Америка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Америка
Americas (orthographic projection).svg
Площа 42 549 000 км²
Площа островів — км²
Довжина берегової лінії — км
Середня висота
над рівнем моря
Найбільша висота
над рівнем моря
Найменша висота
над рівнем моря
Найпівнічніша точка
Найпівденніша точка
Найзахідніша точка
Найсхідніша точка
Найнижча температура
Чисельність населення: — млн. мешканців
Густота населення: 21 осіб/км²

Аме́рика — частина світу в західній півкулі Землі, що поділяється на два континенти або материки — Північну і Південну Америку, часто з Північної Америки виділяється і Центральна Америка.

Америка простягається від Арктики до Антарктики, з 75° північної широти до 55° південної широти. Розташована у західній півкулі між Атлантичним і Тихим океанами. До складу Америки входять о. Ґренландія, острови Вест-Індії та інші острови.

Частину світу, яку пізніше стали називати «Америка», відкрив Христофор Колумб у 1492 році, проте відкриття помилково приписали Америґо Веспуччі. Крім того, Колумб до кінця своїх літ був упевнений, що відкрив шлях до Азії[1], а не новий для тогочасних європейців, невідомий континент, тепер знаний як Америка.

Загальна площа — приблизно 42,5 млн км².

Населення — 910 720 588 (2008).

Історія[ред.ред. код]

Докладніше у статті Історія Америки

Америка була вперше заселена людьми з Азії десь в проміжку між 42 і 14 тис. років тому. Хвиля міграції ескімосів / інуїтів за кілька тисячоліть до н. е. була останньою з числа корінних американських народів (за традицією вони, за винятком ескімосів і алеутів, носили назву американських індіанців, яку їм помилково дали європейці).

Першими європейцями, про перебування яких в Америці достеменно відомо, були мореплавці—вікінги на чолі з Лейфом Еріксоном. Втім, відкриття Америки традиційно датували епохою Великих географічних відкриттів — 1492 роком, коли експедиція Христофора Колумба досягла островів Вест-Індії. Європейська колонізація Америки призвела до знищення низки доколумбових цивілізацій, демографічній катастрофі індіанців Америки, масовій еміграції зі Старого Світу і завезення африканських рабів. У результаті відкриттів і завоювань, різні території в Америці були розділені між європейськими державами — Іспанією, Португалією, Англією, Францією, Нідерландами та Російською імперією.

Нині переважна більшість американських країн є суверенними державами. Головними віхами в деколонізації були: Війна за незалежність США (1776—1783), Гаїтянська революція (1791—1803), Війна за незалежність іспанських колоній в Америці (1810—1826) під керівництвом Сімона Болівара і Війна за незалежність Куби (1895—1898).

Держави і території[ред.ред. код]

Карта показує роки здобуття незалежності від європейців. Чорним позначено залежні від не американських країн території

Незалежні держави[ред.ред. код]

В Америці є 35 незалежних держав: 23 в північній частині і 12 в південній.

Міжнародні організації Америки[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Колумб до кінця своїх літ був упевнений, що відкрив шлях до Індії, через що місцевих корінних жителів багато обивателів досі помилково називають «індіанцями»


Земля Це незавершена стаття з географії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.