Амур і Психея (Канова)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Амур і Психея
Amor-Psyche-Canova-JBU01.JPG
англ. Psyche Awakened by Eros; Psyche and Cupid)[1]
Творець: Антоніо Канова[1]
Замовник: John Campbell, 1st Baron Cawdord
Час створення: 1793
Висота: 155 см
Матеріал: мармур
Жанр: ню, міфологічна скульптураd і скульптурна групаd
Зберігається: Париж, Санкт-Петербург
Музей: Лувр, Ермітаж
CMNS: Амур і Психея у Вікісховищі

«Амур і Психея» — назва двох скульптурних груп венеціанського скульптора Антоніо Канови, що зображує Амура і Психею. Вони ілюструють сцени відомого твору Апулея «Метаморфози, або Золотий осел».

Історія[ред. | ред. код]

Антоніо Канова і Генрі Трешем[en] у майстерні з гіпсовою моделлю «Амура і Психеї». Художник Г'ю Гамільтон[en], близько 1788—1791 р.р.

Скульптури створені на замовлення, зробленому в Неаполі в 1787 році шотландським колекціонером і поцінувачем мистецтв бароном Каудором. Але замовник не отримав своїх статуй, і в лютому 1798 року, коли Рим зайняли французькі війська, вони ще залишалися в майстерні. У 1800 р. Йоахім Мюрат придбав їх для свого замку Війєр-ла-Гаренн, скульптури були перевезені до міста Нейї-сюр-Сен. У 1824 обидві скульптурні групи були передані в Лувр[2].

«Психея, розбуджена поцілунком Амура»[ред. | ред. код]

«Психея, розбуджена поцілунком Амура» (фр. Psyché ranimée par le baiser de l'Amour) — найбільш відома з двох скульптурних груп Канови. У каталозі Лувру скульптурна група проходить під назвою «Психея, розбуджена поцілунком Амура», але в багатьох країнах її називають просто «Амур і Психея» (італ. Amore e Psiche, рос. Амур и Психея). Зображує момент пробудження Психеї від поцілунку Амура.

Копії[ред. | ред. код]

Копія зроблена у 1796 році на замовлення князя М. Б. Юсупова. У 1810—1831 роках вона знаходилася в «Амуровій кімнаті» його палацу в Архангельському[3]. Після смерті князя статуя перевезена його сином до Петербурга і поміщена в недавно куплений палац на Мойці. Після Жовтневої революції майно Юсупових було націоналізоване і «Амур і Психея» увійшла до фондів Ермітажу[4].

Гіпсова копія петербурзької версії знаходиться в музеї Метрополітен в Нью-Йорку[5].

«Стоячі Амур і Психея»[ред. | ред. код]

Стоячі Амур і Психея

Друга скульптурна група Канови, присвячена Амуру й Психеї, зображує героїв у положенні стоячи, тому називається «Стоячі Амур і Психея». Прототипом її послугувала статуя «Амур і Психея» — давньоримська копія І-ІІ ст. н. е. з незбереженого давньогрецького оригіналу, яка знаходиться в Капітолійських музеях.

Копія зроблена в 1808 році з тієї ж гіпсової моделі, що й оригінал — на замовлення дружини Наполеона імператриці Жозефіни. У 1815 році куплена імператором Олександром І — разом з іншими предметами з колекції померлої імператриці, зараз також перебуває в Ермітажі.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Make Lists, Not War — 2013.
  2. Monaghan, Sean M.; Rodgers, Michael (17 липня 1998). French Sculpture 1800-1825, Canova. Архів оригіналу за 4 квітня 2012. Процитовано 28 грудня 2007. 
  3. Канова, Антонио. Амур и Психея, 1796. [Архівовано 6 березня 2016 у Wayback Machine.] // Государственный Эрмитаж
  4. The State Hermitage Museum: Collection Highlights. 2006. Архів оригіналу за 22 грудня 2007. Процитовано 28 грудня 2007. 
  5. Antonio Canova: Plaster Model for Cupid and Psyche. 2007. Архів оригіналу за 7 червня 2008. Процитовано 11 лютого 2008. 

Посилання[ред. | ред. код]