Амага

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Амага — дружина сарматського династа Медосакка, відома лише за новелою зі «Стратегем» Полієна. Діяльність Амаги датовано II століття до н. е.

Етимологія імені:
сарм. Amāgā < авест. *ama- — укр. "могутня, сильна"[1].

Амага у Полієна (Стратегеми, VIII, 56)[2][ред.ред. код]

Амага, дружина Медосакка, царя сарматів, що мешкають узбережжям Понту, розуміючи, що чоловік занурився у розкіш та пияцтво, сама часто судила суди, сама ж ставила й охорону країни, відбивала навали ворогів та билася разом з мешканцями, що потерпали. Й слава її була сяючою серед усіх скіфів, тому херсонесіти, що мешкають у Тавриці, потерпаючи від царя мешкаючих поруч скіфів, звернулися до неї з проханням стати її союзниками. Вона ж спочатку написала скіфам, наказав утриматися від нападу на Херсонес, коли Скіф це зневажив, взяла сто двадцять вершників найміцніших духом й тілом, дав кожному по три коні, за одну ніч й один день здолала тисячу двісті стадій й, раптово з'явившись біля царського палацу, знищила усіх вартових, а коли зпантеличені неочікуваним жахом скіфи вирішили, що з'явилось не стільки, кільки вони бачать, а значно більше, Амага з тими, хто був поруч, увірвалася до палацу та напала на Скіфа, вбила перебуваючих з ним родичів та друзів, повернула землю херсонесітам, сину ж вбитого доручила царство, наказав панувати справедливо та утримуватися від нападу на сусідніх елінів та варварів, пам'ятаючи про смерть свого батька.

Примітки[ред.ред. код]

  1. (англ.) Joseph H. Peterson. Dictionary of most common AVESTA words. 1995
  2. переклад на українську з російської, некваліфікований, й не може бути використаним як джерело чи посилання. Оригінальний текст: (рос.) Полиэн. Стратегемы. Евразия, С-Пб., 2002

Посилання[ред.ред. код]

Попередник
Медосакк
Сарматський вершник.jpg Династ сайїв
II століття до н. е.
Сарматський вершник.jpg Наступник