Аміс (етнос)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аміс
Ареал Республіка Китай
Близькі до: сакізая, гаошань
Мова аміс, тайванська мандаринська мова
Релігія Анімізм, Християнство

Аміс (аміс: Amis, Ami, Pangcah; кит: 阿美族; піньїнь: Āměizú)), також відомі як Панка — корінна австронезійська етнічна спільнота Тайваню. Вони говорять мовою аміс ((阿美族語), австронезійською мовою і однією з шістнадцяти офіційно визнаних корінних народів Тайваню. Традиційна територія аміс включає довгу вузьку долину між Центральними горами та Прибережними горами (Долина Хуатунг), тихоокеанську прибережну рівнину на схід від Прибережних гір і півострів Хенгчунь.

У 2014 році аміси налічували 200 604 особи.[1] Це становило приблизно 37,1 % від загальної чисельності корінного населення Тайваню, що робить їх найбільшою групою корінного населення.[2] Через своє прибережне розташування, аміси в основному рибалки. Вони традиційно мали матрилінійну систему споріднення, за якою спадок і майно переходять по материнській лінії, а діти вважаються народженими від матері.[3]

Традиційні села амісів були відносно великими для корінних громад Тайваню, зазвичай мали від 500 до 1000 осіб. У сучасному Тайвані амі також складають більшість «міських корінних жителів» і створили багато міських громад по всьому острову. В останні десятиліття аміси також одружилися екзогамно з ханьцями, а також з іншими корінними народами.[4]

Ідентичність і класифікація[ред. | ред. код]

Фольклорний центр амісів

Аміси називають себе двома різними етнонімами. У той час ті, хто живе в Східній Рифтовій долині та окрузі Хуалянь, зазвичай ідентифікують себе як панка, що означає «людина» або «люди нашого роду», аміси, які живуть у прибережному повіті Тайдун, використовують термін аміс. Можливо, через офіційну назву на Тайвані ХХІ століття термін аміси використовується набагато частіше. Ця назва походить від слова «amis», що означає «північ». В академічному колі досі немає консенсусу щодо того, як слово «аміс» стало використовуватися для звернення до панків. Можливо, спочатку цей термін використовувався пуюма для позначення панків, які жили на північ від них. Інша теорія полягає в тому, що ті, хто жив на рівнині Тайдун, називали себе «амі», бо їхні предки прийшли з півночі. Це більш пізнє пояснення записано в Банзоку Чоса Накакушо[5], вказуючи на те, що цей термін міг походити від групи, яку антропологи класифікували як фалангові аміси, група омісів, що займала територію від сьогоднішнього Ченкунга до рівнини Тайтун. Їхніми найближчими генетичними родичами є корінні філіппінці.[6][7]

Відповідно до Тайванської історії аборигенів: аміс поділяються на п'ять груп:

 • Північна група (розташована на рівнині Чіхлай/ Хуалянь)
 • Середня група (розташована на захід від Прибережних гір)
 • Прибережна група (розташована на схід від Прибережних гір)
 • Група Фаланга (розташована Ченгун і рівнина Тайдун)
 • Група Hengchun (розташована на Генґчун)

Така класифікація, якою б широко не була прийнята, базується просто на географічному розподілі та етнічній міграції. Це не відповідає спостережуваним відмінностям у культурі, мові та статурі.

Китайська Народна Республіка (КНР), яка вважає Тайвань частиною своєї території, вважає всіх амісів частиною етнічної групи гаошань, однієї з 56 етнічних груп КНР.

Традиції[ред. | ред. код]

Свято врожаю

Сімейні справи, включаючи фінанси сім'ї, за традицією амісів вирішує господдиня. Найважливішим традиційним обрядом є Свято врожаю. Свято врожаю амісів проводиться, щоб висловити подяку людей і вдячність богам, а також помолитися про врожай наступного року. Проходить щороку з липня по вересень.[8]

Представництво в ЗМІ[ред. | ред. код]

Музичний проект Enigma використав наспів аміс у своїй пісні «Return to Innocence» у своєму другому альбомі The Cross of Changes (1993). Цю пісню використовували як головну пісню Олімпіади в Атланті 1996 року. Основний приспів співали Діфан (китайське ім'я Куо Іннан) і його дружина Ігай (китайське ім'я Куо Сю-чу), які були частиною тайванської культурної групи аборигенів.

Maison des Cultures du Monde раніше записала спів цієї групи під час гастролей і випустила компакт-диск. Згодом ця пісня була використана Enigma (хоча вони не зазначили етнічне походження пісні та співаків). Студія звукозапису та тайванська група подали позов про порушення авторських прав, який пізніше було врегульовано Enigma в позасудовому порядку. Спів Амі відомий своєю складною контрапунктичною поліфонією.

Відомі люди аміс[ред. | ред. код]

Співак Танк
Важкоатлетка Куо Сінчунь.

Див. також[ред. | ред. код]

Список літератури[ред. | ред. код]

 1. Chia-chen, Hsieh; Wu, Jeffrey (15 лютого 2015). Amis Remains Taiwan's Biggest Aboriginal Tribe at 37.1% of total. FocusTaiwan.tw (англ.) (The Central News Agency). Процитовано 30 квітня 2015. 
 2. Table 28: Indigenous Population Distribution in Taiwan-Fukien Area. National Statistics, Republic of China. Taiwan: Directorate General of Budget, Accounting and Statistics, Executive Yuan (DGBAS). Архів оригіналу|archiveurl= вимагає |url= (довідка) за 12 березня 2007. Процитовано 30 серпня 2006. .
 3. Ami. Ethnologue (англ.). 
 4. Olson, James Stuart (1998). An Ethnohistorical Dictionary of China (англ.). Westport, Connecticut: Greenwood Press. ISBN 9780313288531. 
 5. Survey Reports on the Savages. Banzoku Chōsa Hōkokusho 8. Taihoku (Taipei). 1913–1918. с. 4. .
 6. Trejaut, Jean A; Kivisild, Toomas; Loo, Jun Hun; Lee, Chien Liang; He, Chun Lin; Hsu, Chia Jung; Li, Zheng Yuan; Lin, Marie (2005). Traces of Archaic Mitochondrial Lineages Persist in Austronesian-Speaking Formosan Populations. PLOS Biology (англ.) 3 (8): e247. ISSN 1545-7885. PMC 1166350. PMID 15984912. doi:10.1371/journal.pbio.0030247. 
 7. Capelli, Cristian; Wilson, James F.; Richards, Martin; Stumpf, Michael P.H.; Gratrix, Fiona; Oppenheimer, Stephen; Underhill, Peter; Pascali, Vincenzo L. та ін. (2001). A Predominantly Indigenous Paternal Heritage for the Austronesian-Speaking Peoples of Insular Southeast Asia and Oceania. The American Journal of Human Genetics (англ.) 68 (2): 432–443. PMC 1235276. PMID 11170891. doi:10.1086/318205.  .
 8. Amis Harvest Festival Held in East Taiwan. The China Post (англ.). 28 липня 2005. Архів оригіналу за 11 листопада 2016. Процитовано 8 квітня 2011. 
 9. Li Tai-hsiang, Composer of Olive Tree and Other Hits, Dies at Age 72. Straits Times (англ.). 3 січня 2014. Архів оригіналу за 5 January 2014. Процитовано 3 лютого 2014. 

Подальше читання[ред. | ред. код]

 • Hsu, Mu-chu 許木柱; Liao, Shou-chen 廖守臣; Wu, Ming-i 吳明義 (2001). Āměizú shǐ piān 阿美族史篇 [Taiwanese Aboriginal History: Amis] (in Chinese). Nantou shi: Taiwan sheng wenxian weiyuanhui. ISBN 957-02-8003-4.

Посилання[ред. | ред. код]