Жан-Анрі Різенер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Жан-Анрі Різенер
Jean-Henri Riesener
Johann Heinrich Riesener ArM.jpg

Худ. Антуан Вестьє, портрет мебляра Жана-Анрі Різенера
Інші імена Jean-Henri Riesener
Народився 4 липня 1734(1734-07-04)
Німеччина
Помер 6 січня 1806(1806-01-06) (71 рік)
Париж
Громадянство Франція
Національність німець
Проживання Париж
Ім'я при народженні Johann Heinrich Riesener
Діяльність підприємець, мебляр
Відомий відомий мебляр
Вчителі Jean-François Oeben[d]
Рід Riesener[d]
Родичі Roger Vandercruse Lacroix[d]
Діти син художник (Анрі-Франсуа Різенер, 1767-1828 ).

Жан-Анрі Різенер (нім. Johann Heinrich Riesener, фр. Jean-Henri Riesener; *4 липня 1734, Гладбек, Німеччина — †6 січня 1806, Париж) — відомий мебляр із Франції 2-ї половини XVIII століття, німець за походженням.

Біографія[ред.ред. код]

Народився в Німеччині. Він — друга дитина в родині, де було три сини. За не досить з'ясованих обставин емігрував в Париж.

В столиці Франції став учнем майстра мебляра на ім'я Жан-Франсуа Обен, теж німця за походженням. Обен був відомим майстром в столиці і його меценатом стала могутня маркіза де Помпадур.

Після смерті Обена, перебрав його бізнес на себе і навіть одружився на його удові. Від цього шлюбу народився син, що став пізніше художником (Анрі-Франсуа Різенер, 1767—1828).

Він автор уславленого бюро короля Франції Луї 15 — го. Бюро розпочав робити ще його вчитель — Обен Ж-Ф.(1721 — 1763). Після смерті Обена бюро доопрацював саме Різенер. І це нагадує традицію доопрацювування незакінченої картини учнем померлого художника.

Як талановитий майстер, Різенер виконував замови і наступного короля Франції Луї 16-го. Саме Різенер винайшов меблевий « механізм для відкидання циліндричної кришки бюро». Трохи модернізований механізм Різенера використовується і понині. Аби надати меблям більшої краси, Різенер першим почав використовувати золочену бронзу тонкого малюнку. Все це призвело до співпраці з уславленим бронзощиком скульптором П'єром-Філіппом Томіром (1751 — 1843).

Впливи стилю класицизм спрощували форми самих меблів, роблячи їх зручнішими, ніж меблі доби рококо. А золочена бронза в накладних пластинах і настольних годинниках робила їх коштовною окрасою кожного інтер'єру.

Різенер втримався в Парижі і в часи французької революції 1789—1793 рр. і пережив часи терору. Помер в Парижі у 1806 р.

Меблі роботи Жана-Анрі Різенера зберігають

Увічнення пам'яті[ред.ред. код]

В рідному місті існують, гімназія імені Різенера, вулиця Різенера і фонтан- монумент мебляра Різенера.

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Rudolf Bergau: Riesener, Jean-Henri. In: Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Band 28. Duncker & Humblot, Leipzig 1889, S. 582.