Англо-радянський договір (1942)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

А́нгло-радя́нський до́говір 1942 — договір між СРСР і Велика Британія про союз у війні проти Третього Рейху і її співучасників в Європі та про співробітництво і взаємодопомогу після війни.

Підписаний в Лондоні 26 травня 1942 строком на 20 років, він складався з 2 частин.

1-а ч. договору в основному заміняла Англо-радянську угоду 12 липня 1941. В ній визначалися принципи взаємин між СРСР і Великою Британією у війні проти гітлерівської Німеччини та її союзників по агресії в Європі: взаємна воєнна та ін. допомога, а також зобов'язання не вступати в переговори і не підписувати перемир'я або миру з цими країнами інакше як за взаємною згодою.

В 2-й ч. договору було сформульовано основи англо-радядянського співробітництва в післявоєнний період: спільні дії в боротьбі за збереження миру, за недопущення повторення агресії з боку Третього Рейху або країни, зв'язаної з нею актами агресії в Європі; взаємодопомога в разі агресії з боку цих країн проти СРСР або Великої Британії; зобов'язання не вступати в будь-які союзи, спрямовані проти другої сторони; взаємна економічна допомога. Ратифікувавши Паризькі угоди 1954, які ведуть до відновлення німецького мілітаризму і створюють загрозу нової німецької агресії, Велика Британія порушила Англо-радянський договір Президія Верховної Ради СРСР 7 травня 1955 анулювала Англо-радянський договір, що фактично втратив силу.

Література[ред.ред. код]