Анаксімен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Анаксімен
дав.-гр. Ἀναξιμένης
Народження 585 до н. е.[1]
Мілет[1]
Смерть 525 до н. е.[1] або 528 до н. е.[2]
Мілет
Знання мов
 • давньогрецька мова
 • Діяльність
 • астроном, письменник, прозаїк
 • Літературний напрям Досократики і Мілетська школа
  Вчителі Анаксімандр[3][4][5]
  Історичний період античність
  Конфесія Гілеморфізм

  CMNS: Анаксімен у Вікісховищі
  Анаксімен

  Анаксіме́н (грец. Αναξιμενης; бл. 585 — 525 до н. е.) — давньогрецький філософ-матеріаліст, представник мілетської школи, учень Анаксімандра. Завершив течію стихійного матеріалізму в давньогрецькій філософії.

  Філософія Анаксімена[ред. | ред. код]

  Розвиваючи вчення Анаксімандра, першоосновою всіх речей вважав стихію Повітря, яке, за Анаксіменом, є безмежним, всюдисутнім, перебуває в стані вічного руху. Всі речі, за Анаксіменом, утворюються з Повітря завдяки його згущенню і розрідженню. Нагріваючись, Повітря розріджується та утворює Вогонь. Охолоджуючись, стає Водою і Землею. Такі явища як вітер, туман є меншою мірою згущеним повітрям, тоді як ґрунт, каміння тощо — більш.

  Йому належить перше відоме наукове пояснення виникнення атмосферних опадів: замерзла вода стає градом, а змішана з повітрям, вона перетворюється на сніг. Як і Анаксімандр, він пояснював виникнення грому зіткненням хмар. Веселку описував наслідком проходження світла крізь хмари. Також він пояснював землетруси тим, що земна поверхня висихає від тепла Сонця й розтріскується, або вбирає в себе воду і надмірно розширюється.

  Згідно Анаксімена, Земля нерухома, а небесні світила — Сонце, Місяць, планети, рухаються навколо неї завдяки потокам повітря. Зорі ж він вважав нерухомо закріпленими на небесній сфері. Сонце, на його погляд, має форму плоского круга і має ту ж природу, що й планети, лише більш розжарене. Воно рухається навколо Землі, не проходячи під нею, а ніч настає через особливо високі гори, що затуляють сонячне світло.

  Анаксімен стверджував, що душа також походить з Повітря. Мислитель визнавав існування богів, але вважав, що вони самі виникли з Повітря, а не створили його.

  Див. також[ред. | ред. код]

  Примітки[ред. | ред. код]

  Література[ред. | ред. код]

  Посилання[ред. | ред. код]