Анахарсіс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Анахарсіс
Східна філософія
Anacharsis.jpg

Ἀνάχαρσις
Народження VII до Різдва Христового
Скіфія
Смерть VI до Різдва Христового
Скіфія
вбивство
Ім'я при народженні Анахарсіс
Школа / Традиція передфілософська «Сімох мудреців»
Історичний період Антична філософія

Анахарсіс у Вікісховищі?
Q:  Висловлювання у Вікіцитатах

Анахарсіс / Анахурс (грец. Ἀνάχαρσις / Αναχυρςις) (остання чверть VII — середина VI століття до н. е.) — напівлегендарний скіфський мудрець. За деякими античними авторами, один з канонічної групи «Семи мудреців». Батько — скіфський цар Гнур (син Ліка), мати — еллінка. Подорожував Елладою, де здобув славу мудреця. Спілкувався з багатьма політичними діячами. Статуя Анахарсісові стояла в Афінах. Після повернення в Скіфію Анахарсіса у Гілеї убив рідний брат — цар Савлій. За свідченням Геродота «він загинув через те, що хотів завести іноземні звичаї, і через те, що спілкувався з еллінами»[1]. 50 сентенцій Анахарсіса згадувались у творах багатьох філософів та істориків за античного та візантійського часів.

Серед епіграфічних пам'яток Ольвії, відоме графіті першої половини VI ст. до н. е., яке пов'язують з сином Анахурса, а саме:
грец. "Άναγέρρης Άναχυρςő Σκ[ο]λότη[ς] Άπ[ό]λλωνι Βορῆι μέλι πατρ[ώιον άνέθηκεν]" — укр. "Анагерр Анахурсів Сколот Аполону Борею мед батьківський посвятив".[2]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Геродот. Геродота турійця із Галікарнасу «Історій» книг дев'ять, що їх називають музами / Пер. А. О. Білецького. — Х.: Фоліо, 2006. — С. 255 (Книга IV.77)
  2. (рос.) Виноградов Ю. Г., Русяева А. С. Граффити из святилища Аполлона на Западном теменосе Ольвии. Херсонесский сборник. 2001. № 11.

Джерела[ред.ред. код]