Амастрида (правителька Гераклеї)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Амастрида

Амастрида, Амастріс (дав.-гр. Aμαστρις), іноді Амастріна — правителька Гераклеї Понтійської з 305 до 301 року до н. е., племінниця останнього перського царя з династії Ахеменидів Дарія III.

Життєпис[ред.ред. код]

Була донькою Оксатра, брата Дарія III. Після поразки останнього та захоплення Перської держави македонянами і греками на чолі із Олександром Македонським опинилася при дворі нового володаря. Олександр Македонський визначив Амастриду як наручену своєму військовику Кратеру. Втім шлюб не відбувся через смерть Олександра або Кратер його розірвав, оженившись на доньці Антипатра.

Вийшла заміж за гераклейського тирана (потім цара) Діонісія, від якого мала сина Оксатра. З 305 року до н. е. володарювала над містом після смерті свого чоловіка Діонісія. Перед смертю Діонісій склав заповіт, згідно з яким його владу повинна була успадкувати Амастрида. Вона продовжувала політику попередника — мала гарні політичні відносини з Антигоном Однооким.

Проте після того, як усі інші діадохи об'єдналися проти Антигона, то Амастрида розірвала відносини з ним й уклала договір з Лісімахом, царем Фракії. Вона також вийшла заміж за Лісімаха. Але після перемоги коаліції над Антигоном у 301 році до н. е. під Іпсом значення Гераклеї для Лісімаха зменшилося. Тому він розлучився з Амастридою, щоб одружитися з Арсіноєю, донькою царя Єгипта Птолемея I. За короткий час свого володарювання Амастрида продовжувала розбудовувати Гераклею Понтійську, а також заснувала місто Амастриду.

У 301 до н. е. вона передала владу своєму пасинкові Клеарху. Однак раптово у 288 до н. е. Клеарх наказав вбити Амастриду, можливо, підозрюючи її в намаганні знову захопити владу.

Джерела[ред.ред. код]

  • Helmut Berve: Die Tyrannis bei den Griechen. München 1967