Андроновська культура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вироби Андроновської культури

Андро́новська культу́ра — археологічна культура бронзової доби. Зазвичай ототожнюється з індоіранцями.

Орієнтовно датується 1700—1200 рр. до РХ.

Андроновська культура розглядається як умовна назва для спільноти культур, частково споріднених, поширених на території Казахстану, Західного Сибіру, південного Приуралля. На заході вона контактує зі зрубною культурою. Про межі території, основні риси локальних культур, що входять до цієї спільноти, серед дослідників загальної думки немає. Немає єдності й у питанні про точний час її існування. Федорівський і алакульський етапи Андроновської культури у наш час розглядаються як самостійні культури: федорівська культура і алакульська культура.

Виділена в 1920-их рр. С. А. Теплоуховим. Названа за селом Андроново біля Ачинська.

Пам'ятки культур андроновської спільноти представлені різного типу поселеннями (із залишками напівземлянкових і наземних жител) і могильниками (із трупопокладеннями, рідше — із трупоспаленнями), часто відзначеними круглими низькими насипами й іноді огорожами з каменів.

  • Поховання відбувалися в ямах (облицювання плитами або деревом) під курганами (іноді з кам'яними огорожами). Кістяки лежать скорчено на боці, відомі випадки кремації. У похованнях знаходять: крем'яні вістря стріл, бронзові знаряддя й зброю, мідні й пастові намиста, золоті й мідні сережки з розтрубом.
  • Кераміка як правило, плоскодонна — багато орнаментовані горщики, банки й прямокутні «блюда».
  • Інвентар включає бронзову зброю (кельти, наконечники списів сейминсько-турбинського типу, ножі), прикраси, крем'яні наконечники стріл.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]