Андроновська культура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Андроновська культура
Розташування Євразійський степ
Доба Бронзова доба
Час існування ~ 2000900 роками до н. е.
Попередня культура Культура шнурової кераміки, Культура Сінташти, Окуневська культура[en]
Наступна культура Карасукська культура
CMNS: Андроновська культура у Вікісховищі
Вироби Андроновської культури

Андро́новська культу́ра — археологічна культура бронзової доби. Зазвичай ототожнюється з індоіранцями. Культура орієнтовно датується 2000—900 роками до н. е. і була поширена в Західному Сибіру і центральному Євразійському Степу[1]. Деякі дослідники вважають за краще називати її археологічним комплексом або археологічним горизонтом[2]. Старіша культура Сінташти[en] (2100—1800 роки до н. е.), що раніше входила в Андроновську культуру, тепер розглядається окремо, вважається її попередником і приймається як частина ширшого Андроновського горизонту.

Андроновська культура розглядається як умовна назва для спільноти культур, частково споріднених, поширених на території Казахстану, Західного Сибіру, південного Приуралля. На заході вона контактує зі зрубною культурою. Про межі території, основні риси локальних культур, що входять до цієї спільноти, серед дослідників загальної думки немає. Немає єдності й у питанні про точний час її існування. Федорівський і алакульський етапи Андроновської культури у наш час розглядаються як самостійні культури: федорівська культура і алакульська культура.

Виділена в 1927 році радянським археологом С. А. Теплоуховим. Названа за селом Андроново біля Ачинська.

Пам'ятки культур андроновської спільноти представлені різного типу поселеннями (із залишками напівземлянкових і наземних жител) і могильниками (із трупопокладеннями, рідше — із трупоспаленнями), часто відзначеними круглими низькими насипами й іноді огорожами з каменів.

  • Поховання відбувалися в ямах (облицювання плитами або деревом) під курганами (іноді з кам'яними огорожами). Кістяки лежать скорчено на боці, відомі випадки кремації. У похованнях знаходять: крем'яні вістря стріл, бронзові знаряддя й зброю, мідні й пастові намиста, золоті й мідні сережки з розтрубом.
  • Кераміка як правило, плоскодонна — багато орнаментовані горщики, банки й прямокутні «блюда».
  • Інвентар включає бронзову зброю (кельти, наконечники списів сейминсько-турбинського типу, ножі), прикраси, крем'яні наконечники стріл.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. (Mallory, 1997, с. 20–21)
  2. Anthony, David W. (2007). The Horse The Wheel And Language. How Bronze-Age Riders From the Eurasian Steppes Shaped The Modern World. Princeton University Press. 

Посилання[ред. | ред. код]