Анархо-фемінізм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Чорно-фіолетовий прапор анархо-фемінізму
Символіка анархо-фемінізму

Анархо-фемінізм (анархічний фемінізм) поєднує анархізм і фемінізм. Він розглядає патріархат як один з проявів ієрархії, а тому головну проблему суспільства. Анархо-феміністи вважають, що боротьба проти патріархату — важлива складова класової боротьби та боротьби анархістів проти держави та капіталізму. По суті, ця філософія бачить боротьбу анархістів як необхідний компонент боротьби феміністок (феміністів), і навпаки. Сьюзан Браун казала: «оскільки анархізм — політична філософія, що протиставляє себе всім владним відношенням, він, по суті своїй, є феміністським». В США, в основному, розповсюджені індивідуалістичні форми анархо-фемінізму, в той час як в Європі роблять більший акцент на колективізмі.

Історія та сучасність[ред.ред. код]

Анархо-фемінізм був продовженням робіт таких анархо-феміністок початку XX століття, як Емма Ґолдман, Вольтарін де Клер (Voltairine de Cleyre) та Люсі Парсонс. Рання феміністка Мері Волстонкрафт (Mary Wollstonecraft) мала прото-анархістські погляди, а її чоловіка Вільяма Ґодвіна часто вважають видатним передвісником анархізму й анархо-фемінізму. В часи громадянської війни в Іспанії для захисту анархістських і феміністських ідей самоорганізувалась анархічна та феміністична група «Мухерес Лібрес» («Вільні Жінки»).

Анархо-фемінізм критикує погляди багатьох теоретиків традиційного анархізму (включно з П'ером-Жозефом Прудоном та Михайлом Бакуніним), оскільки вони часто розглядали патріархат як незначну проблему, що є другорядною по відношенню до капіталізму, яка пропаде разом з ним. Деякі навіть підтримували патріархальні стосунки. Прудон, наприклад, розглядав родину як базову комірку суспільства та його моральності та вважав, що жінки несуть відповідальність за виконання традиційної ролі всередині родини.

Важлива сторона анархо-фемінізму — опозиція до традиційних концепцій родини, освіти та гендерних ролей. Інститут шлюбу критикується найбільше. Де Клер стверджувала, що шлюб пригнічує індивідуальний розвиток, а Ґолдман — що це, в першу чергу, економічний договір, за який жінка розплачується своїм ім'ям, своєю самоповагою, самим життям. Анархо-фемінізм також выступає за не-ієрархічну структуру сім'ї та освіти. Він також зіграв помітну роль в створенні Сучасних шкіл (Modern Schools) в Нью-Йорку, що базувалися на ідеях лібертарної педагогіки Франциско Феррера (Francesc Ferrer i Guàrdia).

В англомовних анархо-феміністських колах США останнім часом виник термін «manarchist» (гра слів: man — чоловік, anarchist — анархіст) як образливий ярлик для анархістів-чоловіків, які є вільними від клопотів феміністок, або є відкритими антифеміністами, або поводять себе патріархально та як жінконенависники. Цей термін було розповсюджено в 2001 році анкетою «А ви - manarchist?»

Певну стурбованість викликає те, що анархо-феміністки розвинутих країн є далекими від проблем феміністок країн третього світу. Особливо помітно погане становище анархо-феміністок (феміністів) на Близькому Сході.

В наш час анархо-фемінізм відомий своїм сильним впливом на екофемінізм. «Екофеміністи правильно відмічають, що, за винятком анархо-феміністів, жоден феміністичний напрям не усвідомив важливість подолання бар'еру між природою та цивілізацією».

Сучасні анархо-феміністичні спілки: болівійські «Мухерес Креандо» (Mujeres Creando); Радикальні Чирлідерки (Radical Cheerleaders) і щорічна конференція «Ла Рівольта!» (La Rivolta!) в Бостоні.

Темі анархо-феміністок в роки Громадянської війни в Іспанії присвячено фільм «Анархістки».

Відомі представники[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

  • Фемінізм
  • Соціалістичний фемінізм
  • Марксистський фемінізм
  • Mujeres Libres

Посилання[ред.ред. код]

Англійською мовою[ред.ред. код]

  1. Anarcha-Communist Gender news
  2. Anarcha-Feminism (Infoshop.org)
  3. Modern anarchist writings by women
  4. Sex, Race and Class by Selma James
  5. Quiet Rumours: an Anarcha-Feminist Reader by Dark Star Collective