Американські боги

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Назва «Американські боги»
Amerykanski bohy palityrka UKR 2017.jpg

Палітурка українського видання
Автор Ніл Ґейман
Назва мовою
оригіналу
American Gods
Мова англійська
Жанр фентезі, роман, літературний твір у жанрі фентезі[d] і науково-фантастичний роман
Видавництво Україна KM Books
Видавець HarperCollins[d]
Виданий 19 липня 2001
Виданий
українською
2017
Переклад Галина Герасим, Олесь Петік (2017)
Наступний твір Хлопці Анансі

«Америка́нські бо́ги» (англ. American Gods) — четвертий прозовий роман Ніла Ґеймана, якому передували «Добрі знамення» (у співавторстві з Террі Претчеттом, 1990), «Небудь-де» (1996) і «Зоряний пил» (1998). Деякі теми, порушені в романі, були раніше підняті в графічних романах циклу «Піщана людина».

Опис[ред.ред. код]

У романі «Американські боги» поєднуються елементи американської культури, фентезі та різні переплетіння давньої та сучасної міфології, базується на образі загадкового і мовчазного головного героя на ім'я Тінь (англ. Shadow). Видана в 2001 році, вже в 2002 році книга отримала премію Г'юго за найкращий роман, премію Неб'юла за найкращий роман і премію імені Брема Стокера. Також у 2002 роман був номінований на премію Британської асоціації наукових фантастів. В 2003 році роман був нагороджений Премією «Ґеффен» у номінації: найкращий перекладений фентезійний роман.

У той час як Ґейман писав «Американських богів», видавці створили рекламний веб-сайт з мережевим щоденником, в якому автор щодня розповідав про процес написання (а також редагування, видання та реклами) роману. Після виходу роману веб-сайт увійшов до складу більш великого офіційного сайту Ніла Ґеймана, де він продовжує регулярно вести щоденник, розповідаючи про свою роботу.

У романі Ґеймана «Хлопці Анансі» естафету приймає один з персонажів «Американських богів», містер Нансі. Це не продовження, а частина того ж фантастичного світу. У повісті «Повелитель полонини» (з антології «Легенди II») пригоди Тіні тривають, а також формується ґрунт для майбутнього продовження «Американських богів».

Сюжет[ред.ред. код]

У книзі йдеться про пригоди колишнього ув'язненого Тіні Муна, який був випущений з в'язниці достроково у зв'язку із загибеллю його дружини, Лори, в автокатастрофі. Його наймає загадковий містер Середа (Mr. Wednesday) як супровідника і охоронця в подорожі Середи по Америці для зустрічей з його колегами і знайомими. Незабаром з'ясовується, що Середа — інкарнація Одіна, який збирає американські втілення Старих Богів з давньої міфології для епічної битви з Новими Американськими Богами, проявами сучасного життя і технологій (такими як інтернет та мас-медіа).

У романі помітну роль відіграють міфологічні персонажі: Одін, Локі, Чорнобог (і сестри Зорі), Норна, Анансі, Астарта, Калі, Тот, Анубіс, Гор і Бастет. Крім того, у подіях книги беруть участь і персонажі з міфів реального світу, включаючи кількох героїв коміксів «Пісочна людина». Натякається, що сам Тінь є Бальдром, що підтверджується в повісті «Повелитель полонини».

Персонажі[ред.ред. код]

 • Тінь Мун — колишній в'язень, який неохоче стає охоронцем та хлопчиком на побігеньках у пана Середи.
 • Лора Мун — Дружина Тіні, яка померла в автокатастрофі на початку роману за кілька днів до того, як Тінь повинен був вийти з в'язниці.
 • Саманта Чорна Ворона (Samantha Black Crow) — студентка, яка подорожує автостопом і в дорозі зустрічає Тінь.
 • Чад Малліґан — Добрий начальник поліції, який дружить з Тінню під час його перебування в містечку Приозер'я.

Старі боги:

 • Пан Середа — Одін, древньоскандинавский бог знань і мудрості. Більшу частину часу він проводить намагаючись приєднати до себе інших старих богів, для протистояння у неминучій війні (з новими богами).
 • Чорнобог — слов'янський бог темряви, брат-близнюк Білобога, бога світла.
 • Зоряні сестри — сестри Чорнобога, що представляють ранкову зорю (Зоря Ранкова), вечірню зорю (Зоря Вечірня) та опівнічну зорю (Зоря Опівнічна). Вони є слугами Дажбога, які охороняють та стежать за Сімарглом, який прикутий до Полярної зірки в сузір'ї Малої Ведмедиці. За легендою якщо ланцюг, який його тримає, коли-небудь зламається, Сімаргл зжере світ.
 • Пан Нансі — Анансі, брехун, людина-павук з африканського фольклору, часто висміює людей, через їх дурість.
 • Пан Ібіс — Тот, єгипетський бог знань та писемності. Працює у похоронному бюро. Він часто пише короткі біографії людей, які принесли фольклорних істот із собою до Америки.
 • Пасха — Остара (Еостра), давньогерманське божество, пов'язане з приходом весни і пробудженням природи.
 • Шакал — Анубіс, давньоєгипетський бог мертвих і муміфікації. Він експерт з підготовки тіла до похоронів.
 • Вар'ят Свіні — Цар зі старої ірландської історії. Хоча цього немає в його історії, він називає себе «Лепреконом».
 • Віскі Джек — Вісаджек, брехун, фігура алкогольної міфології.
 • Джон Чепман — американський фольклорний персонаж, християнський місіонер і піонер, а також «сільськогосподарський ентузіаст».
 • Ловкий О'Блуда — Локі, древнескандінавский бог пустощів та обману.
 • Хінцельман — Кобольд, добродушний домовик в міфології Північної Європи. У вигляді старого він захищає місто Приозерне, жертвуючи одну дитину на рік.

Нові боги:

 • Технохлопчик — Новий бог комп'ютерів та Інтернету. Він твердо впевнений, що нові боги повинні господарювати над старими. Як уособлення інтернету, він нагадує стереотип гладкого, зарозумілого хлопчика, який майже живе в інтернеті. Він виглядає як підліток з вугровим обличчям, тому що він молодий, навіть у порівнянні з іншими новими богами (хоча він швидко став одним з наймогутніших з них). Інші персонажі глузливо називають його «товстою дитиною».
 • Медія — Нова богиня телебачення.
 • Чорні капелюхи — агент Світ, агент Град, агент Камінь та агент Дуб, існували як легенди Америки про людей у чорному у чорних автівках. Вони працюють, як «привиди» для нових богів.
 • Цінні папери — Нові боги сучасного фондового ринку, уособлення «невидимої руки ринку»

Екранізація[ред.ред. код]

У 2013 році передбачалося, що канал HBO планує зняти серіал за мотивами книги «Американські боги». Він повинен був складатися з шести сезонів, у кожному з них буде від десяти до дванадцяти серій тривалістю близько години. При цьому сюжет перших двох сезонів мав ґрунтуватися на книзі, а наступні чотири — стали б її продовженням.

Однак робота з невідомих причин застопорилася, і в листопаді 2013 року Ніл Гейман оголосив на сайті Reddit, що робота над серіалом ведеться, але вже не на телеканалі HBO. У лютому 2014 року стало відомо, що права на екранізацію роману належать північноамериканському відділенню британської компанії FremantleMedia. 1 липня того ж року стало відомо, що розробкою серіалу займається американський кабельний телеканал Starz.

Прем'єра першого сезону серіала «Американські боги» відбулася 30 квітня 2017 року на телеканалі Starz. Перший сезон складався з 8 епізодів.[1].

Переклади українською[ред.ред. код]

 • Ніл Ґейман. Американські боги. Переклад з англійської: Галина Герасим, Олесь Петік. Київ: KM Publishing. 2017. 696 стор. ISBN 978-617-7498-66-6

Примітки[ред.ред. код]

 1. Evans, Greg (23 лютого 2017). ‘American Gods’: Starz Sets Premiere Date, Gives First Look At New Fantasy Series. Deadline.com. Процитовано 21 травня 2017. (англ.)

Посилання[ред.ред. код]