Андрус Ансип

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Андрус Ансіп
ест. Andrus Ansip
Андрус Ансіп  ест. Andrus Ansip

Час на посаді:
13 квітня 2005 — 4 березня 2014
(в.о. до 26 березня 2014)
Президент   Арнольд Рюйтель,
Тоомас Гендрік Ільвес
Попередник Юхан Партс
Наступник Тааві Рийвас

Народився 1 жовтня 1956(1956-10-01) (58 років)
Тарту, Естонська РСР, СРСР
Освіта Тартуський університет
Політична партія Партія Реформ Комуністична партія Естонії (до 1991)
Дружина Ану Ансіп
Нагороди
Орден Білої зірки 3 класу (Естонія)
Гранд-офіцер ордена Трьох Зірок
Хрест pro Merito Melitensi

Андрус Ансіп (ест. Andrus Ansip; нар. 1 жовтня 1956, Тарту) — естонський політик. 10-тий Прем'єр-міністр Естонії (31 березня 2005 — лютий 2014). Лідер Партії реформ Естонії (ест. Reformierakond).

Життєпис[ред.ред. код]

1974 — закінчив 5-ю середню школу міста Тарту, 1979 — закінчив відділення органічної хімії Тартуський університету з дипломом хіміка.

Період окупації[ред.ред. код]

1985 працював інструктором відділу промисловості та транспорту Тартуського районного комітету Комуністичної партії Естонської ССР. У 1986–1989 роки — інструктор промислового відділу та завідувач оргвідділу Тартуського райкому КПЕ, в тому числі і під час розгону студентської демонстрації 1988 року в Тарту, приуроченої до річниці підписання Тартуського миру (1920 рік) між Естонською республікою і Росією (вже під час перебування прем'єр-міністром Ансіп розповів журналістам, що він не міг бути причетним до розгону даної демонстрації, оскільки в ті години пив чай у тещі).

Після визволення від СССР[ред.ред. код]

До початку політичної діяльності працював у банківських та інвестиційних підприємствах. Був членом ради директорів Народного банку Тарту (ест. Rahvapank), головою Лівонської приватизаційної колегії, виконавчим директором акціонерного товариства Fondiinvesteeringu Maakler AS.

Перебував також на посаді голови ради Радіо Тарту. 1992 закінчив Університет York, Торонто, управління бізнесом.

Міський голова Тарту[ред.ред. код]

1998 Ансіп обраний мером Тарту від Партії реформ і залишався на цій посаді до 2004 року, при широкій популярності мав незмінно високий рейтинг за результатами опитувань.

21 листопада 2004 Ансіп став головою Партії реформ — замінив Сііма Калласа, який став віце-президентом комісії Європейського союзу. Ансіп став жити Таллінні, 13 вересня 2004 — міністр економіки в уряді Югана Партса, змінив на цій посаді Мееліса Атона.

Прем'єр-міністр[ред.ред. код]

31 березня 2005 президент Естонії Арнольд Рюйтель доручив Ансіпу сформувати новий уряд — після відставки уряду Югана Партса. Ансіп сформував коаліцію з Центристською партією та Народним союзом. Після перемоги на виборах в Рійгікогу 4 березня 2007, Ансіп, який набрав 22 540 голосів, утворив коаліцію з партією соціал-демократів і об'єднанням Союз Вітчизни — Res Publica (ест. Isamaa ja Res Publica Liit (IRL)).

Андрус Ансіп активно підтримує жорсткий курс десовєтизації публічного життя Естонії, яка також полягає у запереченні визвольної місії сталінських військ під час Другої світової війни. 8 липня 2006 на виступі перед ветеранами 20-ої естонської дивізії СС Ансіп високо оцінив громадський дух ветеранів-антисталіністів: «Я не можу погодитися з тими, хто вважає вашу боротьбу безглуздою. Як можна вважати безглуздим те, що люди виконували свій обов'язок перед своїм народом і державою?».

Цікаві факти[ред.ред. код]

  • Прем'єр-міністр Естонії Андрус Ансіп був нагороджений орденом канадських естонців за організацію перенесення пам'ятника окупаційним совєцьким військам із центра Таллінна на військовий цвинтар.
  • 7 лютого 2008 на прес-конференції уряду Андрус Ансіп заявив про наступаючу економічну кризу: «Якщо це криза і крах, то тільки в такій кризі і краху я б хотів жити». Сумарне падіння ВВП Естонії за 2008–2009 рік склало 17,2%.

Нагороди[ред.ред. код]

Приватне життя[ред.ред. код]

Дружина Ану Ансіп лікар-гінеколог. У сім'ї три дочки — Реет, Лійса і Тійна.

Ансіп постійно займається велоспортом, а також захоплюється лижним спортом.

1996 під час велосипедної прогулянки Ансіп потрапив під машину. Він переніс 11-годинну операцію і 3 місяці був прикутий до ліжка. Відновлення зайняло у нього 14 місяців. Через роки Ансіп зізнався, що після аварії «було б краще покинути цей світ».

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]