Амніоти

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Амніоти
Алігатор
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Кінцевороті (Teleostomi)
Euteleostomi
Лопатепері (Sarcopterygii)
Чотириногі (Tetrapoda)
Амніоти (Amniota)
Класи та ін.
Посилання
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Amniota
EOL logo.svg EOL: 3014446
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 32524
Fossilworks: 53189

Амніо́ти (Amniota) — група класів хребетних тварин, у яких в процесі ембріонального розвитку утворюються зародкові оболонки — амніон, алантоїс і сероза.

Таксономія[ред. | ред. код]

До амніотів належать три класи (за традиційними класифікаціями) наземних хребетних — плазуни, птахи, ссавці. Дуже схематично їхні стосунки можна продемонструвати такою схемою:

Біологічні особливості[ред. | ред. код]

На відміну від анамній, розвиток яких відбувається у воді, амніоти пристосовані до розвитку на суші. Відповідно, у них відсутня личинка (як вільно живуча життєва стадія) і замість неї формується ембріон. Формування ембріону забезпечується кількома особливостями, серед яких провідна роль належить внутрішньому заплідненню та формуванню (в яйці і навколо яйця) захисних зародкових оболонок. Завдяки цьому ембріон отримує можливість розвиватися у, ніби, штучному середовищі, з більш стабільними умовами, ніж за межами води. Все це є однією з форм турботи про нащадків і стало основою поширення амніот у віддалених від води середовищах існування. Крім того, на цій основі сформувалася така особливість частини амніот (зокрема, більшості ссавців), як живородіння.

Література[ред. | ред. код]