Анаксимандр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Анаксимандр (/æˌnæksɪˈmændər/; грец. Ἀναξίμανδρος Anaximandros; бл. 610 – бл. 546 р. до н. е.) був грецьким філософом, який жив у Мілеті (у сучасному місті Іонії). Він належав до мілетської школи і засвоїв вчення свого господаря Фалеса. Він згодом замінив Фалеса і став другим майстром тієї школи, серед своїх учнів мав Піфагора.

Про його життя і творчість сьогодні відомо небагато. Згідно з наявними історичними документами, він є першим відомим філософом, який записав свої дослідження, хоча від його творчості залишився лише один фрагмент. Уривчасті свідчення, знайдені в документах після його смерті, дають портрет чоловіка.

Анаксимандр був раннім прихильником науки і намагався спостерігати та пояснювати різні аспекти Всесвіту, особливо цікавлячись його походженням, стверджуючи, що природа керується законами, як і людські суспільства, і все, що порушує баланс природи, не триватиме довго. Як і багато мислителів свого часу, філософія Анаксимандра мала внесок у багато дисциплін. В астрономії він намагався описати механіку небесних тіл по відношенню до Землі. Його знання геометрії дозволили йому створити гномон (давній астрономічний інструмент для вимірювання часу) у Греції. Він створив карту світу, яка стала великим внеском у розвиток географії.

Біографія[ред. | ред. код]

Деталь картини Рафаеля «Афінська школа», 1510–1511. Це може бути зображенням Анаксимандра, який схиляється до Піфагора зліва. [1]


Встановити роки його діяльності зараз неможливо, оскільки жоден документ не містить хронологічних посилань. Фемістій, візантійський ритор IV століття, згадує, що Анаксимандр був «першим із відомих греків, хто опублікував письмовий документ про природу». Тому його тексти були одними з найперших написані у прозі, принаймні в західному світі. Невідомо чи насправді Фалес був учителем Анаксимандра, але безсумнівно, що на Анаксимандра вплинула теорія Фалеса про те, що все походить з води.

Теорії[ред. | ред. код]

На теорії Анаксимандра вплинули грецькі міфічні традиції та деякі ідеї Фалеса – батька філософії – а також спостереження давніших цивілізацій на Близькому Сході, особливо Вавилону.

Праці[ред. | ред. код]

  • Про природу ( Περὶ φύσεως)
  • Обертання Землі ( Γῆς περίοδος / Gễs periodos )
  • Про нерухомі зірки ( Περὶ τῶν ἀπλανῶν / Perì tỗn aplanỗn )
  • Небесна Сфера ( Σφαῖρα / Sphaĩra )

Посилання[ред. | ред. код]

Первинні джерела[ред. | ред. код]

  1. This character is traditionally associated with Boethius, however his face offering similarities with the relief of Anaximander (image in the box above), it could be a representation of the philosopher.