Амвросій Авреліан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Амвросій Авреліан
History of the Kings (f.66) Emrys Wledig.jpg
Народився 5 століття
Країна Flag of the United Kingdom.svg Велика Британія
Діяльність монарх
Батько Костянтин III (узурпатор)

Амвросій Авреліан (лат. Ambrosius Aurelianus, валл. Emrys Wledig; V ст.) — володар римо-бриттів. Можливо прототип короля Артура або чаклуна Мерліна.

Життєпис[ред. | ред. код]

Ймовірно, був представником роду, який не залишив у 410 році Британію разом з римськими легіонами. Висувається гіпотеза, що існувало два Амвросії Авреліани — батько і син. У Неннія останній також названий Амвросієм Арторієм. Перший з них загинув наприкінці 440-х років у війні з Гуртеірном, королем бриттів. Напевне, після римлян утворилося декілька протодержав, що вели між собою війни.

Гільда у праці «Про смерть Британії» згадує трагічну загибель батьків Авреліана і, можливо, саме Авреліан Старший згадується в «Colofon Eliseg» як римський король, убитий Гуртеірном.

Гільда розповідає про Амвросія Молодшого як вождя бриттів, що переміг саксів. При цьому згадується, що його "… нащадки як і раніше правлять, хоча і «… виродилося від дідової доброти …».

З нащадків Амвросія ​​згадується Авреліан Каніна, що був останнім з роду Авреліану, розпочав війну з братам, чим знищив свою державу.

З різних літописів стає зрозумілим, що Амвросій Авреліан зумів об'єднати основні бриттські держави для опору саксам і ютам. Ненній вказує, що сталося 12 битв: у гирлі річки Глейн, друга, третя, четверта і п'ята битви стали біля річки Дубглас (можливо, це була багатоденна битва), шоста — біля річки Бассас, сьома — у Целидонському лісі, восьма — біля фортеці Ганініон, дев'ята в Місті Легіону (Карлеон, на кордоні Вельсу), десята — на річці Тібруїт, одинадцята — біля гори Агнет, дванадцята — на горі Бадон. Численні битви біля річок пов'язанні з тим, що сакси пересувалися морем і річками, тому Авреліан атакував саксів неподалік від річок. Після цих перемог сакси близько 50 років не турбували Британію.

У легендах[ред. | ред. код]

Можливий прототип короля Артура або Мерліна. У Ненія в «Історії бриттів» має здібності до передбачень. У Джеффрі Монмутського він є стрийком Артура і братом короля Утера. Гальфрид вважав Авреліана сином Костянтина III, який оголосив себе імператором.

У творах[ред. | ред. код]

  • згадується в 14-й строфі, що збереглася в манускрипті Peniarth 98B, твору «Могили воїнів» (Englynnion Y Bedeu). Поема міститься в «Чорній Книзі з Кармартен». Тут відомий під іменами: Анн ап Ллейан, Амвросій і Мерлін Амвросій.
  • «Педрагонів цикл» Стефан Р.Лохеда
  • фільм «Останній легіон» 2007 року

Джерела[ред. | ред. код]

  • Higham, N. J. (1994), «Gildas and the Saxons», The English Conquest: Gildas and Britain in the Fifth Century, Manchester University Press, ISBN 978-0719040801
  • Reno, Frank D. (1996), «Ambrosius Aurelianus: History and Tradition», The Historic King Arthur: Authenticating the Celtic hero of post-Roman Britain., McFarland & Company, ISBN 978-0786402663
  • Craughwell, Thomas J (2008), «Ambrosius and Arthur», How the Barbarian Invasions Shaped the Modern World: The Vikins, Vandals, Huns, Mongols, Goths, and Tartars who razed the Old World and formed the New, Fair Winds Press, ISBN 978-1616734329