Анна Валентинович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Анна Валентинович
Ганна Любчик
Anna Walentynowicz with Paula Dobriansky cropped.jpg
Народилася 15 серпня 1929(1929-08-15)[1]
Рівне, Рівненський повіт, Волинське воєводство, Польська Республіка (1918—1939)[1]
Померла 10 квітня 2010(2010-04-10)
Смоленськ, Смоленська область, Росія
Авіакатастрофа під Смоленськом 10 квітня 2010 року
Поховання Srebrzysko Cemetery[d]
Громадянство Flag of Poland.svg Польща
Проживання Гданськ
Діяльність журналістка, профспілкова діячка
Відома Козловий кран
Заклад Гданська судноверф[d]
Нагороди
Президентська медаль Свободи
Орден Білого Орла
Анна Валентинович (фото 2005 р.)

Анна Валентинович (пол. Anna Walentynowicz, у дівоцтві — Ганна Любчик; *15 серпня 1929 року, с. Сінне, нині Садове, Гощанський район, Рівненська область, тоді Польща — † 10 квітня 2010, Смоленськ, Росія [2]) — колишня робітниця Корабельні імені Леніна (Ґданськ), одна з засновників незалежної профспілки «Солідарність», українка за походженням.

Біографія[ред.ред. код]

Президент Лех Качинський вручає Анні Валентинович Орден Білого Орла, 3 травня 2006
Наліт з Ганною Валентинович на будинку, де вона жила до смерті.

Народилася на вже нині неіснуючому хуторі біля с. Сінне в багатодітній українській селянській родині штундистів Назара та Приськи (уродженої Пашковець) Любчиків. Батько мав 5 дітей від першого шлюбу, від другого — ще 5: Ольга, Петро, Катерина, Василь, Ганна (крім того, мати Приська мала від першого шлюбу з Олексою Сущиком сина Івана, який після війни був висланий у Сибір на 15 років каторги за співпрацю з УПА; А.Валентинович 2009 року була на його похороні).

Анна закінчила 4 класи сільської школи в Сінному (пізніше німці закрили школу). У 8 років втратила матір (1937), у 1940 Назар Любчик одружився втретє, з Марією Озарчук і мав від цього шлюбу ще 5 дітей). Через належність сім'ї до штунди записів про родину Любчиків не могло бути в метричній книзі місцевої православної парафії.

У період 19391941 більшовицька влада розкуркулила сім'ю Любчиків — відібрала землю й інвентар.

Тим часом у поширений інший варіант родоводу А.Валентинович: вона нібито народилася 15 серпня 1929 в Рівному, в польській римо-католицькій родині родині поміщиків Яна та Александри Любчиків.

Через важкі матеріальні умови сім'ї Анна з 12 років працювала служницею в заможних польських господарів Телесницьких, з якими 1943 року виїхала до Польщі (при чому батька Анни, Назара, який шукав доньку, вони не повідомили, що везуть її зі собою, а самій Анні сказали, що її родина вся загинула під час каральної операції гітлерівців, а рідне село - спалене) [3].

Спочатку родина Телесницьких разом з Анною жила в околиці Варшави, потім — Ґданська). Там Анна працювала в сільському господарстві, згодом — у пекарні, пізніше — на маргариновій фабриці.

1950 — після закінчення курсів зварювальників почала працювати на Ґданській корабельні.

Швидко стала «передовиком праці», виробляла 270% норми, її фото публікували в пресі. Яко членкиня Спілки польської молоді (відповідник комсомолу) брала участь у Всесвітньому фестивалі молоді та студентів (Берлін, 1951). Втім, невдовзі вийшла зі СПМ і вступила до жіночої організації, почала боротися за права робітників, чим привернула увагу Управління безпеки комуністичної Польщі.

1952 — народила сина Януша, але не одружилася з його батьком.

Перейшла у римо-католицтво.

Підірвавши здоров'я через шкідливу праці, але не бажаючи йти на пенсію за станом здоров'я, перекваліфікувалася на кранівницю. Продовжувала участь у захисті прав робітників.

Брала участь у страйках 1970 року в Ґданську. Наступного року була членом робітничої делегації на зустрічі з обраним після цих подій новим 1-м секретарем ЦК ПОРП Едвардом Ґєреком.

1978 — взяла участь у створенні в Польщі не визнаних владою вільних профспілок, за що була переслідувана комуністичними спецслужбами.

8 серпня 1980 — після 30 років праці на виробництві і за 5 місяців до пенсії Анну Валентинович звільнили з роботи в корабельні. Це стало приводом до початку страйку 14 серпня на корабельні ім. Леніна, в процесі якого виникла незалежна профспілка «Солідарність». Першим пунктом вимог страйкарів було поновлення А. Валентинович на роботі. Невдовзі після неї з роботи звільнили й Леха Валенсу).

Після переговорів «Солидарності» з комуністичнм режимом вимоги робітників було задоволено, а А.Валентинович і Л.Валенсу поновили на роботі.

А. Валентинович відігравала активну роль у профспілці на початку творення «Солідарності», але, з її власних слів, добровільно поступилася першою роллю у керівництві профспілки на користь Валенси, мотивуючи це тим, що на переговорах адміністрація може краще порозумітися з чоловіком, ніж із жінкою.

Після введення в Польщі воєнного стану (13 грудня 1981 р.) її інтернували. За організацію страйку в грудні 1981 р. була засуджена в березні 1983 р. до 1,5 року позбавлення волі (умовно). Через продовження опозиційної діяльності відбула ув'язнення з грудня 1983 р. до квітня 1984 р.

Була ініціатором голодування на знак протесту проти вбивства відомого опозиціонера о. Єжи Попелушка (лютий 1985 — серпень 1986).

1980-ті рр. — критикувала тодішнє керівництво «Солідарності» на чолі з Л. Валенсою, називаючи їхню політику «угодовською». Після повалення комуністичного режиму (1989) все частіше виступала з гострою критикою політики правлячих партій, що походять із руху «Солідарність».

2003 — відмовилася від звання почесної громадянки Ґданська, а 2005 року — від почесної пенсії, запропонуваної тодішнім прем'єр-міністром Польщі Мареком Белкою. Не брала участі у святкуванні 25-річного ювілею заснування «Солідарності» (2005). Але того ж році прийняла з рук президента США Джорджа Буша «Медаль Свободи».

Загинула в катастрофі польського президентського літака 10 квітня 2010 поблизу Смоленська[2].

Анна Валентинович і Україна[ред.ред. код]

Рідна сестра А.Валентинович, Ольга Любчик (1926 р. н.), зараз мешкає в с. Матіївці (15 км від Садового). Після розпаду СРСР вона намовила батька, Назара († 1995), почати пошуки Анни через ЗМІ.

У 1996 році Анна Валентинович дізналася про існування в Україні найближчої родини, після чого розшукала Ольгу Любчик. З цього моменту вона майже щороку відвідувала свою родину в Україні [3]. .

Твори[ред.ред. код]

  • 1993 — Cień przyszłości [4]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


  1. Koman, Wincenty. Reflection about the film by Sylke Rene Meyer (Polish language). Pomniksmolensk.pl. Процитовано 6 February 2014.