Американці азійського походження

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Відсоткове розповсюдження населення азійського походження у Штатах

Американці азійського походження (англ. Asian American) — жителі США, що мають повне або часткове азійське походження (в поняття «Азія» у цьому випадку включаються Далекий Схід, Південно-Східна Азія та Індійський субконтинент). Слово увійшло в англійську мову США після того, як в офіційних колах країни стало переважати думка про некоректність назви східні люди (англ. Oriental). Поширеним також є нейтральне позначення «азійці (Asian).

Історія

[ред. | ред. код]

Вперше вихідці з Азії з'явилися на території сьогоднішніх США в 1763 році, відразу після закінчення Семирічної війни. Ними стали втікачі з іспанських кораблів через важкі умови служби філіппінці, що влаштувалися в Луїзіані. Оскільки, зі зрозумілих причин, серед них були тільки чоловіки, вони стали брати в дружини каджунських та індіанських дівчат, згодом асимілювавшись.

Перші китайські моряки з'явилися на Гаваях в 1778 році. Частина з них залишилася на островах, взявши в дружини місцевих мешканок. У XIX столітті на Гаваї прибуло безліч іммігрантів з Кореї, Японії та Китаю для роботи на цукрових плантаціях. В даний час Гаваї є єдиним штатом, де жителі азійського походження становлять більшість.

Наплив японських і (особливо) китайських іммігрантів в США в останній третині XIX і початку XX століть зростав настільки швидкими темпами, що для збереження білої більшості на Західному узбережжі керівництво країни було змушено прийняти ряд законів, які обмежили імміграцію зі Східної Азії.

В даний час зазначені закони скасовані як расистські, і азійці знову є (в першу чергу, завдяки високим темпам імміграції) найбільш швидкозростаюча демографічна група в США.

Демографія

[ред. | ред. код]

За даними перепису 2010 року, американці азійського походження становили 5,6% населення США. Найбільшими національними групами серед них були китайці (22% від загальної чисельності осіб азійського походження), філіппінці (20%), індійці (18%), в'єтнамці (10%), корейці (9%) і японці (7%). За 30 років (з 1980 по 2010 роки) чисельність азійців у США зросла в 5 разів (з 3,5 млн до 17,3 млн.).

Велика частина азійської громади США проживає на Західному узбережжі, при цьому більше половини всіх азійців живе в штаті Каліфорнія. Так само великі азійські громади є на північному сході. Найбільші райони розселення азійців - Лос-Анджелеська та Нью-Йоркська агломерації, а також область затоки Сан-Франциско. Великі громади є також у Чикаго, Атланті, Х'юстоні і Далласі. Єдиний штат з азійською більшістю - Гаваї.

Культура і релігія

[ред. | ред. код]

На відміну від іммігрантів з Близького Сходу і Північної Африки, які зберігали вірність ісламу навіть в поколіннях, народжених уже в США, американці азійського походження, як правило, або переходять в християнство (близько 40%) або стають атеїстами (30%, найвищий показник серед усіх громад США). Втім, ця тенденція слабо зачіпає вихідців з мусульманських країн і регіонів - вони, в більшості випадків, залишаються мусульманами (близько 8% від загальної чисельності).

Іммігрантам з Азії властива сильна тяга до життя в мононаціональних кварталах (Чайнатаун ​​і т. п.), збереження рідних мов в повсякденному спілкуванні навіть після десятиліть життя в США, укладення шлюбів усередині національних громад. Близько 2,8 млн американців розмовляють вдома різними діалектами китайської мови - це другий в США показник для неанглійської мови після іспанської.

Соціально-економічне становище

[ред. | ред. код]

Існує стійкий стереотип («Ідеальна меншість», англ. Model minority), згідно з яким американці азійського походження є найбільш успішною в соціально-економічному плані групою населення США. У певному сенсі це дійсно так - дана громада станом на 2012 рік має найвищий серед усіх демографічних груп країни (включаючи білих американців) рівень освіти, а також отримує найвищий середній дохід в рік. Проте, при більш уважному розгляді з'ясовується, що ці показники досягнуті за рахунок японської, корейської та (частково) китайської діаспори.

На відміну від афро і латиноамериканців, економічно активна частина яких зайняті переважно у виробничому секторі і сфері послуг відповідно, азійці в основному є власниками власного бізнесу, або зайняті в науці і сфері високих технологій (зрозуміло, це не стосується недавно прибулих іммігрантів з бідних країн).

Література

[ред. | ред. код]
 • Chang, Kornel S. "Asian Americans, Impact of the Great Depression on." in Encyclopedia of the Great Depression, edited by Robert S. McElvaine, (vol. 1, Macmillan Reference USA, 2004), pp. 75–80. online [Архівовано 26 березня 2021 у Wayback Machine.].
 • Chau Trinh-Shevrin, Nadia Shilpi Islam, Mariano Jose Rey. Asian American Communities and Health: Context, Research, Policy, and Action (Public Health/Vulnerable Populations), 2009. ISBN 978-0-7879-9829-5
 • Cheng, Cindy I-Fen. Citizens of Asian America: Democracy and Race during the Cold War (2013)
 • Chin, Gabriel J., Ed., U.S. Commission on Civil Rights: Reports on Asian Pacific Americans [Архівовано 26 березня 2021 у Wayback Machine.] (2005) ISBN 978-0-8377-3105-6
 • Choi, Yoonsun (2006). Academic Achievement and Problem Behaviors among Asian Pacific Islander American Adolescents (PDF). Journal of Youth and Adolescence. 36 (4): 403—415. doi:10.1007/s10964-006-9152-4. PMC 4144194. PMID 25170181. Архів (PDF) оригіналу за 20 грудня 2012. Процитовано 20 грудня 2012.
 • Lee, Jonathan H. X. and Fumitaka Matsuoka, eds. Asian American Religious Cultures (2 vol. 2015)
 • Lee, Jonathan H. X. and Kathleen M. Nadeau, eds. Encyclopedia of Asian American Folklore and Folklife (3 vol. 2010)
 • Ling, Huping, and Allan W. Austin, eds. Asian American History and Culture: An Encyclopedia (Routledge, 2015)
 • Lowe, Lisa Immigrant Acts: On Asian American Cultural Politics Durham: Duke University Press, 1996. ISBN 978-0-8223-1864-4
 • Matsumoto, Jon. "Asian Americans Anchor Their Influence [Архівовано 22 лютого 2013 у Wayback Machine.]." Los Angeles Times. September 4, 1998.
 • Okamoto, Dina G. Redefining Race: Asian American Panethnicity and Shifting Ethnic Boundaries (Russell Sage Foundation, 2014)
 • Pyong Gap Min Asian Americans: Contemporary Trends and Issues Thousand Oaks, Ca.: Pine Science Press, 2005. ISBN 978-1-4129-0556-5
 • Wu, Frank H. Yellow: Race in American Beyond Black and White New York: Basic Books, 2002. ISBN 978-0-465-00639-7
 • Zia, Helen Asian American Dreams: The Emergence of an American People New York: Farrar, Straus and Giroux, 2000. ISBN 978-0-374-52736-5.
 • "Asian Americans: A Mosaic of Faiths [Архівовано 3 травня 2014 у WebCite]" (full report) (). Pew Research Center. July 19, 2012.
 • Bieber, Jeff; Delan, Dalton; Gong, Stephen; Young, Donald; Fifer, Sally Jo; Tsien, Jean; Tajima-Pena, Renee; Chung, Eurie; Chiang, S. Leo; Gandbhir, Geeta; Lee, Grace (2020). Asian Americans (Multiple episodes) (Documentary). WETA, Center for Asian American Media, Independent Television Service, Flash Cuts, Tajima-Pena Productions. Public Broadcasting Service. [Архівовано 7 серпня 2021 у Wayback Machine.]