Анна Комніна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Анна Комніна
Народилася 1 грудня 1083[1]
Константинополь, Візантійська імперія
Померла 1153
Константинополь, Візантійська імперія
Країна Byzantine imperial flag, 14th century according to portolan charts.png Візантійська імперія
Діяльність історикиня, письменниця
Знання мов середньогрецька
Magnum opus Олексіада
Титул королева-консорт
Рід Комніни
Батько Олексій I Комнін[2][1]
Мати Ірина Дукена
Брати, сестри Феодора Комніна (дочка Олексія I), Іоанн II Комнін, Ісаак Комнін, Eudokia Komnened, Andronikos Komnenosd і Maria Komnened
У шлюбі з Никифор Бриєнній Молодший
Діти Олексій Вріенній Комнінd

А́нна Комніна́ (грец. Άννα Κομνηνή; 1 грудня 10831153) — візантійська принцеса, старша дочка імператора Візантії Олексія I Комніна і Ірини Дукени. Одна з перших жінок-істориків.[3]

Життєпис[ред. | ред. код]

У дитинстві була обручена з Костянтином Дукою, сином і співправителем імператора Михайла VII Дуки і Марії Багратіоні, своїм далеким родичем. Передбачалося, що після смерті Олексія Костянтин успадкує престол Візантії, проте після того, як у імператора народився син Іоанн, необхідність у цьому політичному альянсі відпала, Костянтин був позбавлений всіх привілеїв, а Анна у віці 14 років вийшла заміж за кесаря Никифора Брієннія. Попри те, що шлюб був вимушений, склався він щасливо.

Займалася літературою, захоплювалася теологією, астрологією та медициною. Освіту здобула у Константинопольській вищій школі. Чудово освічена, вона мала гострий розум і сильний характер.

Після смерті батька у 1118 брала участь в змові з метою усунення від влади свого брата Іоанна та щоб посадити на престол чоловіка. За це була вислана в монастир, де й перебувала до самої смерті. Тут на схилі літ вона закінчила історичну працю, присвячену життю та правлінню свого батька.

У 1137 після смерті чоловіка продовжила історичну працю Никифора Врієннія «Історичні записки».

Авторка «Олексіади», історичного оповідання про епоху правління свого батька, Олексія Комніна. «Олексіада» є одним з найвідоміших джерел з історії Візантії часів Хрестових походів і описує події 1069—1118.

Шлюби і діти[ред. | ред. код]

У шлюбі з кесарем Нікіфором Врієннієм народила декількох дітей, зокрема:

  1. Олексій Вріенній Комнін (біля 1102 — між 1161 і 1167)
  2. Іоанн Дука (біля 1103 — не раніше 1173)
  3. Ірина II Дукена (біля 1105 — ?)
  4. Марія Вріенна Комніна (1107 — ?)

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Средневековый мир в терминах, именах и названиях: словарь-справочник / Е. Д. Смирнова; Л. П. Сушкевич; В. А. Федосик. — Минск : Беларусь, 1999. — 383 с. — ISBN 985-01-0151-2. (рос.)


Посилання[ред. | ред. код]