Андрій Іванович Гольшанський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Андрій Іванович Гольшанський
Народився 1365
Помер 1410
Рід Гольшанські
Батько Іван Ольгимонтович Гольшанський
Мати Агрипина Смоленськаd
Брати, сестри Уляна Іванівна Гольшанська, Семен Лютий і Михайло Іванович Гольшанський
У шлюбі з Друцька Олександра Дмитрівна
Діти Софія Гольшанська, Василина Андріївна Гольшанська і Марія Андріївна Гольшанська
Herb Gedroyć.PNG

Андрій Іванович Гольшанський (ст.-укр. Андрѣй; пом. 1439) — князь В'язинський, князь Київський (14011410), син князя Київського Івана Ольгимонтовича з роду князів Гольшанських.

Біографія[ред. | ред. код]

Найбільш імовірно, що став володарем Київського князівства після свого батька Івана Ольгимонтовича.

Центром його володінь було с. В'язин біля Гольшан (В'язинське князівство було уділом Гольшанського князівства). У 1371 році був у складі посольства ВКЛ до московського князя Дмитрія Івановича[джерело?]. 18 січня 1401 року разом з батьком та братом Семеном брав участь в підписанні унії між Польщею та Литвою.[1] 1439 року, брав участь у війні, яку польський король Казимир IV оголосив Порті, згодом Трансільванії, а потім його військо розбило турків на біля річки Дунай.

« У цих битвах знаходилося 43,700 малоросіян, під проводом воєвод: Київського Светольдовіча і Сіверського Олеговича. Першого можна вважати Гетьманом Венцеславом; бо в цей час, здається, був намісником Київським син Іоанна Алгімунтовіча Гольшанського Андрій. Полковники тодішні були Блудіч, Дулепа, Претич, Станай, Артазей. Король в нагороду за мужність, виявлену ними в битвах з мусульманами, роздав їм герби і аксельбанти.[2] «


Після закінчення війни з турками, місце Андрія сина Іоанна Алгімунтовіча, зайняв в Києві Олелько Володимирович, звільнений тоді ж з темниці, куди був ув'язнений Великим Князем Литовським Сигізмундом.

Одружився з Олександрою — дочкою Дмитра, князя Друцького (померла в Глинянах[a], була похована в церкві Унівського монастиря[3][b]). Також мав дружину Марію з Новгорода, що була дочкою Кейстута. Діти:

Зауваги[ред. | ред. код]

  1. формально неавторитетне джерело (Książęta Holszanscy i Dubrowiccy (01)) датує смерть 1426 роком; також дату 1426 вказано у VI. 5. АНДРІЙ ІВАНОВИЧ († до 1422) // Розділ четвертий. ЛИТОВСЬКІ ДИНАСТІЇ. ГЕДИМІНОВИЧІ. ПЕРСОНАЛЬНИЙ СКЛАД
  2. однак Словник Географічний вказує 1416 рік

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Stefan M. Kuczyński. Holszański Iwan Olgimuntowic… h. Hippocentaurus (zm. 1401)… — S. 588.
  2. М. Маркевич Історія Малоросії. — Глава. 1.
  3. Uniów // Słownik geograficzny Królestwa Polskiego. — Warszawa : Druk «Wieku», 1892. — Т. XII. — S. 807. (пол.) — S. 807. (пол.)

Джерела[ред. | ред. код]

  • Stefan M. Kuczyński. Holszański Iwan Olgimuntowic… h. Hippocentaurus (zm. 1401) // Polski Słownik Biograficzny. — Wrocław — Warszawa — Kraków : Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1961. — Tom IX/4, zeszyt 43. — S. 587—588. (пол.)

Посилання[ред. | ред. код]


Попередник
Іван Ольгимонтович
Coat of arms of the Kievan Principality (10th–13th century; variant).svg Князь Київський
1401-1410
Coat of arms of the Kievan Principality (10th–13th century; variant).svg Наступник
Михайло Гольшанський