Аметропія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Аметропія (грец. Ἄμετρος «невідповідних» + ὄψ, род.п. ὀπός «очей»)— це зміна заломлюючої здатності людського ока, наслідком якого є те, що задній фокус ока не потрапляє на сітківку при розслабленні м'яза акомодації.

Опис[ред. | ред. код]

Людське око влаштоване так, що світлові промені, проходячи крізь кришталик, рогівку і склоподібне тіло, переломлюються і з'єднуються на поверхні сітківки. А за допомогою зорових шляхів ми бачимо чітке зображення навколишнього нас світу. Однак існує безліч різних патологій органів зору, аж до злоякісних новоутворень.

Серед усіх захворювань найпоширеніше аметропия. Під цим поняттям мається на увазі порушення рефракції (заломлюючої сили) очі. Вияснять простою мовою, у аметропіческого очі фокусування зображення відбувається або перед, або за сітківкою, через що замість чіткого предмета видно розмите пляма.

Головні різновиди аметропії— це короткозорість (міопія) і далекозорість (гіперметропія). У короткозорого очі й це позначається промені від далекого предмета сходяться перед сітківкою, а далі розходяться.

Так, розташований далеко предмет не видно, а що знаходиться поблизу на певній відстані— видно. З точністю до навпаки відбувається в далекозорим оці. Це граничне відстань, на якому зберігається хороша видимість, називається слушні точкою очі. Якщо паралельний пучок світла від віддалених предметів фокусується перед сітківкою, то таке око називається короткозорим, або міопичним. Якщо промені від віддалених предметів сходяться за сітківкою, то говорять про далекозорість, або гіперметропію. Також до аметропій відносять астигматизм, обумовлений різницею заломлюючої сили перетинів кришталика і / або рогової оболонки ока. Якщо є значна різниця (більше 3D) в рефракції очей (анізометропія), то бінокулярний зір робиться майже неможливим.

Рефракція ока— процес заломлення світлових променів в оптичній системі ока. Оптична система ока задоволена складна, вона складається з декількох частин: рогівки, вологи передньої камери, кришталика і склоподібного тіла. Світло, проходячи через усі компоненти оптичної системи очі, потрапляє на сітківку— внутрішня оболонка ока, клітини якої перетворять частки світла в нервові імпульси, завдяки яким в головному мозку людини формується зображення. Рефракцію ока вимірюють в діоптріях— це одиниці виміру заломлюючої сили лінзи.

Аметропія— це порушення рефракції очного яблука, що характеризується збоями в фокусуванні світлових променів на сітківці ока. У нормі світлові промені фокусуються на сітківці, коли ж фокус збивається, то даний процес відбувається за сітківкою або перед нею. В результаті цього людина бачить навколишній світ з спотвореннями, розмито і нечітко.

Дана офтальмологічна патологія зустрічається дуже часто у людини, незалежно від статевої приналежності і віку. Існує кілька різновидів такого захворювання, яке діагностується при огляді офтальмологом.

Важливо[ред. | ред. код]

Залежно від ступеня і різновиди недуги будуть проводитися терапевтичні заходи, виписуватися лінзи, краплі. Методи підбираються індивідуально, не виключено використання хірургічної корекції. Основним симптомом є погіршення зору. Конкретні скарги залежать від того, яка саме форма аметропии почала розвиватися. Людина втрачає здатність чітко бачити вдалину, відчуває труднощі при читанні дрібного тексту, бачить навколишні предмети злегка розмитими.

Саме це змушує його звернутися до лікаря для точної діагностики. Прогноз лікування сприятливий— є можливість нормалізувати наявні порушення зорового сприйняття.

Альвар Гульстранд в своїй схемі оптики очі приписав кожному її параметру середнє з виміряних або іншим шляхом знайдених значень цього параметра для реальних людських очей. Параметри очей у кожної людини можуть сильно відрізнятися від зазначених в схемі. Наприклад, довжина очі може бути і більше, і менше мм. Однак така відмінність зовсім необов'язково веде до погіршення зору.

Довший очей може мати менший оптичної силою, а більш короткий— більшою. В результаті чітке зображення віддалених предметів може у всіх випадках виходити на сітківці і забезпечувати їх добру видимість. У цих випадках зміни параметрів компенсують один одного, очей залишається пропорційним або, вживаючи прийнятий термін, емметропіческім.


Виділяють наступні причини виникнення захворювання:[ред. | ред. код]

 • всілякі травми очей;
 • спадкова схильність;
 • запальні процеси;
 • перевантаження очей;
 • неправильний догляд за очима;
 • неправильне харчування;
 • недолік світла.

Симптоматика[ред. | ред. код]

До симптомів порушення зору відносять такі:

 • очі швидко втомлюються;
 • виникає двоїння в очах;
 • дитина дивиться на предмети зблизька, а на далекі не звертає уваги або навпаки;
 • розмиття контурів предмета;
 • головні болі через перенапруження зору;
 • нудота, закачує у транспорті.

Вся вищеперелічена симптоматика вимагає негайного реагування і проведення відповідних заходів для поліпшення і нормалізації зору.

Діагностика[ред. | ред. код]

Аметропія діагностується за допомогою спеціальних офтальмологічних досліджень. До них відносяться: Візометрія - визначення гостроти зору за допомогою буквеної таблиці. Автоматична рефрактометрия - визначення форми аметропії за допомогою рефрактометра. Офтальмометрія - дослідження кривизни рогівки і її заломлюючої сили. Офтальмоскопія - дослідження стану очного дна. пахіметрія - ультразвукове дослідження товщини рогівки ока; биомикроскопия очі - метод діагностики за допомогою щілинної лампи - спеціального офтальмологічного мікроскопа, що сполучається з освітлювальним приладом; скіаскопія - метод визначення рефракції ока, заснований на спостереженні за рухом тіней в області зіниці при освітленні очі світлом, відбитим від дзеркала;перевірка зір на фороптера - визначення рефракції за допомогою спеціального приладу - фороптера; комп'ютерна кератотопографія - метод дослідження стану рогівки за допомогою лазерних променів; офтальмоскопія - дослідження очного дна за допомогою спеціального дзеркала - офтальмоскопа. Нескладне у виконання, але дуже інформативне дослідження. Дозволяє оцінити стан сітківки, диска зорового нерва, судин очного дна; підбір відповідних стекол (лінз).

Лікування[ред. | ред. код]

Для усунення аметропії застосовують окуляри й контактні лінзи. При короткозорості — з негативними, при далекозорості — з позитивними лінзами. Для компенсації астигматизму виготовляють циліндричні лінзи.


Джерела[ред. | ред. код]

 • Аметропія // Фотокинотехника: Енциклопедія / Гол. ред. Е.А.Іофіс.— М .: Радянська енциклопедія, 1981.— 447 с.