Андріївська церква

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Андрі́ївська це́рква — барокова церква Св. Андрія у Києві. Входить до складу Національного заповідника «Макар Київська». Діючий храм Української автокефальної православної церкви. В храмі проводяться екскурсії[1], а також щоденні богослужіння, хрещення та вінчання.

Історія[ред.ред. код]

Андріївська церква, краєвид з Подолу. Київ, 1852 р. Фотограф Роджер Фентон
Андріївська церква, 1888 рік
Андріївська церква, 1911 рік

Збудована в 17471762 роках за проектом архітектора Франческо Бартоломео Растреллі на Андріївській горі в пам'ять відвідин Києва імператрицею Єлизаветою Петрівною, на місці Хрестовоздвиженської церкви. Крім цієї роботи, в Києві є ще одна споруда авторства Ф.-Б. Растреллі — Маріїнський палац.

протоієрей Андріївського собору отець Микола Капшученко, 08.04.1957

Характеристика[ред.ред. код]

Висота церкви з хрестом — 50 м (зі стилобатом — 64 м)[2]; довжина — 30 м, ширина — 23 м.

Керівник будівництва — І. Мічурін; інтер'єр (різьблення, ліпнина, живопис) — О. Антропов, М. Букет, О. Насад, Н. Білявський та інші.

Архітектура[ред.ред. код]

Однокупольний храм з п'ятиглавим завершенням має форму хреста (31,5-22,7 м), в кутах якого розміщені декоративні вежі на масивних стовпах, що відіграють роль своєрідних контрфорсів. Зовні контрфорси прикрашені пілястрами й прикриті трьома парами колон з капітелями коринфського ордеру.

До храму з боку вулиці ведуть круті чавунні сходи.

Вся маса церкви спирається на двоповерховий будинок-стилобат з 8 кімнатами на кожному поверсі, стіни якого являють собою фундаменти церкви.

Навколо церкви — балюстрада, з якої відкривається мальовнича панорама Подолу й Дніпра.

Інтер'єр[ред.ред. код]

Внутрішнє оздоблення церкви, розроблене Ф.-Б.Растреллі, ближче до стилю бароко. Воно було виготовлене за формами українських різьбярів М. Чвітки, Я. Шевлицького, московських майстрів І. та В. Зиміних, П. Ржевського та інших.

Іконостас церкви оздоблено різьбленим позолоченим орнаментом, скульптурою й живописом, який з 1754 по 1761 рік виконували О. П. Антропов та І. Я. Вишняков. Антропову належать картини «Зішестя Святого Духа на апостолів», «Нагорні проповіді Христа» (прикрашають кафедру), композиція «Таємна вечеря» (у вівтарі) та інш.

У церкві є полотна «Вибір віри князем Володимиром» (латиського художника Й.Еггінка) і «Проповідь апостола Андрія» (бл. 1847 р., укр. художника П. Т. Бориспольця); живопис у вівтарній частині церкви на зворотній стіні іконостаса створили художники І. Роменський й І. Чайковський.

На будівництво церкви витратили 23 500 штук цегли, 28 970 пудів цвяхів; на позолоту верхів — 1590 книжок і 20 аркушів листового золота.

У 19781979 рр. провели чергову реставрацію храму.

З 1968 року Андріївська церква є відділом ДАІЗ «Софійський музей» (Нині — Національного заповідника «Софія Київська»). З 2001 р. проводяться богослужіння УАПЦ.

Сучасний стан[ред.ред. код]

Андріївська церква — діюча (Кафедральний собор Святого апостола Андрія Первозванного Української Автокефальної Православної Церкви). Тут проводяться щоденні ранкові літургії, вечірні богослужіння, освячення води, хрещення, вінчання та треби.[3] Щотижня проходять заняття недільної православної школи.

На даний момент (початок 2015 року) стан Андріївської церкви погіршується через відсутність необхідних робіт з реставрації. В охоронній зоні Андріївської церкви та Андріївського узвозу узгоджують новобудови, що негативно впливає на стан пам'ятки[4].

Настоятелі[ред.ред. код]

Галерея[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Віртуальна екскурсія по Андріївській церкві | Андріївська церква. andriyivska-tserkva.kiev.ua. Процитовано 2015-10-15. 
  2. Музей «Андріївська церква» Національного заповідника «Софія Київська»
  3. Андрївська церква — Кафедральний собор святого апостола Андрія Первозванного Української Автокефальної Православної Церкви
  4. http://fsac.org.ua/komu-potriben/

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]