Ангідрит

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ангідрит
Anhydrite HMNH1.jpg
Загальні відомості
Статус IMA чинний (успадкований, G)[d][1]
Хімічна формула CaSO4
Nickel-Strunz 10 7.AD.30[2]
Dana 8 28.3.2.1
Ідентифікація
Колір білий, сіруватий та блакитний
Сингонія Ромбічна сингонія[3]
Твердість 3.0—3.5
Колір риси білий
Густина 2.8—3.0
Інші характеристики
Названо на честь a-d[4],
гідро-[d][4]
Типова місцевість Галль-ін-Тіроль[2]
CMNS: Ангідрит у Вікісховищі

Ангідри́т (рос. ангидрит: англ. anhydrite; нім. Anhydrit m, Anhydritgips m) — мінерал та гірська порода, що складається головно з цього мінералу. Ангідрит вперше був описаний у 1804 році Авраамом Готлобом Вернером (1749—1817), який назвав мінерал від грецького ἄνυδρος (anhydros) — «безводний».

Мінерал[ред. | ред. код]

Ангідрит — мінерал, сульфат кальцію острівної будови CaSO4. Містить (%): CaO — 41,19; SO3 — 58,81. Домішки: Sr, Ba, MgO, Al2O3, SiO2. Сингонія ромбічна. Кристали ізометричні з пінакоїдальними гранями, також товстотаблитчасті, часто утворює масивні та дрібнозернисті агрегати. Густина 2,8-3,0. Твердість 3,0-3,5. Колір білий, блакитний, сіруватий, червонуватий. Блиск скляний. Злом нерівний до скалкуватого. Риса біла до сірувато-білої. Прозорий. Крихкий. При гідратації легко переходить у гіпс. Форми виділення — суцільні дрібнозернисті мармуроподібні маси, рідко — у вигляді кристалів.

Гірська порода[ред. | ред. код]

Ангідрит — гірська порода, що складається з мінералу ангідриту (CaSO4) та домішок.

Зустрічається у вигляді суцільних зернистих мас білого, сіруватого та блакитного кольорів, прошарків і виділень серед осадових порід, які є відкладами лагун і морських басейнів, що усихають.

Кристали ангідриту призматичної форми, зустрічається рідко, головним чином у гідротермальних жилах, твердість— 3,0—3,5, питома вага — 2,8—3,0. На поверхні землі ангідрит з часом переходить у гіпс (CaSO4·2Н2О), вбираючи воду і збільшуючи об'єм (до 30 %).

Різновиди[ред. | ред. код]

Ангідрит у Малій гірничій енциклопедії

Розрізняють ангідрит волокнистий — ангідрит у вигляді волокнистих агрегатів. Як домішки зустрічаються кварц, глиниста речовина, карбонати, галіт, орогенні сполуки. Дуже часто знаходиться у соляних родовищах у вигляді окремих кристалів, а також пластів та прожилків. Використовується для одержання в'яжучих, сірчаної кислоти, добрив, а також для плит внутрішнього облицювання. В Україні є на Донбасі, Передкарпатті та Українському щиті.

Використання[ред. | ред. код]

Використовується для виробництва в'яжучих матеріалів (різних цементів); деякі відміни — як виробний камінь.

Родовища[ред. | ред. код]

Великі родовища ангідриту є в різних районах колишнього СРСР, в Україні — на Донбасі та на Прикарпатті.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]