Анатолій (патріарх Константинопольский)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Анатолій (патріарх Константинопольский)
Anatolios.jpg
 
Народження: 4 століття
Александрія, Єгипет
Смерть: 3 липня 458
Константинополь
Анатолій у Вікісховищі?

Святий Анатолій - патріарх константинопольський ( 449 - 458 ), автор ряду стихир . Шанується в лику святих, пам'ять в Православній церкві святкується 3 липня (за юліанським календарем ) [1] .

Анатолій народився в другій половині IV століття після Різдва Христового в місті Олександрії в ті часи, коли представники шанованих родин Візантії нерідко присвячували життя служінню Церкві Христовій [2] .

Отці церкви Кирило Олександрійський особисто висвятив майбутнього патріарха в сандиякона [3] . Анатолій брав участь у розбійницькому соборі, який відбувся в 449 році в місті Ефесі . Після того як на соборі був позбавлений влади з низкою кричущих порушень Патріарх Константинопольський Флавіан, вибори нового патріарха зайшли в глухий кут, бо сторони ніяк не могли прийти до консенсусу . Щоб якось вийти з положення, що утворилось, було прийнято рішення обрати нового Патріарха зі священнослужителів, які жили за межами столиці Візантійської імперії . В ході дебатів вибір припав на Анатолія, рукопложення якого незабаром зробив сам Папа і Патріарх великого граду Олександрії, Лівії, Пентаполя, Ефіопії, всього Єгипту і всієї Африки Діоскор I . Останній, який схилявся до монофізитства, був упевнений, що йому вдасться схилити на свою сторону і нового християнського лідера Царгорода, але Діоскор прорахувався: все своє життя Анатолій Константинопольський залишався вірним канонам православної церкви .

У 451 році Патріарх Константинопольський брав участь в Халкидонському соборі, а в 458 році головував на Помісному соборі в Константинополі . Обидва ці собори скасовували рішення Діоскора I, які вели конфесію до монофізитства. Цим вони викликали роздратування у Діоскора. Однак це були лише перші кроки Святого Анатолія. Він і далі продовжував служити своїй вірі, і тим дуже сильно підняв авторитет Константинопольської кафедри.

Патріарх Константинопольський Анатолій всіляко сприяв зведенню нових православних Храмів, а також перенесення в Константинополь мощей християнських мучеників. Також він склав Стихири до свята Успіння.

7 лютого 457 року на трон зійшов Лев I Макелла . Анатолій особисто вінчав на царство нового імператора, і це стало першим випадком коронації Патріархом правителя у Візантійській імперії.

Патріарх Анатолій помер 3 липня 458 року в місті Константинополі.

Примітки[ред. | ред. код]