Англомовний світ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Англомовний світ або англофони — англомовне населення планети, передусім носії англійської мови.

Близько 2 мільярдів людей розмовляють англійською мовою. Англійська мова є найпоширенішою у світі мовою за кількістю мовців і третя найпоширеніша мова за кількістю носіїв. Із 300 мільйонами носіїв, Сполучені Штати Америки є найбільшою англомовною країною світу. Більшість носіїв англійської мови є американцями.

Окрім цього, 79 мільйонів носіїв англійської мови живуть у Нігерії, 92 млн —у Філіппінах, 60 млн — у Великій Британії, 30 млн — у Бангладеші, 29 млн — у Канаді, 25,1 млн — в Австралії, 4,7 млн — в Ірландії та 4,9 млн —у Новій Зеландії. Деякі країни, як-от Гана та Уганда використовують англійську мову як основну та офіційну.

У Європейському Союзі англійська мова є однією з 24-х мов, що широко застосовуються різними інституціями та більшістю населення (Велика Британія й Ірландія), а також як друга мова в багатьох країнах-членах.

Приблизні оцінювання, що включають мовців, для яких англійська є другою мовою, варіюють від 470 мільйонів до понад 2 мільярдів. Девід Кристал[en] підрахував, що станом на 2003 рік мовці, що не є носіями мови, чисельно переважали над носіями у співвідношенні 3 до 1. За врахування як носіїв, так і мовців англійської як другої мови, англійська є найпоширенішою мовою у світі.

Окрім основних різновидів англійської мови, як-от британська англійська, американська англійська, канадська англійська[en], австралійська англійська, ірландська англійська[en], новозеландська англійська[en] та їхніх підвидів, у таких країнах як Південна Африка, Індія, Філіппіни, Ямайка та Нігерія проживають мільйони носіїв діалектного континууму, що варіюють від креолів, що базуються на англійській, аж до стандартної англійської[en].

Станом на тепер, існує припущення, що Індія є другою за кількістю мовців країною у світі. Найбільш достовірне приблизне оцінювання стверджує, що близько 10 % населення країни, або ж 125 мільйонів людей, розмовляють англійською мовою, поступаючись лише Сполученим Штатам Америки; також очікується, що їхня кількість зросте в чотири рази упродовж наступних десяти років.

Канада[ред. | ред. код]

У вужчому контексті канадського суспільства вживається як демографічний, політичний та мовний термін для позначення англомовних жителів країни, які складають 59,2 % населення країни (за переписом 2001) на противагу франкомовним (франкофони — 23,7 %) або іншомовним (Алофон — 17,1 %) жителям країни. Термін широко вживається в обох офіційних мовах Канади, особливо на території переважно франкомовної провінції Квебек, а також часто у французькій мові у всьому світі.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]