Анатомія динозаврів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Tyrannosaurus BW.jpg
Динозаври

Анатомія динозаврів — галузь, яка активно вивчається порівняльною анатомією, палеонтологією та еволюційною біологією. Новітні досягнення техніки на додаток до найстарших положень порівняльної анатомії допомагають глибше поглянути в світ динозаврів. Багато аспектів анатомії й біології динозаврів уже піддаються розшифровці: можна досить упевнено судити про спосіб життя різних динозаврів, механіці їхньої ходи, перегони, руху щелеп і голови, про будову кісток, мозку, дихальної системи, органах почуттів. Тепер майже всі риси динозаврів і анатомічні, і поведінкові прийнято порівнювати із пташиною організацією. Фахівці називають стародавніх монстрів незграбним терміном «непташині динозаври» (nonavia dinosaurs), протиставляючи їх власне птахам.

Шкіра[ред.ред. код]

Докладніше: Шкіра

Шкіра відноситься до тих частин тіла, які не перетворюються в скам'янілі рештки і зберігаються тисячоліттями. Однак дослідникам вдалося знайти декілька її відбитків. Так, наприклад, був виявлений анатозавр. Він загинув під час піщаного буревію і був захоронений під сухим піском. Шкіра анатозавра була гладкою, сухою і міцною, причому між її м'якими складками виділялись невеликі випуклі ділянки більш товстої рогової шкіри. Під цими потовщеннями в шкірі розміщувались невеликі кістяні пластинки.

Подібні пластинки були вже у пращурів динозаврів і їх родичів крокодилів. Можна припустити, що саме такий тип шкіри був широко розповсюджений у динозаврів. У панцерних кісткові пластинки отримали найбільший розвиток. Їх товщина сягала 5 см; вони розміщувались впритул одна до одної зверху і по бокам тіла, створюючи міцний, але пружний панцир. Його покривав шар рогової шкіри, який створював малюнок схожий на мозаїку. На гостроконечних або зігнутих кісткових пластинах рогова шкіра підсилювала ці форми, створюючи товсті гострі роги або горбики.

Головний мозок[ред.ред. код]

Що палеонтолог може сказати про будову мозку копалини тварини? Здавалося б, майже нічого адже мозкова тканина не зберігається у викопному стані. Усе, що має палеонтолог, це зліпки черепних коробок вмістищ мозку, та й то якщо особливо акуратному препараторові вдається очистити без огріхів цю внутрішню порожнину або зробити послідовний ряд розпилів цілого черепа. Але таких робіт одиниці, і найчастіше зроблені в них висновки легко заперечити, пославшись на недостатню схоронність матеріалу або на специфіку зразків.

Рентгенівська скануюча томографія дозволяє обійти всі ці труднощі: череп можна не руйнувати й не розпилювати, немає необхідності очищати кістки від породи, для дослідження стає доступним масовий матеріал. А дослідник одержує об'ємне зображення «зліпка» черепної коробки й далі, дотримуючись порівняльно-анатомічних правил, реконструює зовнішність і форму мозку. От такі чудові й винятково наочні реконструкції черепної коробки Tyrannosaurus rex одержали вчені з Університету Огайо. Ці реконструкції можна розглянути з усіх боків, одержати подання про відносні розміри й розташування різних відділів мозку, напрямку й розміщення черепно-мозкових нервів і судин мозку.

Як з'ясувалося, мозок тираннозаврів відмінно обслуговував своїх хижих носіїв. Він був налаштований на тонкий нюх, сприйняття низькочастотних звуків, швидкі скоординовані рухи голови і очей.

Всі динозаври мали гострий нюх, але в тираннозаврів він був розвинений найкраще, судячи з порівняльного розміру нюхових часток. Очевидно, що нюх відігравав помітну роль і в мисливських звичках цих гігантів, і в половому поводженні.

Скелет[ред.ред. код]

Докладніше: Скелет
Скелет трицератопса в Американському музеї природничої історії

Викопні скелети динозаврів майже завжди є єдиним палеонтологічним матеріалом, по якому вчені намагаються відтворити зовнішній вигляд стародавніх ящерів. Характерною особливістю скелетів, що ділять динозаврів на дві основні групи, є будова тазових кісток. У ящеротазових динозаврів клубові кістки направлені вверх, де вони з'єднуються з хребцем, сідничні — вниз і назад, а лобкові направлені вперед і вниз.

Посилання[ред.ред. код]