Алі Аділ-шах I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Алі Аділ-шах I
Алі Аділ-шах I
5-й Шах Біджапуру
1558 — 1579
Попередник: Ібрагім Аділ-шах I
Наступник: Ібрагім Аділ-шах II
 
Народження:
Біджапур, Аділ-шахи
Смерть: 1579
Аділ-шахи
Країна: Аділ-шахи
Релігія: Іслам
Рід: Аділ-шахи
Батько: Ібрагім Аділ-шах I
Шлюб: Chand Bibid
Діти: Ібрагім ІІ Аділ-шах

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Алі Аділ-шах I (д/н — 17 серпня 1579) — шах Біджапуру в 15581579 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Син Ібрагіма Аділ-шаха I. Перребрав владу 1558 року. У день сходження на трон знову оголосив шиїзм державною вірою, впровадивши плату шиїтським місіонерам. Невдовзі повернув до влади афакі, водночас усунувши декканців від ключових посад. Оженився на Чанд Бібі, доньці ахмеднагарського султана Хуссейна Нізам-шаха I, чим було закріплено союз між державами. На заході розширив володіння до порту Хонавар.

Згодом уклав мирний договір з Рамараєю, фактичним правителем Віджаянагарської імперії. Сам Алі Аділ-шах I відвідав Віджаянагар, де його було урочисто прийнято.

1560 року розпочав зведення укріплень у північних містах Кальяна, Налдруг, Паренда і Кандгар. У 1564 році доєднався до союзу Ахмеднагарського і Голкондського султанатів, спрямованих проти Віджаянагару. 1565 року в союзі з Ахмеднагаром і Голкондою завдав поразки Рамараї у битві при Талікоті, чим було спричинено занепад Віджаянагарської імперії. В результаті південні володіння Біджапурського султанату було суттєво розширено (кордоном стали річки Тунґабгадра і Варада, досягши практично меж міста Віджаянагар. Того ж року разом з ахмеднагарським султаном Муртазою Нізам-шахом I сплюндрував берарський султанат.

Потім встановив дипломатичні відносини з могольським падишахом Акбаром. 1566 року допоміг бідарському султану Алі Барід-шаху I у протистоянні з Ахмеднагаром й Голкондою. З кінця 1560-х років наказав відновлювати та розширювати фортеці на півдні.

У 1576 році в битві при Пенуконді занав поразки від віджаянагарського магараджахіраджи Шрі Ранги I. 1578 року заклав в порту Дабул монетний двір, де став карбувати власні срібні монети ларін. 1579 року султан призначив своїм спадкоємцем небожа Ібрагіма. У тому року був убитий євнухом. Його було поховано в Алі-Ка-Рузі поблизу Сакаф-Руза в Біджапурі.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Wakiyate Mamlakate Bijapur by Basheeruddin Dehelvi.
  • Tareekhe Farishta by Kasim Farishta