Антетонітрус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Антетонітрус
Antetonitrus2.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові
Клас: Sauropsida
Підклас: Динозаври
Ряд: Saurischia
Інфраряд: Sauropoda
Рід: Antetonitrus
Вид: A. ingenipes
Біноміальна назва
'''Antetonitrus ingenipes'''
Yates & Kitching, 2003
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category: Antetonitrus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Antetonitrus
EOL logo.svg EOL: 4658398
Fossilworks: 57753

Антетонітрус (Antetonitrus ingenipes) — найстарший з відомих завроподів, що жили під час пізнього тріасу в південній Африці. Був чотириногим рослиноїдом, як і більшість його пізніших родичів, але був значно меншим від решти завроподів. Незважаючи на це, був найбільшим створінням в своєму середовищі — досягав 10 м довжини і 2 т маси, однак мав чимало примітивних рис.

Назва[ред. | ред. код]

Назву цього динозавра утворено від двох латинських слів — ante (до) i tonitrus (грім). Назву цю часто пов'язують з іншим (щоправда, як виявилося, неіснуючим, але назва й надалі з'являється в попкультурі) бронтозавром (ящер-грім).

Знахідки[ред. | ред. код]

Назву цей ящір одержав від Адама Ятеса (Adam Yates), австралійського палеонтолога в 2003 році. Рештки його в 1981 р. знайшов палеонтолог Кітшинг (J.W. Kitching) в провінції Free State в Південній Африці. Знахідки, які зберігаються в Instytucie Bernarda Price'a, спочатку були класифіковані як кістки євскелозавра, тріасового прозавропода. Багато років пізніше Адам Ятес розпізнав у тих рештках інший вид і, завдяки його старанності, антетонітрус відомий як найтарший з зауроподів.

Вже не прозавропод…[ред. | ред. код]

Антетонітрусу притаманно кілька ознак завропода, однак мав він також ознаки примітивізму — риси прозавроподів. В противагу до своїх легкої будови, які могли ходити на двох ногах, предків, він демонструє певні риси чотироногості — мабуть він був першим динозавром, який ходив в такий спосіб. Подібно до інших завроподів, його передні кінцівки були значно довші ніж задні, в той же час кістки антетонітруса були масивні і широкі, що дозволяло підтримувати масу такого важкого творіння. Однак на його передніх кінцівках існує великий кривий «крюк», подібний до тих, які мали прозавроподи. Варто зауважити, що екземпляр, знайдений вченими, був відносно молодим.

Родичі антетонітруса[ред. | ред. код]

Антетонітрус був базальним завроподом, в еволюційній лінії динозаврів, які займають місце поблизу таких динозаврів як вулканодон чи ізанозавр, чи більш примітивних як меланорозавр та анхізавр. Був він родичем південноамериканського лессемзавра, який, в свою чергу, був родичем бліканозавра, що також жив в південній Африці. Єдиним відомим видом антетонітруса є Antetonitrus ingenipes.

Найстарший з завроподів[ред. | ред. код]

Рештки антетонітруса не є найстаршими знайденими рештками завропода якщо мовиться про вік кісток — в той самий час як і він жили, наприклад: бліканазавр та меланорозавр. Однак антетонітрус є найстаршим якщо мовиться про хронологічну систему. Найстарішими рештками може пишатись ізанозавр з Таїланду.

Основні дані[ред. | ред. код]

  • Довжина: 10 м
  • Маса: 2 т
  • Зріст: ?
  • Час існування: 215–210 млн років тому
  • Харчування: рослини
  • Місце проживання: Південна Африка (провінція Free State)

Ресурси Інтернета[ред. | ред. код]

Антетонітрус
← 4600 млн 542 488 444 416 359 299 251 200 145 65 23 2