Амбіграма

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Амбіграма WIKIPEDIA
Анімація амбіграми слова ambigram

Амбіграма (від лат. ambi — «подвійний», і грец. gramma — «буква») — каліграфічний візерунок, що дозволяє поєднати два різні прочитання з одного і того ж набору ліній.

Літературним прообразом амбіграм можна вважати паліндроми — слова або фрази, які читаються однаково як зліва направо, так і справа наліво.

Амбіграми як розвага дизайнерів і головоломки стали популярними наприкінці XX століття. Перші амбіграми були опубліковані в британській газеті. Примітно, що тоді лише окремі слова вважалися придатними для амбіграми.

Російські поети й письменники, наприклад, Дмитро Аваліані придумав амбіграми декількох видів: «листовертень» (поворот на 180 градусів), «ортогонал» (поворот на 90 градусів), «двозір» (читаються різні слова без повороту листа). Амбіграми можуть бути симетричними і асиметричними.

Числа також можуть утворювати амбіграми, при цьому вони можуть складатися з симетричних цифр (0, 8, в деякому написанні 1) або що переходять один в одного при повороті (6-9, в деякому написанні 2-5). Див. послідовність A000787 в OEIS (там вони названі стробограмами).

Складність створення амбіграми залежить від вихідної фрази — короткі абревіатури, природно, набагато легше перетворити в амбіграми, тоді як довге асиметричне слово з неповторюваними буквами — набагато складніше.

Відомий амбіграміст XXI століття — Джон Ленгдон[en]. Письменник Ден Браун зізнався, що взяв прізвище Джона для професора Роберта Ленгдона — головного героя бестселерів «Код да Вінчі» і «Ангели і демони». Ден Браун небайдужий до символів і не раз згадує амбіграми в своїх книгах. Джон Ленгдон створив не одну амбіграму для цієї культової дилогії.

Приклади[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Dmitri Borgmann, Language on Vacation: An Olio of Orthographical Oddities, Charles Scribner's Sons (1965)
  • Scott Kim, Inversions: A Catalog of Calligraphic Cartwheels‎, Byte Books (1981, republished 1996)
  • Hofstadter, Douglas R., «Metafont, Metamathematics, and Metaphysics: Comments on Donald Knuth's Article 'The Concept of a Meta-Font'» Scientific American (August 1982) (republished, with a postscript, as chapter 13 in the book Metamagical Themas)
  • Langdon, John, Wordplay: Ambigrams and Reflections on the Art of Ambigrams, Harcourt Brace (1992, 2005)
  • Hofstadter, Douglas R., Ambigrammi: Un microcosmo ideale per lo studio della creativita (Ambigrams: An Ideal Microworld for the Study of Creativity), Hopefulmonster Editore Firenze (1987) (італійською)
  • Burkard Polster, Les Ambigrammes l'art de symétriser les mots, Editions Ecritextes (2003)

Посилання[ред. | ред. код]