell’Azerbaigian festeggia i suoi primi 100 anni (італ.). Архів оригіналу за 1 квітня 2019. Процитовано 19 листопада 2018. 
 29. Лейла Алиева избрана президентом Федерации йоги Азербайджана. haqqin.az. 30 Декабря 2017. Архів оригіналу за 23 липня 2021. Процитовано 1 квітня 2019. 
 30. а б Дочь Ильхама Алиева отмечает день рождения. ФОТО. AZE.az. 23 Январь 2017. Архів оригіналу за 1 квітня 2019. Процитовано 1 квітня 2019. 
 31. Младшая дочь президента Азербайджана вышла замуж. "Вести" интернет-газета" ("VESTI.RU"). 4 сентября 2011. Архів оригіналу за 1 квітня 2019. Процитовано 1 квітня 2019. 
 32. Интервью с первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой и фотосессия из журнала Harpers Bazaar. Trend News Agency. 5 октября 2009. Архів оригіналу за 1 квітня 2019. Процитовано 1 квітня 2019. 
 33. Биографические Страницы. Журнал "Коммерсантъ Власть". 08.03.2004. Архів оригіналу за 1 квітня 2019. Процитовано 1 квітня 2019. 
 34. Президент Азербайджана совершил малый хадж в Мекке. «Вестник Кавказа». 7 апр 2015 url=http://vestikavkaza.ru/news/Prezident-Azerbaydzhana-sovershil-malyy-khadzh-v-Mekke.html. 
 35. Panama Papers: How family that runs Azerbaijan built an empire of hidden wealth [Архівовано 3 серпня 2019 у Wayback Machine.] // The Irish Time, Apr 7, 2017
 36. Azerbaijani First Big Family on Banking [Архівовано 3 вересня 2020 у Wayback Machine.] // OCCRP, 11 June 2015
 37. European Parliament resolution of 10 September 2015 on Azerbaijan (2015/2840(RSP)). Архів оригіналу за 4 березня 2019. Процитовано 23 травня 2022. 
 38. Хадиджа Исмаилова (9 травня 2012). Azerbaijani President's Family Benefits From Eurovision Hall Construction. Azerbaijan (англ.). Радио «Свобода». Архів оригіналу за 18 червня 2013. Процитовано 17 червня 2013. 
 39. Оффшорные компании, связывающие Алиевых с Azersun [Архівовано 7 квітня 2017 у Wayback Machine.] // Радио Азадлыг, Апрель 05, 2013
 40. а б Ulviyye Asadzade, Хадиджа Исмаилова (13 серпня 2010). Aliyev's Azerbaijani Empire Grows, As Daughter Joins The Game. Features (англ.). Радио «Свобода». Архів оригіналу за 18 червня 2013. Процитовано 17 червня 2013. 
 41. Хадиджа Исмаилова (27 червня 2011). Azerbaijani President's Daughters Tied To Fast-Rising Telecoms Firm. Features (англ.). Радио «Свобода». Архів оригіналу за 18 червня 2013. Процитовано 17 червня 2013. 
 42. Ільхам Алієв взяв участь у церемонії нагородження у зв'язку з першими Європейськими іграми. Архів оригіналу за 2 липня 2015. Процитовано 1 квітня 2019. 
 43. Первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева удостоена высшего ордена Пакистана. Day.az. 12.02.2015. Архів оригіналу за 1 квітня 2019. Процитовано 1 квітня 2019. 
 44. Первая леди Азербайджана награждена Большим Командорским Крестом. "The First News". 14 сентября 2009. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 1 квітня 2019. 
 45. Президент Фонда Гейдара Алиева удостоена Ордена Почетного легиона. "The First News". 15 февраля 2010. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 1 квітня 2019. 
 46. Мехрібан Алієва удостоєна Стрітенського ордена Республіки Сербської. Архів оригіналу за 3 лютого 2019. Процитовано 1 квітня 2019. 
 47. Первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой вручена золотая «Медаль Моцарта» ЮНЕСКО. Информационное агентство TREND. 31.07.2010. Архів оригіналу за 3 серпня 2010. Процитовано 1 квітня 2019. 
 48. State Awards Issued by Georgian Presidents in 2003-2015. IDFI (англ.). Архів оригіналу за 9 травня 2019. Процитовано 10 травня 2019. 
 49. Олександр Жилкін нагородив Мехрібан Алієва орденом «За заслуги перед Астраханської областю»[недоступне посилання з Май 2018]
 50. Вручення Святішим Патріархом Кирилом віце-президента Азербайджанської Республіки Мехрібан Алієвої орденом святої рівноапостольної княгині Ольги II ступеня. Архів оригіналу за 1 квітня 2019. Процитовано 1 квітня 2019. 
 51. Mehriban Aliyeva receives Commander's Cross of Order of Merit of Hungarian Republic. Архів оригіналу за 1 квітня 2019. Процитовано 1 квітня 2019. 
 52. Президент Италии наградил Ильхама Алиева орденом. Mir24 (ru-RU). Архів оригіналу за 1 квітня 2019. Процитовано 16 листопада 2018. 
 53. Президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева награждена почетной медалью 'Узеир Гаджибейли' (рос.). Информационное Агентство Репорт. Архів оригіналу за 1 квітня 2019. Процитовано 19 січня 2019. 
 54. Галина Микеладзе (26 августа 2009). Мехрибан - значит милая, ласковая, приветливая, дружелюбная. "The First News". Архів оригіналу за 3 квітня 2017. Процитовано 1 квітня 2019. 

Посилання[ред. | ред. код]