Анкалагон (ссавець)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ankalagon saurognathus
Час існування: Ранній палеоцен
Ankalagon saurognathus
Ankalagon saurognathus
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Чотириногі (Tetrapoda)
Амніоти (Amniota)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Mesonychia
Родина: Mesonychidae
Рід: Ankalagon
Van Valen, 1980
Вид: A. saurognathus
Біноміальна назва
Ankalagon saurognathus
(Wortman, in Matthew, 1897)
Синоніми
Dissacus saurognathus
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Ankalagon
EOL logo.svg EOL: 4525799
Fossilworks: 44111

Анкалагон (Ankalagon saurognathus) — вимерлий хижий ссавець родини мезоніхиди. Мешкав в Північній Америці в палеоцені, близько 63,3—60,2 млн років тому[1].

Відомий з палеоценових відкладень в Нью-Мексико, анкалагон — найбільший з мезоніхід палеоцену Північної Америки. Мав добре виражений статевий диморфізм [2]

Опис[ред. | ред. код]

Анкалагон відрізнявся від предкового виду Dissacus своїм розміром, близьким до сучасного ведмедя[3], тоді як його предок, Dissacus, за розміром був близький скоріше до шакала або койота. Єдиним з американських мезоніхід, хто перевершив за розміром анкалагона, були великі види раннньоеоценового роду пахіени (Pachyaena), такі як P. gigantea і P. ossifraga, які також досягали розміру ведмедя[3].

Про статевий диморфізм можна судити по тому факту, що деякі щелепні кістки були більшими і мали масивніші корінні зуби, більш пристосовані для розгризання кісток, ніж інші знайдені щелепи. Передбачається, що більш великі щелепи належали самцям.

Екологія[ред. | ред. код]

Сильні щелепи, гострі загнуті ікла і трикутні корінні зуби (характерні також для інших мезоніхід) свідчать, що A. saurognathus був хижаком, перебувавший на вершині харчового ланцюга. Масивні кутні зуби самців свідчать, що самці також були падальниками і гризли кістки.

Історія назви[ред. | ред. код]

Назва роду походить від казкового Анкалагона, згаданого в «Сильмариліоні» Дж. Р. Р. Толкіна, найбільшого і найлютішого з усіх ів Середзем'я, одного з могутніх слуг лиходія Моргот. Згідно з Толкіном, ім'я Анкалагон мовою Синдарін має таке значення: anc = «щелепа», alag = «стрімкий»[4].

Анкалагон було відкрито в Нью-Мексико в 19 столітті і спочатку носив назву Dissacus saurognathus. Наприкінці 20 століття, вивчивши його останки, Лі Ван Вален прийшов до висновку, що D. saurognathus відрізнявся від подібного виду D. navajovius, як і від інших представників роду Dissacus, і виділив його в окремий рід. Назва «Ancalagon», яку він хотів дати роду, виявилося зайнято средньокембрієвим хробаком — приапуліди Ancalagon minor, якого описав Саймон Конвей Морріс — передбачуваним предком паразитичних акантоцефалів[5]. Тому Ван Вален замінив в назві букву «c» на «k».

Примітки[ред. | ред. код]

  1. PaleoBiology Database: Ankalagon saurognathus, basic info
  2. O'Leary, M.A., S.G. Lucas, and T.E. Williamson (2000). A new specimen of Ankalagon (Mammalia, Mesonychia) and evidence of sexual dimorphism in mesonychians. Journal of Vertebrate Paleontology 20 (2): 387–393. doi:10.1671/0272-4634(2000)020[0387:ANSOAM]2.0.CO;2. 
  3. а б Paleocene mammals of the world «Carnivores, creodonts and carnivorous ungulates: Mammals become predators» [1]
  4. Tolkien, J. R. R. (1987), Christopher Tolkien, ed., The Lost Road and Other Writings, Boston: Houghton Mifflin, The Etymologies, pp. 348, 362, ISBN 0-395-45519-7
  5. Williams, H. H., Jones, A. 1994. Parasitic Worms of Fish CRC Press. p 284