Анастасія Ярославна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Анастасія Ярославна
Orlai-salamon.jpg
Прапор
Королева Угорщини
Наступник: Рикса Болеславовна
 
Народження: 1023
Київ, Київська Русь
Смерть: 1074
Адмонт, Ліцен, Штирія, Австрія
Поховання: Адмонтське абатство
Рід: Рюриковичі
Батько: Ярослав Мудрий[1]
Мати: Інгігерда[1]
Шлюб: Андрій I[1]
Діти: Аделаїда Арпад, Давид Угорський і Соломон I[2]

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Анастасі́я Яросла́вна (*бл. 1028[3] — кінець ХІ століття, після 1074 року) — наймолодша дочка Великого князя Київського Ярослава Мудрого та його другої дружини Інґіґерди, видана близько 1046 року за угорського короля Андрія I.

Шлюб Анастасії Ярославівни з Андієм відбувся, мабуть, близько 1046, коли той із руською допомогою заволодів угорським троном. Джерела ХІ століття не називають дружину Андраша на ім'я, воно з'являється вперше у польського історика 15 століття Яна Длугоша. Шлюб Анастасії Ярославівни з Андрашем І був одним із заходів у європейській матримоніальній політиці Ярослава, який відійшов від традиційно однобічної, спрямованої на Візантію дипломатії своїх попередників. Анастасія Ярославівна мала у шлюбі з Андрашем дочку Аделаїду і двох синів: Шаламона і Данила.

У 1061, рятуючись від короля Бели І, Анастасія з сином Шаламоном та його дружиною Юдіт, що була сестрою німецького імператора Генріха IV, перебралися на якийсь час до Німеччини. Згодом Шаламон став угорським королем (роки правління 1063—1074).

Анастасія була прихильницею заснування православних монастирів в Угорщині. Тому не дивно, що деякі історики вважають, що вона сприяла заснуванню такого монастиря на Чернечій горі (Жоржині) в Закарпатті. Тоді тут уже існувало поселення ченців з Києво-Печерського монастиря, очевидно, що прийшли сюди слідом за королевою. Згодом у 1240—1241 рр. під час монгольської навали поселення було зруйновано.

Пам'ятник Андрію та Анастасії на березі озера Балатон

Діти[ред. | ред. код]

В шлюбі Анастасії Ярославни з королем Андрієм народились:

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Kindred Britain
  2. Lundy D. R. The Peerage
  3. Заміж у Стародавній Русі виходили в 16-20 років. Анастасія, за цими розрахунками, народилася у 1025-1030

Посилання[ред. | ред. код]