Анаксарх

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Анаксарх
Народження 380 до н. е.
Абдери, Municipality of Avdira[d], Східна Македонія та Фракія, Македонія та Фракія[d], Греція
Смерть 320 до н. е.
Кіпр
Вчителі Diogenes of Smyrnae[d]
Відомі студенти Піррон

Анаксарх Абдерський — давньогрецький філософ, жив при дворі Олександра Македонського. Відповідно до Діогена Лаертського, розквіт його творчості припадає на 110 олімпіаду (340—337 рр. до н. е.). Є одним із тих філософів, які продовжували атомістичний напрям у філософії.

Постійно знаходився в найближчому царському оточенні. Супроводжував Олександра під час його східного походу, де отримав можливість побачити індійських мудреців. Його ворогом був Нікокреонт, тиран острова Кіпр. Коли на одному із святкувань Олександр запитав Анаксарха, чи йому подобається частування, той відповів: «Все чудово, царю, тільки треба б ще подати голову одного сатрапа», цим він натякав на Нікокреонта. Але після смерті царя Олександра, той жорстоко казнив Анаксарха. Але не зважаючи на важкі тортури, Анаксарх промовив відомі слова: «Товчи, товчи Анаксархову шкуру — Анаксарха тобі не потовкти!».

Філософські погляди[ред. | ред. код]

В дусі атомістичного вчення вважав, що існує не один, а безкінченна кількість світів. Заперечував існування критерію істинності, тобто заперечував нашу здатність розрізняти істину від заблудження. Джеролом будь-якого нашого знання вважав чуттєве сприйняття. Анаксарх був автором твору «О царской власти», від якого збереглося два невеликих фрагменти. В одному із них він роздумує про те, що багато знати — це, з одного боку добре, але з іншого — не дуже добре; мудрість визначається знанням «зручного моменту». В іншому мова йде про те, що багатство придбати важко, але ще ваще його зберегти.