Андре Молле

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Андре Молле
фр. André Mollet
При народженні André Mollet
Народження 1600(1600)
Смерть 1665(1665)
  Лондон, Королівство Англія
Національність француз
Країна Франція Франція
Діяльність ландшафтний архітектор, садівник, архітектор
Напрямок бароко
Роки творчості 1620—1660
Вплив Етьєн Дюпер, Клод Молле
Вплив на Жан Молле, садівник, що працював у Швеції
Твори парки

CMNS: Андре Молле у Вікісховищі

Андре Молле(фр. André Mollet 1600 ? — влітку 1665) — французький ландшафтний архітектор, що працював у ГолландіЇ, Англії, Швеції. Син французького садівника Клода Молле (бл. 1547—1647).


Життєпис. Праця в Англії і у Голландії[ред. | ред. код]

Палац Вілтон Хаус графів Пембрук, графство Вілтшир.

Не всі факти з життя ландшафтного архітектора збережені. Нема точних відомостей про день і рік народженя. Походить з родини французьких садівників. що обслуговували королів Франції.

На відміну від батька, Клода Молле, Андре мало працював у Франції. Практика з батьком дозволила працювати самостійно. У 1620-і роки його запросили на працю до короля Англії Карла І. Окрім облаштування саду короля, Андре Молле працював над удосконаленням саду при палаці Вілтон Хаус графів Пембрук, графство Вілтшир.

Тісні культурні зв'язки Англії та новоствореної республіки Голландії спричинили запрошення у 1633 році французького садівника на працю до двору штатгальтера і аристократа Фредеріка Генрі Оранського (1584—1647). Андре Молле створив в саду принца Фредеріка Генрі партери і бродері з гербом аристократа з використанням кольорового гравію, трави та стриженого смшита, а партери по обидва боки центральної стежки-осі ансамблю. Встиг попрацювати щонайменше у двох резиденціях принца Фредеріка Генрі — Гюйс Гонселлардійк (палац Гонселар у Дийку) та Гюйс тер Нейбург. Сади в Гюйс тер Нейбург були створені в стилі регулярних фанцузьких 1636 року. Тоді відбулась зустріч із французьким архітектором Жаком де ла Валлє, з котрим садівник Андре Молле працюватиме у Швеції.

Перебування у Франції[ред. | ред. код]

Андре Молле повернувся 1635 року в Париж. 1642 року його викликали в Англію для облаштування саду королеви Генррієтти Марії, француженки-принцеси за походженням. В Англії розпочалась громадянська війна і Андре Молле того ж року повернувся у Францію. Восени 1646 року у столицю Франції прибула делегація аристократа Магнуса Габріеля Делагарді, фаворита королеви Христини Шведської. Делагарді відвідав садово-паркові ансамблі деяких французьких аристократів і був у захопленні від регулярних садів, створених Андре Молле. Молле отримав запрошення на працю до королівського двору Христини Шведської.

Праця у Швеції[ред. | ред. код]

Худ. Себастьян Бурдон. «Кінний портрет Христини Шведської», Національний музей Прадо, Мадрид.

Андре Молле погодився, узяв із собою двох садівників-помічників, а також насіння і декілька рослин (лимон, гранат, Лавр, іспанський жасмін, мирт, цибулини різних тюльпанів тощо) для вирощування у оранжереях.

Праця Андре Молле при королівському дворі Христини Шведської тривала п'ять років. Він встиг створити французькі партети і бродері, котрі нагадували орнаменти французьких коштовних тканин. Серед створеного — реконструкція саду при Королівському палаці у Стокгольмі та новий сад на околиці шведської столиці. Садівник працював у співдружності з архітекторами-франкофілами Никодимом Тессіном старшим та з Жаком де ла Валлє, з котрим працював у Голландії. 1653 року садівник покинув Стокгольм. На відміну від батька, його син Жан Молле залишився у Стокгольмі і працював там впродовж всього життя.

Андре Молле був викликаний у Англію 1660 року з відновленням там монархії. Це сприяло відновленню королівських резиденцій і садівник працював у садах Сент-Джеймс Парку. У Лондоні 1670 року був надрукований твір Андре Молле «Сад насолод» (Le jardin de plaisir).

Рік смерті Андре Молле — 1665.

Друковані твори[ред. | ред. код]

  • Le jardin de plaisir («Сад насолод» 1651, перевидання 1981)
  • Der Lust Gartten (1651, німецьке та шведське перевидання 2006)

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Sten Karling: The importance of André Mollet and his family for the development of the French formal garden. In: Dumbarton Oaks Colloquium on the history of landscape architecture. Band 3, 1973, Seite 1–8, I—XII, 9–25.
  • Göran Lindahl, Åke Nisbeth: André Mollet — a biography. In: André Mollet: Le jardin de Plaisir (Kommentarband). Gyllene Snittet, Uppsala 2007, ISBN 978-91-631-7178-9, Seite 12–19.
  • Michel Conan: Claude Mollet et sa famille. In: Créateurs de jardins et de paysages en France de la Renaissance au XXIe siècle. Band 1. Actes Sud, Arles 2001, ISBN 2-7427-3280-2, Seite 23–31 (hier 27–28).
  • Sten Karling, «The importance of André Mollet», in The French Formal Garden. Dumbarton Oaks, 1974.

Посилання[ред. | ред. код]