Амстердамський зоопарк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Амстердамський зоопарк
Artis
Центральний вхід до Амстердамського зоопарку «Артіс»
Відкритий 1838 рік
Розташування Нідерланди Нідерланди: Амстердам
Координати 52°21′58″ пн. ш. 4°54′57″ сх. д. / 52.36611° пн. ш. 4.91583° сх. д. / 52.36611; 4.91583Координати: 52°21′58″ пн. ш. 4°54′57″ сх. д. / 52.36611° пн. ш. 4.91583° сх. д. / 52.36611; 4.91583
Адреса Plantage Kerklaan 38-40
Площа 14 га
К-сть тварин понад 6 000 особин
К-сть видів понад 700
Вебсайт http://www.artis.nl/
Мапа

Амстердамський зоопарк або Зоопарк Артіс (Artis Zoo, скорочено від лат. Natura Artis Magistra «Природа — навчитель мистецтва») — зоопарк у центрі столиці Нідерландів місті Амстердамі. Це найстаріший зоосад країни, значний осередок культури і дозвілля міста й країни, популярний у містян і туристів.

Зоопарк «Артіс» займає цілий квартал по вулиці Плантаж Керклаан (Plantage Kerklaan[nl], № 38-40) і має площу 14 га. Тут утримуються понад 6 000 особин тварин понад 700 біологічних видів.

«Артіс» — не лише зоопарк, а цілий науково-популярний комплекс, який включає акваріум, планетарій, геологічний і зоологічний музеї.

Історія зоопарку

[ред. | ред. код]

Зоопарк у Амстердамі був створений приватною асоціацією, що називала себе «Натура Артіс Магістра» (лат. Natura Artis Magistra «Природа — навчитель мистецтва») на чолі з Херардом Вестерманом (Gerard Westerman), Верлеманном (J.W.H. Werlemann) і Вейсмюллером (J.J. Wijsmuller), від якої заклад дістав свою сучасну назву. Тоді ж асоціація мала на меті дати городянам краще зрозуміти світ природи за допомогою експонатів і живих тварин. У 1838 році асоціацією була придбана земельна ділянка на Plantage Middenlaan і зоопарк, який був там побудований, відтоді став відомий як Артіс (скорочена назва організації).

Неокласична будівля акваріуму «Артіса»

На початку в «Артісі» було лише декілька тварин, але колекція зоопарку незабаром почала збільшуватись, зокрема і шляхом придбання тварин у мандрівних звіринців.

У перші 100 років існування Амстердамського зоопарку вхід до нього був відкритий винятково для членів Асоціації, які приходили сюди для щонедільних прогулянок і відвідували концерти, що відбувалися в «Артісі» в літні місяці.

У цей період роботи зоопарк Амстердама серед іншого відомий ще й тим, що тут утримувалась у неволі остання у світі квагга, допоки не померла в 1883 році.

У складних з економічної точки зору 1930-х роках Асоціація «Артіс» зазнала серйозних фінансових труднощів і власне більше не могла оперувати таким витратним і складним комплексом, відтак місто Амстердам та провінція Північна Голландія в 1937 році придбали зоопарк і орендували його в Асоціації за номінальну річну суму в 1 гульден. Саме відтоді (1937) зоопарк був відкритий для відвідання широкої публіки.

Від самого початку план і розташування Амстердамського зоопарку постійно розширювалось і модернізувалось згідно з вимогами часу. На тепер більшість тварин живуть у відкритих вольєрах, щоб відповідати якомога ближче до їх природного середовища існування. До головних атракцій зоопарку належать Акваріум, у якому експонується близько 700 видів риб, що є другою за величиною колекцією у світі (після Західного Берліна), і павільйон тварин, що ведуть нічний образ життя. Для дітей особливо цікавою є тваринна ферма, де міські малюки можуть ознайомитись зі свійськими тваринами. До складу зоопарку входить зоологічний музей з великими й цінними колекціями.

Галерея

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела та посилання

[ред. | ред. код]