Амфіцелія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Амфіцелія
Зображення амфіцелії 1892 р.
Зображення амфіцелії 1892 р.
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові
Клас: Плазуни
Підклас: Динозаври
Ряд: Ящеротазові
Рід: Amphicoelias
Вид: Amphicoelias altus
Біноміальна назва
Amphicoelias altus
Cope, 1878
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category: Amphicoelias
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Amphicoelias
EOL logo.svg EOL: 4658383
Fossilworks: 53180

Амфіцелія (лат. Amphicoelias від грец. amphi «з двох сторін» і koilos «порожній, увігнутий») — рід травоїдних динозаврів з групи зауропод. Включає два види: A. altus і A. fragillimus.

Опис[ред. | ред. код]

Зображення хребця з роботи Е. Копа

A. fragillimus, описаний по єдиному фрагменту хребця (зруйнований незабаром після очищення і не зберігся до нашого часу — зберігся тільки рисунок), тому розміри і навіть саме існування цього динозавра викликає сумніви[1].

Якщо амфіцеліас все ж таки описаний правильно, то його довжина, за розрахунками, становила від 40 до 62 метрів[1][2], а маса — до 155 тонн. Тоді це, схоже, не тільки найбільший динозавр за весь час їх існування, але і найбільша з відомих тварин. Амфіцеліас майже вдвічі довший від блакитного кита і на 10 метрів довший сейсмозавра, який стоїть на другому місці. Тоді максимальна позначка розмірів тварин виявиться на рівні амфіцеліаса — 62 м в довжину. Однак висунуті припущення про існування більш масивних динозаврів (наприклад, брухаткайозавра, який жив в крейдяному періоді[3]).

A. altus мав більш скромні розміри, близько 25 метрів.

В 2010 р. було представлено роботу Henry Galiano і Raimund Albersdörfer, в якій описувався новий вид — Amphicoelias brontodiplodocus. Знахідки були зроблені в формації Моррісон в басейні річки Big Horn. Нові знахідки на думку дослідників, є переконливими доказами, що роди Diplodocus і Barosaurus є синонімами роду Amphicoelias. Крім того, статевий диморфізм у знайдених зразків показує, що апатозавр та суперзавр також є синонімами Amphicoelias.[4]

Порівняння: Амфіцеліас (темно червоний), Завропосейдон (світло-синій), Аргентинозавр (фіолетовий) , Суперзавр (помаранчевий), Диплодок (зелений)

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Cope E. D. On the Vertebrata of the Dakota Epoch of Colorado // Proceedings of the American Philosophical Society. — 1878a. — 17. — P. 233–247.
  • Cope E. D. A new species of Amphicoelias //Amer. Naturalist. — 1878b. — 12. — P. 563–564. (відсканована копія статті)

Ресурси Інтернета[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Carpenter K. (2006). Biggest of the big: a critical re-evaluation of the mega-sauropod Amphicoelias fragillimus // Foster J.R., Lucas S.G. / Eds. Paleontology and Geology of the Upper Jurassic Morrison Formation. — New Mexico Museum of Natural History and Science Bulletin — 2006. — 36. Р. 131–138.
  2. Paul G.S. Big sauropods — really, really big sauropods // The Dinosaur Report', The Dinosaur Society, Fall. — 1994а. — Р. 12-13.
  3. Повна енциклопедія динозаврів (сторінка 77 — «титани серед титанів»)
  4. Henry Galiano, Raimund Albersdörfer. Amphicoelias «brontodiplodocus» A New Sauropod, from The Morrison Formation, Big Horn Basin, Wyoming, with Taxonomic Reevaluation of Diplodocus, Apatosaurus, Barosaurus and Other Genera. — 2010.