Амізон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
N-benzyl-1-methylpyridin-1-ium-4-carboxamide iodide.svg
Амізон
Систематизована назва за IUPAC
N-benzyl-1-methylpyridin-1-ium-4-carboxamide iodide
Класифікація
ATC-код J05AX17
PubChem 10089466
Хімічна структура
Формула C14H15IN2O 
Мол. маса 354,18617 г/моль
Фармакокінетика
Біодоступність НД
Метаболізм Печінка
Період напіввиведення 13,5-14 год.
Екскреція Нирки
Реєстрація лікарського засобу в Україні
Назва, фірма-виробник, країна, номер реєстрації, дата АМІЗОН®,
ПАТ«Фармак»,Україна
UA/6493/01/01
28.04.2017—необмежений


Амізон — похідне ізонікотинової кислоти — енісаміум йодид, для перорального застосування. Відносится до групи ненаркотичних анальгетиків, має протизапальний, жаропонижаючий, анальгетичний та імуномодулюючий інтерфероногенний ефект.[1] Натепер амізон зареєстрований лише в Україні та країнах колишнього СРСР, та не внесений до числа рекомендованих ВООЗ препаратів.

Фармакологічні властивості[ред. | ред. код]

Амізон — синтетичний противірусний препарат, непрямої дії, що є похідним ізонікотинової кислоти. Противірусна дія полягає у стимуляції утворення ендогенного інтерферону.[2] Амізон також має виражену протизапальну дію, що полягає у стабілізації клітинних та лізосомальних мембран, нормалізовувати енергетичний метаболізм у вогнищі запалення, послаблювати судинні запальні реакції, бере участь у обміні медіаторів запального процесу, а також гальмує дегрануляцію базофілів.[3] Амізон підвищує рівень лізоциму та сприяє збільшенню активності фагоцитозу. Амізон стимулює функціональну активність Т-лімфоцитів, макрофагів, природних кілерів, підвищує кількість Т-хелперів та фагоцитарну активність моноцитів периферичної крові.[4] Препарат малотоксичний, не чинить мутагенної, канцерогенної, ембіотоксичної, тератогенної дії та не містить у складі речовин, що провокують алергенну дію.[3] Згідно даних клінічних досліджень, частота побічних ефектів у амізону складає близько 6%.[5] Амізон був синтезований у Інституті фармакології та токсикології АМН України[4] та після клінічних досліджень допущений до використання в клінічній практиці з 31 жовтня 1996 року.[3]

Фармакодинаміка[ред. | ред. код]

Амізон при пероральному прийомі швидко всмоктується, максимальна концентрація в крові препарату досягається протягом 2—2,5 годин. Біодоступність препарату не досліджена. Амізон метаболізується в печінці, період напіввиведення з тканин становить 2—3 години. Період напіввиведення препарату з організму становить 13,5—14 годин. Даних за проникнення через плацентарний бар'єр та виділення в грудне молоко немає. Виділяється препарат з організму переважно нирками у вигляді неактивних метаболітів.

Показання до застосування[ред. | ред. код]

Згідно інформації виробника, амізон може застосовуватися для лікування інфекційних захворювань — грипу та інших гострих респіраторних вірусних інфекцій, інфекційного мононуклеозу, кору, краснухи, вітряної віспи, епідемічного паротиту, фелінозу, для неспецифічної хіміопрофілактики вірусних гепатитів А та Е у вогнищах інфекції; як нестероїдний протизапальний препарат — у складі комплексної терапії пневмоній і ангін, шкірно-суглобової форми еризипелоїду, менінгіту та менінгоенцефаліту вірусної етіології, герпетичної інфекції, гепатитів А, Е; больових синдромів при остеохондрозі, грижах міжхребцевих дисків, артритах, невралгіях.[1] Є декілька клінічних досліджень, які свідчать про ефективність амізону при грипі та ГРВІ[6][7]. На сьогодні є й відомості про позитивні проміжні результати міжнародних досліджень щодо ефективності енісаміуму йодида (амізону) для лікування грипу та ГРВІ[8][9]. Згідно ж рекомендацій МОЗ України з надання медичної допомоги хворим на ГРВІ, амізон, інтерферони, стимулятори вироблення інтерферону та інші імуномодулятори й імуностимулятори не включені до переліку лікарських препаратів, що застосовуються у випадку гострих респіраторних інфекцій.[10]

Побічна дія[ред. | ред. код]

При застосуванні амізону можливі наступні побічні ефекти:

Протипокази[ред. | ред. код]

Амізон протипоказаний при підвищеній чутливості до препарату, сполук йоду, при наявності будь-яких алергічних реакцій незалежно від їх етіології, при важких захворюваннях печінки та нирок. З обережністю препарат застосовується при гіпертиреозі. Препарат не рекомендується застосовувати при вагітності та годуванні грудьми. Амізон не рекомендований дітям молодшим 3 років.

Форми випуску[ред. | ред. код]

Амізон випускається у вигляді таблеток по 0,125 та 0,25 г, желатинових капсул по 0,5 г та 1% сиропу для прийому всередину по 100 мл.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

У 2012 році Антимонопольний комітет України оштрафував компанію «Фармак» за розповсюдження неправдивої реклами про препарат Амізон на 7,6 млн. гривень. За даними комітету, у телевізійний рекламі препарату підприємство поширило неправдиві відомості. Зокрема, йшлося про твердження, що 9 з 10 українців обирають саме «Амізон». Це могло справити враження, що 90% — це відсоток від усієї кількості українців .Натомість, як показало маркетингове дослідження, 90% — це лише та кількість людей, що хворіли на грип, застуду та кашель, і при цьому використовували «Амізон». У цей час відсоток усіх споживачів, які приймали препарат «Амізон», за інформацією того ж дослідження, становив лише 6,2%. Окрім того, за час рекламної кампанії значно, на 346,82%, збільшився продаж препарату, на що могла вплинути недобросовісна реклама препарату.[11]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б АМІЗОН®(ENISAMIUM IODIDE)
 2. Архівована копія. Архів оригіналу за 14 липень 2014. Процитовано 14 липень 2014. 
 3. а б в http://www.provisor.com.ua/archive/2000/N3/amison.php (рос.)
 4. а б http://m-l.com.ua/?aid=171
 5. Амизон® (Amizon) (рос.)
 6. Фролов В. М., Фролов А. Ф., Пустовой Ю. Г., Лоскутова И. В. Эффективность нового украинского препарата Амизон в химиотерапии больных гриппом // Украiнский хiмiотерапевтический журнал. — № 1 (5). — 2000, — С. 25-28.
 7. Фролов А. Ф. Эффективность Амизона в лечении и профилактике вирусных инфекций // Клиническая иммунология, аллергология, инфектология. — 2007. — С. 1-7.
 8. Противірусна активність Амізону: багатообіцяючі результати міжнародних досліджень / Аптека. — № 965 (44) — 10.11.2014 [1]
 9. David Boltz 1, Xinjian Peng 1, Miguel Muzzio 1, Pradyot Dash 2, Paul Thomas 2, Rajendra Mehta 1, Victor Margitich 3 (1. Illinois Institute of Technology (IIT) Research Institute), Chicago, IL, USA; 2. St. Jude Children Research Hospital, Memphis, TN, USA; 3. Farmak Joint Stock Company, Kiev, Ukraine) Antiviral Activity of Enisamium Against Influenza Viruses in Differentiated Normal Human Bronchial Epithelial Cells. 3rd Antiviral Congress, Amsterdam (NL), October 12-14, 2014. — P.46.
 10. Наказ МОЗ № 34 від 15.01.14 р. Архів оригіналу за 2 квітень 2015. Процитовано 14 березень 2015. 
 11. http://ipress.ua/news/vyrobnyka_likiv_amizon_oshtrafuvaly_na_76_mln_grn_za_nechesnu_reklamu_11750.html

Джерела[ред. | ред. код]