Амортизатор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Амортизаційний пристрій на мотоциклі BMW R75/5
Мініатюрні амортизатори

Амортиза́тор (фр. amortir — «ослабляти») — пристрій для пом'якшування ударів у конструкціях машин і споруд з метою захисту їх від вібрацій та великих навантажень. Широко застосовується в техніці.

Приклади

[ред. | ред. код]

Амортизатор вибійний — пристрій, що встановлюється між буровим інструментом та буровим ставом для гасіння вібрацій, які виникають при бурінні і спрямовані вздовж бурового поставу.

Амортизатор стояка кріплення — пристрій, який забезпечує можливість відхилення стояка від нормального положення відносно покрівлі та підошви у всіх напрямках на допустимий кут.

Амортизатори призначені для перетворення кінетичної енергії переміщення машинних частин, наприклад, коліс автомобіля, візка вагона, шасі літака, корпусу танка в теплову енергію поверхонь тертя у фрикційних амортизаторах, робочої рідини — в гідравлічних та інших. Розрізняють такі основні типи амортизаторів:

  1. Пружинні, в яких енергія переміщення поглинається внаслідок деформації пружин; застосовують їх в автомобілях, мотоциклах, тракторах, вагонах, тепловозах тощо
  2. Гумові, які працюють здебільшого на стиснення або зсув. Мала початкова жорсткість гуми забезпечує амортизацію навіть слабких поштовхів.
  3. Пневматичні амортизатори односторонньої або двосторонньої дії, в яких кінетична енергія переміщення перетворюється на теплову енергію нагріву стисненого в циліндрі повітря. Застосовують їх в телескопічних вилках мотоциклів, у шасі легких літаків тощо.
  4. Фрикційні у вигляді клинових амортизаторів односторонньої або двосторонньої дії, а також у вигляді ресор подвійної дії. В них кінетична енергія перетворюється на теплову, яка виділяється на поверхнях тертя. Такі амортизатори застосовують в паралелограмних вилках передніх коліс мотоциклів, частково в підвісках гоночних автомобілів, у візках вагонів тощо.
  5. Гідравлічні амортизатори односторонньої і двосторонньої дії, в яких енергія переміщення перетворюється на теплову енергію нагріву робочої рідини, що переганяється поршнем через дросельний клапан. Застосовують їх у підвісках сучасних транспортних машин, у візках пасажирських вагонів швидких поїздів тощо.
  6. Гідропневматичні амортизатори, в яких кінетична енергія перетворюється на теплову енергію робочої рідини і стисненого повітря. Широко застосовуються в телескопічних вилках мотоциклів, у підвісках вантажних автомобілів, стояках шасі літаків, підвісках трамвайних і залізничних вагонів тощо.

Див. також

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]