Амбулоцет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ambulocetus
Час існування: еоцен
Ambulocetus BW.jpg
Охоронний статус
Скам'янілість
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Китоподібні (Cetacea)
Підряд: Archaeoceti
Родина: Ambulocetidae
Підродина: Ambulocetinae
Рід: Ambulocetus
Вид: A. natans
Біноміальна назва
Ambulocetus natans
Thewissen , 1996
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Ambulocetus
EOL logo.svg EOL: 4525263
Fossilworks: 36660

Амбулоцет (Ambulocetus) — представник ранньої стадії розвитку китоподібних, тварина, що могла як ходити, так і плавати. Цей перехідний викопний різновид прояснює шляхи походження китоподібних із сухопутних тварин. Його назва означає латиною «ходячий кит». Зовнішністю цей ссавець нагадував трьохметрового крокодила. Він безсумнівно вів напівводяне життя: його задні ноги були краще пристосовані до плавання, ніж до ходьби по землі; плавав він, скоріше за все, згинаючи і розгинаючи спину у вертикальному напрямку, як зараз це роблять сучасні видри, тюлені та кити. Вважається, що полював амбулоцет у схожий з крокодилом спосіб — ховаючись під водою і хапаючи здобич з засідки. Хімічний аналіз його зубів показав, що амбулоцет міг жити як у прісній, так і у солоній воді.

Амбулоцет не мав зовнішнього вуха; щоб почути здобич на суші, він, можливо, схиляв голову до землі й відчував вібрації, що розповсюджуються в ґрунті, через кістки нижньої щелепи.


Вчені вважають абмулоцета предком сучасних китоподібних через те, що він має з ними багато спільних еволюційних пристосувань для підводного життя: деякі зміни у будові носа, що роблять можливим глитання під водою, і схожу з китоподібними будову вуха, яка покращує підводний слух. Окрім того, зуби амбулоцета також дуже схожі на зуби китів.

Скам’янілі залишки амбулоцета були знайдені в Пакистані Йоганнесом Тевіссеном. Місцевість, де були знайдені скам’янілості, за часів життя амбулоцета була берегом давнього моря Тетіс.

Цікаві подробиці[ред. | ред. код]

Живий амбулоцет засобом комп’ютерного моделювання та анімації був відтворений в першій серії фільму Бі-Бі-Сі «Прогулянки з доісторичними тваринами».