Андокід

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Андокід
Народився 440 до н. е.
Афіни
Помер 390 до н. е.
Афіни
Громадянство Стародавні Афіни
Діяльність логограф, красномовець
Батько Леогор[d]
Рід Керикі
Діти Леогор[d]

Андокід (грец. Ἀνδοκίδης, 440 до н. е. —390 до н. е.) — афінський політик, логограф і красномовець.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з впливового афінського роду Кериків. Про його батьків мало відомостей. Був вплутаний до справи щодо образи містерій й пошкодження герм у 415 до н. е. Зміг врятуватися від страти завдяки виступу на боці звинувачення (промова «Проти Алківіада») та наданю свідчень проти інших звинувачених. Проте Андокід повинен був піти у вигнання.

Андокід перебирався на Кіпр, де успішно займався торгівлею. У 411 та 407 до н. е. намагався повернутися, проте марно. На цей час приходить його відома промова «Про повернення» та «Про містерії». У 403 до н. е. після загальної амністії зумів зрештою перебратися до Афін. Тут він намагався брати участь в суспільному житті, але у 400 до н. е. Анкокідові знову згадали участь у справі про образу містерій. У відповідь на це виголосив промову «Проти звинувачення». Промови Анкокіда відзначалися просто, живою мовою, використовував повсякденну мову.

Тому вирішив відійти від олігархічної партії й перейти на бік демократів. У 391 до н. е. під час Коринфської війни був серед послів до Спарти, що домовлялисяя про мир. В Афінах він виступив з проектом мирного договору зі Спартою (промова «Про мир з лакедемонянами»). В цій промові вперше серед політиків тогочасної Еллади йдеться про загальногрецький мир. Проти нього у 390 до н. е. знову висинули звинувачення, присудивши до вигнання, проте незабаром Анкокід помер.

Джерела[ред.ред. код]

  • Thomas Paulsen: Andokides. In: Bernhard Zimmermann (Hrsg.): Handbuch der griechischen Literatur der Antike, Band 1: Die Literatur der archaischen und klassischen Zeit. C. H. Beck, München 2011, ISBN 978-3-406-57673-7, S. 445—447
  • A. Missiou, The Subversive Oratory of Andokides: Politics, Ideology and Decision-Making in Democratic Athens, Cambridge, 2004.