Андрегота Галіндес

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Андрегота Галіндес
Народилася 910[1]
Померла 972
Айбар
Країна Графство Арагонське
Памплонське королівство
Діяльність консортка
Посада Count(ess) of Aragond і royal consort of Pamplonad
Рід House Galíndezd
Батько Галіндо II Аснарес
Мати Sancha Garcés of Pamplonad
Брати, сестри Toda Galíndez of Aragónd, Redemptus Galíndez of Aragónd, Miron Galíndez of Aragónd і Velasquita Galíndez of Aragónd
У шлюбі з Гарсія I
Діти Санчо II

Андрегота Галіндес (араг. Andregoto Galíndez; бл. 900 — 972) — графиня Арагону в 922943 роках. Ім'я перекладається з баскської мови як Пані Готів.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походила з династії Галіндес. Донька Галіндо II, графа Арагону, та його другої дружини Санчі Гарсес. Народилася близько 900 року. Після смерті батька 922 року почалася боротьба за владу в Арагону: свої претензії висунула сама Андрегота, її старша сестра Тода, стриєчний брат Фортун аль-Тавіль, валі Уески, зведений брат Гунтісло.

На підтримку Андреготи виступив її вуйко — Санчо I, король Наварри. Проте зайнявши Арагон, оголосив себе його володарем. Слідом за цим наказав Галіндо, єпископу Памплони, заснував на території Арагона підпорядковані його єпархії єпископство з резиденцією в монастирі Саса. Таким чином Арагон був поставлений в церковну залежність від Наварри. Такі дії спричинили війну з іншими претендентами. У 923 році Санчо I зазнав поразки. Внаслідок цього 924 року мусив піти на поступки — Тода Галіндес разом з чоловіком Бернатом I, графом Рібагорси, отримала графство Собрарбе, Фортун аль-Тавіль отримав відступні гроші, сам король зрікався прав на Арагон.

Влаштував у 925 році шлюб малолітнього свого сина Гарсії з Андреготою. Невдовзі за цим Санчо I помер. В Наваррі утворилося регентство, а Андрегота розділила владу в Арагонському гарфстві з Гунтісло. У 933 році її чоловіка було оголошено графом Арагону, проте Андрегота зберігала владу, але вимушена була рахуватися з регентшею Тодою Аснарес (з молодшої гілки династії Галіндес). Близько 935 року чоловік Андреготи перебрав владу в Наваррі і Арагоні на себе.

943 року Гарсія I вирішив розлучитися з Андреготою, оскільки бажав через шлюб розширити володіння. Невдовзі з огляду на те, що подружжя були стриєчними братом і сестрою, церков дала згоду на розірвання шлюбу. Але Гарсія I не повернув Арагон Андреготі, прийнявши титул короля Нахери і Арагону. Втім Андрегота Галіндес не відчувала бажання займатися державними справами, ставши черницею в монастирі Айбар, де померла 972 року.

Родина[ред. | ред. код]

Чоловік — Гарсія I, король Наварри.

Діти:

  • Санчо (935—994), король у 970—994 роках
  • Тода (д/н — після 979)

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Ubieto Arteta, Antonio (1952). «Doña Andregoto Galindez, reina de Pamplona y condesa de Aragón». Actas del primer congreso internacional de estudios pirenáicos (in Spanish). 6: 165—179.
  • Salas Merino, Vicente (2008). La genealogía de los reyes de España (Cuarta edición). Madrid: Visión Libros. ISBN 978-84-9821-767-4