Анатолійський леопард

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Карта ареалу проживання анатолійського леопарда проживання в середині ХХ століття

Анатолійський леопард (Panthera pardus tulliana) — вимерлий підвид леопарда. Ареал в минулому охоплював територію сучасної Туреччини.

Свою назву цей вид отримав завдяки історичному факту — Марк Тулій Цицерон використав тварин для гладіаторських боїв у Римі. Саме тому на латині леопарди з Анатолії отримали ім'я «felis tulliana».

Перші свідчення про існування анатолійських леопардів датуються VI тисячоліттям до нашої ери — про це свідчать зображення тварин в Чатал-Хатюке.

Фізіологічні характеристики виду[ред. | ред. код]

Характерною рисою цього виду є великі, в порівнянні зі своїми родичами в інших частинах земної кулі, розміри — до 2,5 метрів довжиною та до 100 кілограмів вагою, а також цінна та красива шкура. Остання особливість стала однією з причин зникнення анатолійського леопарда з ареалу свого проживання.

Причини зникнення виду[ред. | ред. код]

Згідно даних 1568 року, географія розселення цієї тварини простяглася по території майже всієї сучасної Туреччини, але вже на початку ХХ століття популяція почала стрімко зменшуватися. Основною причиною було полювання. Одним з прикладів такого винищення є місто Мілос, де місцевий мисливець в 50-х роках ХХ століття застрелив 15 леопардів. Враховуючи ситуацію, що склалася на початку 60-х років, уряд почав заносити до реєстру кількість вбитих леопардів, а з 1966 року на півострові Ділек в Егейському морі навіть створили Національний парк для збереження цього виду тварин.

Проте, незважаючи на докладені зусилля, останньою задокументованою появою анатолійського леопарда є 17 січня 1974 року. Цього дня, неподалік столиці Туреччини, він напав на жінку, але був знешкоджений сторожем.

Після цієї події в дикій природі анатолійського леопарда більше не зустрічали, і наочно ознайомитися з цим представником турецької фауни відтоді стало можливим лише в музеях та книжках.

До 2013 року леопард вважався зниклим видом. Але подія, що сталася того року поставила під сумнів статистичні дані. Під час випасання стада пастух вбив невідому йому плямисту дику кішку. Проведені біологами дослідження підтвердили приналежність тварини до анатолійських леопардів Це дає надію на те, що вид продовжує своє існування.[джерело?]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. http://glavcom.ua/photo/12772-30.html
  2. 26 кішок, що на межі зникнення [Архівовано 28 квітня 2016 у Wayback Machine.]