Аметропія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Аметропія (грец. Ἄμετρος «невідповідних» + ὄψ, род.п. ὀπός «очей»)— це зміна заломлюючої здатності людського ока, наслідком якого є те, що задній фокус ока не потрапляє на сітківку при розслабленні м'яза акомодації.

Опис[ред. | ред. код]

Людське око влаштоване так, що світлові промені, проходячи крізь кришталик, рогівку і склоподібне тіло, переломлюються і з'єднуються на поверхні сітківки. А за допомогою зорових шляхів ми бачимо чітке зображення навколишнього світу. Однак існує безліч різних патологій органів зору, аж до злоякісних новоутворень.

Серед усіх захворювань найпоширеніше аметропія. Під цим поняттям мається на увазі порушення рефракції (заломлюючої сили) ока. Простою мовою, в оці з аметропією фокусування зображення відбувається або перед, або за сітківкою, через що, замість чіткого предмета видно розмиту пляму.

Головні різновиди аметропії— це короткозорість (міопія) і далекозорість (гіперметропія). У випадку короткозорості, промені від далекого предмета сходяться перед сітківкою, а далі розходяться.

Так, розташований далеко предмет не видно, а той, що знаходиться поблизу, на певній відстані— видно. З точністю до навпаки відбувається в оці з короткозорістю. Ця гранична відстань, на якій зберігається хороша видимість, називається слушні точкою очі. Якщо паралельний пучок світла від віддалених предметів фокусується перед сітківкою, то таке око називається короткозорим, або міопичним. Якщо промені від віддалених предметів сходяться за сітківкою, то говорять про далекозорість, або гіперметропію. Також до аметропій відносять астигматизм, обумовлений різницею заломлюючої сили перетинів кришталика і / або рогової оболонки ока. Якщо є значна різниця (більше 3D) в рефракції очей (анізометропія), то бінокулярний зір робиться майже неможливим.

Рефракція ока— процес заломлення світлових променів в оптичній системі ока. Оптична система ока доволі складна, вона складається з декількох частин: рогівки, вологи передньої камери, кришталика і склоподібного тіла. Світло, проходячи через усі компоненти оптичної системи очі, потрапляє на сітківку— внутрішню оболонку ока, клітини якої перетворюють частки світла в нервові імпульси, завдяки яким в головному мозку людини формується зображення. Рефракцію ока вимірюють в діоптріях— це одиниці виміру заломлюючої сили лінзи.

Аметропія— це порушення рефракції очного яблука, що характеризується збоями в фокусуванні світлових променів на сітківці ока. У нормі світлові промені фокусуються на сітківці, коли ж фокус збивається, то даний процес відбувається за сітківкою або перед нею. В результаті цього людина бачить навколишній світ з спотвореннями, розмито і нечітко.

Дана офтальмологічна патологія зустрічається дуже часто у людини, незалежно від статевої приналежності і віку. Існує кілька різновидів такого захворювання, яке діагностується при огляді офтальмологом.

Важливо[ред. | ред. код]

Залежно від ступеня і різновиду недуги будуть проводитися терапевтичні заходи, виписуватися лінзи, краплі. Методи підбираються індивідуально, не виключено використання хірургічної корекції. Основним симптомом є погіршення зору. Конкретні скарги залежать від того, яка саме форма аметропії почала розвиватися. Людина втрачає здатність чітко бачити вдалину, відчуває труднощі при читанні дрібного тексту, бачить навколишні предмети злегка розмитими.

Саме це змушує його звернутися до лікаря для точної діагностики. Прогноз лікування сприятливий— є можливість нормалізувати наявні порушення зорового сприйняття.

Альвар Гульстранд в своїй схемі оптики ока приписав кожному його параметру середнє з виміряних або іншим шляхом знайдених значень цього параметра для реальних людських очей. Параметри очей у кожної людини можуть сильно відрізнятися від зазначених в схемі. Наприклад, довжина ока може бути і більшою, і меншою, однак таке незначне відхилення зовсім необов'язково веде до погіршення зору.

Довше око може володіти меншою оптичною силою, а більш коротке — більшою. В результаті цього, чітке зображення віддалених предметів може у всіх випадках потрапляти на сітківку і забезпечувати їх добру видимість. У цих випадках зміни параметрів компенсують один одного, очі залишаються пропорційними або, вживаючи прийнятий термін, аметропічними.

Виділяють наступні причини виникнення захворювання[ред. | ред. код]

 • всілякі травми очей;
 • спадкова схильність;
 • запальні процеси;
 • перевантаження очей;
 • неправильний догляд за очима;
 • неправильне харчування;
 • недолік світла.

Симптоматика[ред. | ред. код]

До симптомів порушення зору відносять такі:

 • очі швидко втомлюються;
 • виникає двоїння в очах;
 • дитина дивиться на предмети зблизька, а на далекі не звертає уваги або навпаки;
 • розмиття контурів предмета;
 • головні болі через перенапруження зору;
 • нудота, закачує у транспорті.

Вся вищеперелічена симптоматика вимагає негайного реагування і проведення відповідних заходів для поліпшення і нормалізації зору.

Діагностика[ред. | ред. код]

Аметропія діагностується за допомогою спеціальних офтальмологічних досліджень. До них належать:
Візометрія - визначення гостроти зору за допомогою буквеної таблиці.
Автоматична рефрактометрия - визначення форми аметропії за допомогою рефрактометра.
Офтальмометрія - дослідження кривизни рогівки і її заломлюючої сили.
Пахіметрія - ультразвукове дослідження товщини рогівки ока;
Біомікроскопія ока - метод діагностики за допомогою щілинної лампи - спеціального офтальмологічного мікроскопа, що сполучається з освітлювальним приладом;
Скіаскопія - метод визначення рефракції ока, заснований на спостереженні за рухом тіней в області зіниці при освітленні ока світлом, відбитим від дзеркала;
Перевірка зору на фороптера - визначення рефракції за допомогою спеціального приладу - фороптера;
Комп'ютерна кератотопографія - метод дослідження стану рогівки за допомогою лазерних променів;
Офтальмоскопія - дослідження очного дна за допомогою спеціального дзеркала - офтальмоскопа. Нескладне у виконанні, але дуже інформативне дослідження. Дозволяє оцінити стан сітківки, диска зорового нерва, судин очного дна;
Підбір відповідних стекол (лінз).

Лікування[ред. | ред. код]

Для усунення аметропії застосовують своєчасне призначення окулярів й контактних лінз. При короткозорості — з негативними, при далекозорості — з позитивними лінзами. Для компенсації астигматизму виготовляють циліндричні лінзи.

Джерела[ред. | ред. код]

 • Практична офтальмологія : навч. посіб. / С. Е. Лекішвілі. – Суми : Сумський державний університет, 2015. – 234 с. Ел.джерело (С.43)
 • Безкоровайна І. М., Ряднова В. В., Воскресенська Л. К. Офтальмологія : Навчальний посібник для студентів вищих медичних закладів ІІІ–ІV рівнів акредитації. – Полтава : Дивосвіт, 2012. – 248 с. : іл., 64 с. ISBN 978-617-633-045-5 (С.20,21, 23, 179)
 • Аметропія // Фотокинотехника: Енциклопедія / Гол. ред. Е.А.Іофіс.— М .: Радянська енциклопедія, 1981.— 447 с.
 • Око людини та офтальмологічні прилади / Під ред. В. М. Сокуренко. — К.: НТУУ «КПІ», 2009. —264 с. — ISBN 978-966-622-309-1 (С.80, 88, 91, 95-96, 126, 237)