Андгрімнір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Андгрімнір — у скандинавській міфології кухар у Вальгаллі (помешканні аса Одіна у світі богів Асгарді). Він годує ейнгеріїв (воїнів, що загинули в битві й піднеслися до Вальгалли): готує для них м'ясо вепра Сегрімніра (який оживає щоразу після того, як його з'їдають мешканці Вальгалли) в казані Ельдгрімнірі.

Згадується в пісні «Мова Ґрімніра» з міфологічної частини «Старшої Едди»:

Андгрімнір варить

Сегрімнір-вепра
В Ельдгрімнір-чані -
М'ясо чудове,
Та не всі знають,
Що ним ейнгеріїв харчують.

Уривок з «Мови Ґрімніра» точно цитується в «Молодшій Едді» Сноррі Стурлусона. Цитаті передує прозаїчний уривок наступного змісту:

Тоді Ґанлері сказав: «Ти говориш, що всі, хто загинув у битві, з того часу, як світ було створено, мешкають тепер в Одіна у Вальгаллі? Як же йому вдається нагодувати їх? Адже, напевно, зібралася там людей велика кількість!" Тоді відповідає Високий: «Ти правий: велика кількість там народу, а буде й того більше, хоча й цього буде мало, коли прийде Вовк. Але скільки б не було людей у Вальгаллі, завжди вистачає їм м'яса вепра на ім'я Сегрімнір. Кожен день його варять, а на вечір він знову цілий. А щодо твоїх запитань, то, видається мені, небагато знайдеться мудрих мужів, аби знали усю правду. Андгрімнір - ім'я кухаря, а казан називається Ельдгрімнір».

Джерела[ред. | ред. код]

  • Orchard, Andy (1997). Dictionary of Norse Myth and Legend. Cassell. ISBN 0-304-34520-2.
  • Idar Lind (2005) «Andrimne» — i: Norrøn mytologi frå A til Å, 4. opplaget, 2009. utg., s. 18 — Det Norske Samlaget, Oslo.