Американська жестова мова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Американська жестова мова (АЖМ) (від англ. American Sign Language, англ. ASL) — основна мова жестів в спільнотах глухих США і англомовній частині Канади. Крім того, на діалектах АЖМ або його креолах говорять у багатьох країнах світу, зокрема, більшості країн Західної Африки та частині країн Південно-Східної Азії. Американська жестова мова походить від французької жестової мови[1][2], 43 % жестів в цих мовах ідентичні[3], проте вона піддалася інтенсивній креолізації[4]. Незважаючи на те, що в Австралії, Великій Британії, Новій Зеландії та США використовується одна й та сама усна мова — англійська, жестові мови в перших трьох країнах відносяться до сім'ї британської жестової мови і не взаємозрозумілі з американською жестовою мовою, навіть незважаючи на сильний вплив англійської на всі перераховані мови.

Американська жестова мова з'явилася на початку XIX століття у школі для глухих, розташованій в Гартфорді, що була заснована Томасом Геллодетом в 1817 році[5][6]. У ній використовувалися педагогічні методики Паризького інституту глухих дітей, включаючи використання французької мови жестів. Оскільки до школи ходили діти, які знали інші жестові мови, в ситуації мовного контакту з'явилася американська жестова мова.

Незважаючи на широке використання американської жестової мови, не було проведено жодного надійного дослідження кількості її носіїв, проте в 1972 році було проведено дослідження, що приблизно розрахувало кількість людей, що його використовують: від 250 до 500 тисяч.

Як і у інших жестових мов, жест АЖМ має кілька компонентів, включаючи форму руки, її орієнтацію в просторі, місце виконання та тип руху. Крім того, жест може включати немануальний компонент, що включає вираз обличчя і положення голови і тіла. Граматика АЖМ абсолютно не споріднена англійській, а запозичені з англійської мови слова майже завжди передаються пальцевим алфавітом. У американській жестовй мові є узгодження і видове маркування дієслів, а також продуктивне утворення класифікаторів. Більшість вчених дотримується думки, що типологія порядку слів американської жестової мови — SVO або SOV. З іншого боку, американська жестова мова має нетипові для креольської мови ознаки, такі, як агглютинативна морфологія.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ronnie Bring Wilbur. American Sign Language and Sign Systems. — Univ. Park Press, 1979. — С. 1.
  2. Thomas Albert Sebeok. Current Trends in Linguistics. — Mouton, 1974. — Т. 12. — С. 368.
  3. Ethnologue (2013). French Sign Language (английский). Архів оригіналу за 13 травня 2013. Процитовано 8 травня 2013. 
  4. J Woodward. How you gonna get to heaven if you can’t talk with Jesus: the educational establishment vs. Deaf community. — Silver Spring, 1975. — ISBN 0932666159.
  5. A Brief History of ASD. American School for the Deaf. n.d. Архів оригіналу за 13 травня 2013. Процитовано 25 листопада 2012. 
  6. A Brief History Of The American Asylum, At Hartford, For The Education And Instruction Of The Deaf And Dumb. 1893. Архів оригіналу за 13 травня 2013. Процитовано 25 листопада 2012.