Амбагай-хан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Амбагай-хан
Народивсяневідомо
Помер1156
·розп'яття на хресті
КраїнаМонгольське ханство
Діяльністьхан
Посадахан
РідБорджигін
РодичіTargutai-Kiriltuqd
У шлюбі зOrbaid

Амбагай-хан — 2-й хаган Монгольського ханства у 11481156 роках.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Амбагай був сином Сенгуна Більге з племені Тайджиут і тому був правнуком Хайду, правителю Хабул-хану він був двоюрідним братом. Хабул передав владу Амбагаю, минуючи власних синів.

Коли Хабул помирав, до нього запросили татарського шамана, але той так і не зміг допомогти помираючому. Через це родичі Хабула вбили татарина. Правителі династії Цзинь побачили в цьому вбивстві можливість зіштовхнути одних кочівників проти інших та тим самим зупинити їх експансію. Оскільки монголи на той момент вважалися більш небезпечними, цзинські правителі вирішили підтримати татар.

Амбагай посватав свою дочку за вождя татар-айриудів і буйрудів, які кочували в долині Уршиуна між озерами Колен та Буїр. Коли він їхав з дочкою до жениха, татарське плем'я чжуїнів напало на нього, захопило та доставило в Чжунду. Хайлин-ван, що в той час був правителем Цзинь, наказав стратити Амбагая, прибивши його цвяхами до дерев'яного віслюка. Перед смертю Амбагай встигнув відправити гінця до Хутула (сина Хабула) та власних дітей, який передав його передсмертну волю про помсту татарам.

Півстоліття потому Чингісхан використав страту Амбагая цзиньцями як один з приводів для війни проти Цзинь.

Література

[ред. | ред. код]
  • Рене Груссе «Чингісхан: підкорювач всесвіту» — Москва: «Молода гвардія», 2002. (рос.) ISBN 5-235-02559-8

Див. також

[ред. | ред. код]