Англійський хірург (фільм)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Англійський хірург
The English Surgeon
Жанр документальний фільм
Режисер Джеффрі Сміт
Продюсер Джеффрі Сміт
У головних
ролях
Генрі Марш
Композитор Нік Кейв, Уорен Елліс
Тривалість  89 хв.
Країна  Велика Британія Велика Британія
Рік  2007
IMDb: ID 1200060

Англійський хірург (англ. The English Surgeon) — документальний фільм австралійського режисера Джеффрі Сміта. Вперше був показаний на Лондонському кінофестивалі 1 жовтня 2007 року. Отримав багато нагород на європейських та американських кінофестивалях.

Більшу частину фільму знято в українському шпиталі, повному відчайдушних пацієнтів та застарілого медичного обладняння. Але це зовсім не медичний фільм. Це фільм про Людину — Генрі Марша, англійського нейрохірурга, котрий відкрито бореться з моральними та етичними проблемами, що стосуються кожного з нас.

Сюжет[ред.ред. код]

Генрі Марш — один з передових лондонських нейрохірургів. Але попри це, він все ще їздить на роботу на велосипеді та щоразу хвилюється про шкоду, якої може завдати своїм пацієнтам.

Спонукуваний потребою допомагати іншим, Генрі регулярно приїздив до Києва понад 15 років, щоб допомогти покращити жахливо застарілу систему хірургії мозку, яку виявив під час першого візиту в 1992 році. В Україні він безкоштовно допомагає своєму колезі, відомому українському хірургу Ігореві Курилцю.

В чоловіка середніх років з Золочіва на ім'я Маріан пухлина мозку, йому повідомлено, що він є неоперабельним в Україні. Генрі Марш — його остання надія. Генрі та Маріан їдуть до Києва, де на них чекає Ігор Курилець. Врешті Генрі погоджується оперувати, але за однієї умови — під час всієї операції на мозку Маріан повинен бути в свідомості, що дозволить запобігти можливій паралізації лівих кінцівок. Це пов'язано з жахливими умовами для хірургії в Україні та відсутністю сучасного обладнання. В результаті операції, що уривками показана в фільмі, пухлину успішно видалено.

У фільмі показуються сцени консультацій лікарів з пацієнтами. Деякі з них стосуються життя та смерті. Зокрема, повідомлення бабусі немовляти, що його більше ніщо врятує, а єдиний можливий вихід — чекання смерті. А також розмова з 23-річною дівчиною з неоперабельністю, якій лікарі не наважуються повідомити, що жити їй залишилось максимум 5 років, та просять її привезти матір із Москви. При цьому, вдаючи, що все під контролем, Генрі Марш не приховує, що причиною більшості фатальних випадків в Україні є запізніле виявлення патологій через збанкрутілість системи охорони здоров'я в цій країні.

В кінці фільму доктор Марш вирушає на Південний Захід України - навідати маму дівчинки, котру йому не вдалося врятувати кілька років тому. Досить показовим є виголошений ним тост: «Я приїздив в Україну 15 років і багато в чому я полюбив цю країну настільки ж сильно, як і свою. І я хотів би випити за намагання зробити тут деякі речі кращими».

Цей фільм осуджує «збанкртілу» систему охорони здоров'я України. Освітлює застарілість та часто - відсутність необхідного медичного обладнання, довгі черги на прийом до лікарів, погані умови в шпиталях.

Огляди[ред.ред. код]

З брошюри Лондонського кінофестивалю: «…будь-який з цих трьох персонажів вартий окремого фільму, і той факт, що вони з'являються в одному фільмі, здається неймовірним. Надзвичайний документальний фільм Джеффрі Сміта має все, чого ви можете жадати від будь-якого фільму на Фестивалі: напружену драму, несамовитий пафос, сцени не для слабкодухих, деякі жахливі моральні дилеми, …, навіть трохи гумору».

The Times: Жодна сцена з показаних на 51-му Лондонському кінофестивалі не зрівняється за напруженістю зі сценою, що розгортається впродовж двох третин від початку «Англійського хірурга». Документальний фільм виявляється веселим, лякаючим та глибоко зворушливим одночасно.

Нік Фрейзер, BBC: Дуже небагато фільмів я люблю так само, як цей.

Нагороди[ред.ред. код]

  • Best Int. Feature Documentary — HOT DOCS 2008
  • Best Int. Feature Documentary — SILVERDOCS 2008
  • Best Int. Feature Documentary — EXPRESSION EN CORTO 2008
  • Audience Award — ZAGREBDOX 2009
  • Most popular audience film — SHEFFIELD DOC/FEST 2007
  • Magnolia Award for best Documentary — SHANGHAI TV FESTIVAL

Посилання[ред.ред. код]