Англо-радянський договір (1942)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

А́нгло-радя́нський до́говір 1942 року — договір між СРСР і Великою Британією про союз у війні проти Третього Рейху та її союзників в Європі і про співробітництво та взаємодопомогу після війни.

Підписаний в Лондоні 26 травня 1942 року строком на 20 років і складався з 2 частин.

Перша частина договору в основному заміняла Англо-радянську угоду від 12 липня 1941 року. В ній визначалися принципи взаємин між СРСР і Великою Британією у війні проти гітлерівської Німеччини та її союзників в Європі: взаємна воєнна та інша допомога, а також зобов'язання не вступати в переговори і не підписувати перемир'я або мир з цими країнами інакше як за взаємною згодою.

В другій частині договору було сформульовано основи англо-радядянського співробітництва в післявоєнний період: спільні дії в боротьбі за збереження миру, за недопущення повторення агресії з боку Третього Рейху або країн, пов'язаних з нею актами агресії в Європі; взаємодопомога в разі агресії з боку цих країн проти СРСР або Великої Британії; зобов'язання не вступати в будь-які союзи, спрямовані проти другої сторони; взаємна економічна допомога. Ратифікувавши Паризькі угоди 1954 року, які ведуть до відновлення німецького мілітаризму і створюють загрозу нової німецької агресії, Велика Британія порушила Англо-радянський договір

Президія Верховної Ради СРСР 7 травня 1955 року анулювала договір, вважаючи що велика Британія, ратифікувавши Паризькі угоди 1954 року, сприяла відновленню німецького мілітаризму і створенню загрози нової німецької агресії, його порушила.

Література[ред.ред. код]