Ангідрит

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ангідрит
Anhydrite HMNH1.jpg
Загальні відомості
Хімічна формула CaSO4
Ідентифікація
Колір білий, сіруватий та блакитний
Сингонія Ромбічна сингонія
Твердість за шкалою Мооса 3.0—3.5
Колір риски білий колір
Питома вага 2.8—3.0

Ангідри́т (рос. ангидрит, англ. anhydrite, нім. Anhydrit m, Anhydritgips m) — мінерал та гірська порода, що складається головно з цього мінералу.

Ангідрит вперше був описаний у 1804 році Авраамом Готлобом Вернером (1749-1817), який назвав мінерал від грецького ἄνυδρος (anhydros) - "безводний".

Мінерал[ред. | ред. код]

Ангідритмінерал, сульфат кальцію острівної будови CaSO4. Містить (%):CaO — 41,19; SO3 — 58,81. Домішки: Sr, Ba, MgO, Al2O3, SiO2. Сингонія ромбічна. Кристали ізометричні з пінакоїдальними гранями, також товстотаблитчасті, часто утворює масивні та дрібнозернисті агрегати. Густина 2,8-3,0. Твердість 3,0-3,5. Колір білий, блакитний, сіруватий, червонуватий. Блиск скляний. Злом нерівний до скалкуватого. Риса біла до сірувато-білої. Прозорий. Крихкий. При гідратації легко переходить у гіпс. Форми виділення — суцільні дрібнозернисті мармуроподібні маси, рідко — у вигляді кристалів.

Гірська порода[ред. | ред. код]

Ангідрит — гірська порода, що складається з мінералу ангідриту (CaSO4) та домішок.

Зустр. у вигляді суцільних зернистих мас білого, сіруватого та блакитного кольорів, прошарків і виділень серед осадових порід, які є відкладами лагун і морських басейнів, що усихають.

Кристали А. призматичної форми, зустр. рідко, головним чином у гідротермальних жилах, твердість— 3.0—3.5, пит. в. — 2.8—3.0. На поверхні землі А. з часом переходить у гіпс (CaSO4·2Н2О), вбираючи воду і збільшуючи об'єм (до 30%).

Різновиди[ред. | ред. код]

Ангідрит у Малій гірничій енциклопедії

Розрізняють ангідрит волокнистий — ангідрит у вигляді волокнистих агрегатів. Як домішки зустрічаються кварц, глиниста речовина, карбонати, галіт, орогенні сполуки. Дуже часто знаходиться у соляних родовищах у вигляді окремих кристалів, а також пластів та прожилків. Використовується для одержання в'яжучих, сірчаної кислоти, добрив, а також для плит внутрішнього облицювання. В Україні є на Донбасі, Передкарпатті та Українському щиті.

Використання[ред. | ред. код]

Використовується для виробн. в'яжучих матеріалів (різних цементів); деякі відміни — як виробний камінь.

Родовища[ред. | ред. код]

Великі родовища ангідриту є в різних районах колишнього СРСР, в Україні — на Донбасі та на Прикарпатті.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Напис на етикетці з помилкою (див. Ангідрид).

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]