Антисептик для рук

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Антисептик для рук - тип дезинфікуючого засобу, який використовується в середовищі медичного обслуговування для запобігання передачі патогенних мікроорганізмів, а також для дотримання елементарних правил гігієни рук в місцях, в яких умивальник і мило не доступні. В залежності від ситуації є доповненням або альтернативою миттю рук з милом і водою. Доступний в різних формах: рідкий розчин, гель, піна. Активним інгредієнтом в антисептику для рук може виступати ізопропанол, етанол, н-пропанол, або повідон-йод. Допоміжні речовини, як правило, включають загусник, такий як поліакрилова кислота, зволожувачі, такі як гліцерин, а також пропіленгліколь, і ефірні олії рослин. Спиртовмісні антисептики вважаються більш ефективним засобом для знищення мікроорганізмів, ніж мило, і менше сушать шкіру рук.[1]

Антисептики для рук, що не містять спирт, мають у складі або малі концентрації азотистого катіонного поверхнево-діючого агента хлорид бензалконію, триклозан хлоровані ароматичні сполук, або повідон-йод.

Дія Антисептика для рук[ред.ред. код]

Центр по контролю і профілактики захворювань в Сполучених Штатах Америки (CDC) розглядає антисептики для рук, як відповідну альтернативу милу і воді для підтримки гігієни рук. Фахівці з Центру (CDC) вважають, що найбільш надійним способом для запобігання передачі небезпечних захворювань є миття рук водою з милом. Якщо немає доступу до води і мила, рекомендується використовувати антисептик для рук, який містить щонайменше 60% спирту.

Спиртовмісні антисептики для рук знищують безліч різних видів бактерій, включаючи бактерії, стійкі до антибіотиків, і мікобактерії туберкульозу. Вони також характеризується високою вірусологічної активністю проти безлічі різних видів вірусів, включаючи оболонкові віруси, такі як віруси грипу, ГРВІ та ВІЛ, хоча є особливо неефективними проти вірусу сказу. Спиртовмісні антисептики для рук на також знищують грибки.

Згідно з Вільямом Руталом (англ. Dr. William Rutala) [2], "антисептики для рук на основі спирту є в 100 разів більш ефективним засобом проти вірусів, ніж будь-яка форма миття рук". Ізопропіловий спирт здатний миттєво знищити 99,9 відсотків або більше всіх неспороутворюючих бактерій менш ніж за 30 секунд, як в лабораторних умовах, так і на шкірі людини. Контрольоване клінічне дослідження 200 працівників на FedEx в 2004 році показало, що установка антисептиків для рук в офісі і навчання працівників їх використовувати призвело до скорочення на 21% відсутності співробітників на роботі. Контрольовані дослідження показали ще більше скорочення відсутностей на навчанні учнів в початкових школах (на 51%) і в ВУЗах (на 43%).

При використанні спиртових препаратів для втирання в середньому число мікроорганізмів знижується на 4-5 порядків, тобто, з 1000000 до 100-10 [2].Спиртовмісні антисептики для рук можуть виявитися неефективними в низьких кількостях або концентраціях. Хоча ізопропіловий спирт є ефективним у знищенні більшості бактерій, час дії, необхідне для руйнування клітин, не дотримується, оскільки спирт, як правило, випаровується менше ніж за 10-15 секунд. Дослідники заявляють, що що застосування 0,3 мм спиртосодержащего антисептика для рук не більш ефективно, ніж звичайне миття рук з водою і милом, але при збільшенні обсягу до 0,5 мм - ефективність спирту істотно зростає.

У робочому середовищі з високим рівнем ліпідних або білкових відходів (наприклад, харчова промисловість) використання тільки антисептика для рук на основі спирту не може бути достатнім для забезпечення належної гігієни рук.

Спирт знищує як патогенні (хвороботворні) мікроорганізми, так і постійну бактеріальну мікрофлору, яка зазвичай не викликає захворювань. Дослідження показують, що антисептики для рук на основі спирту не становлять загрозу для «добрих» мікробів, які природним чином присутні на шкірі. Тіло швидко поповнює руки так званими «добрими» мікробами, часто переміщаючи їх з верхньої частини руки, де є менша кількість шкідливих мікробів. Спирт також знімає з шкіри верхній шар жирів, що може негативно вплинути на захисні функції шкіри. Однак миття рук з допомогою детергентів, таких як широко використовуване мило, призводить до ще більшого руйнування захисту шкіри в порівнянні зі спиртовмісними засобами, викликаючи значну втрату шкірних ліпідів. Склад антисептика для рук.

Для ефективної боротьби з мікробами концентрація спирту в засобах для обробки рук повинна бути вище 60%. Для медичних установ, таких як лікарні та клініки, оптимальна концентрація спирту для знищення мікробів становить від 70% до 95%. Засоби для обробки рук на основі спирту, які містять два різних речовини для боротьби з бактеріями (тобто спирт і хлоргексидин глюконат), є значно ефективнішими за передопераційні локальні антисептики для шкіри в лікарнях, ніж сам спирт. До складу більшості спиртових антисептичних засобів входить зволожувач, щоб захистити шкіру рук від надмірного висушування. Однакові інгредієнти використовуються як в безрецептурних антисептичних засобах для рук, так і в антисептиках, застосовуваних у лікарнях, і включають спирти (етанол, ізопропанол та інші), іноді в поєднанні з іншими сполуками, такими як четвертинні солі (безалконій хлорид). Використання четвертинних солей націлене головним чином на збільшення антимікробної ефективності продукту, тим не менше, ці сполуки можуть викликати алергічні реакції у деяких людей. Однак алергічні реакції на четвертинні солі вкрай рідкісні, а перевага від їх використання (збільшення антимікробної ефективності) набагато перевищує ризики. Концентрація четвертинних солей в одному відомому антисептику склала 200 часток на млн. Така концентрація ніколи не приведе до «липкості», навіть якщо засіб буде застосовуватися десятки разів на день. Як правило, четвертинні солі накопичуються на шкірі, і оскільки медичний персонал дуже часто використовує антисептики для рук протягом дня, таке скупчення може призвести до «липкого ефекту». Гелевидні антисептики для рук, використовувані багато разів на день, залишають «липкі» залишки через гелеву структури. Гель не випаровується і залишається на руках, поки не буде видалений за допомогою мила та води.

Антисептики для рук виключно на основі спирту ліквідують липкий ефект, а також ризик алергічних реакцій. Спирт у спиртовмісному гелі випаровується, але гель залишається на руках і може викликати алергічні реакції.

Застосування антисептика для рук в медицині[ред.ред. код]

За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я (ВООЗ) кожної сеунди в світі 1,4 мільйона людей страждають від інфекцій, пов'язаних з госпіталізацією. У розвинених країнах від 5 до 10% госпіталізованих пацієнтів під час перебування в сучасних госпіталях набувають одну або кілька інфекцій. У країнах, що розвиваються ризик виникнення нозокоміальних інфекцій в 20 разів вище [3].

У відділеннях інтенсивної терапії нозокоміальних інфекції вражають близько 30% пацієнтів, а смертність може досягати 44%. У різних госпіталях світу під час пандемії свинячого грипу зараження медпрацівників становили від 20 до 60% [4].

Антисептичні засоби для рук в лікарняному середовищі має два основних застосування: гігієнічна обробка рук та хірургічна дезінфекція рук. Гігієнічна обробка рук антисептиком рекомендується при здійсненні медичного лікування і при всіх обставинах, коли необхідна дезінфекція рук (під час контакту з хворим або навколишнім середовищем пацієнта, зокрема, перед медичним оглядом між кожним прийомом ліків, якщо він розбитий на частини). Крім співробітниками лікарні, також настійно рекомендується робити по можливості гігієнічну обробку рук антисептиком як відвідувачам, так і самим пацієнтам.

"Миття рук забирає надто багато часу у перевантажених роботою медиків. Це об'єктивна реальність: якщо, наприклад, дотримувати всіх показань і рекомендованої тривалості звичайного миття рук у відділенні реанімації, це потребує, за розрахунками Voss і Widmer (1997), 16 годин робочого часу на зміну з 12 чоловік! Одним з найбільш перспективних рішень у такій ситуації є використання спиртових антисептиків. "[5]

Хірургічна антисептика рук: перед застосуванням препарату кисті рук і передпліччя попередньо ретельно миють, дворазово, теплою проточною водою і туалетним милом протягом 2 хвилин, висушують стерильною марлевою серветкою. Потім на кисті рук наносять 5 мл препарату і втирають його в шкіру рук і передпліч (тильна і внутрішня сторона долоні, пальці, області між пальцями) протягом 2,5 хвилин; процедуру повторюють двічі, підтримуючи шкіру рук у вологому стані. Загальний час обробки становить 5 хвилин. Стерильні рукавички надягають після повного висихання препарату. Обробка шкіри операційного поля і ліктьових згинів рук донорів: шкіру дворазово протирають роздільними стерильними марлевими тампонами, рясно змоченими препаратом. Час витримки після закінчення обробки - 2 хвилини.

Обробка шкіри ін'єкційного поля: шкіру протирають стерильним ватним тампоном, рясно змоченим препаратом. Час витримки після закінчення обробки - 1 хвилина. У медичній практиці, як правило, використовуються антисептики в поліетиленових пляшках об'ємом 300-500мл з дозатором.

Побутове використання антисептика для рук[ред.ред. код]

Крім дезінфекції рук у медичного персоналу спиртовмісні антисептики для рук рекомендуються лікарями до застосування в побутових умовах, особливо в місцях великого скупчення людей, у яких відсутні умивальник з водою і мило. Побутові антисептики для рук випускаються в невеликих флаконах, ємністю 50, 30 або 10 мл, а також у поліетиленових пляшках об'ємом 300-500мл з дозатором для використання на виробництві, в офісі або в громадських місцях, речовина може бути в гелеподібної формі або спреєм. Як правило, побутові антисептики для рук крім спирту містять добавки пом'якшують шкіру рук, найчастіше це гліцерин, і віддушки.

Гігієнічна антисептика рук: 3 мл препарату наносять на суху шкіру кистей рук і втирають в шкіру до висихання, але не менше 30 сек.

Безпека[ред.ред. код]

Спиртовмісний гель може запалати і горіти полум'ям тьмяно блакитного кольору. Це обумовлено тим, що до складу гелю входить легкозаймистий спирт. Деякі гелевидні антисептики для рук можуть не мати такого ефекту за рахунок високої концентрації в них води або зволожуючих речовин. Відомо кілька рідкісних випадків, при яких спирт спричинив за собою пожежа в робочій зоні, включаючи випадок, коли спирт, використовуваний як антисептик, накопичившись під хірургічними серветками в операційній, став причиною виникнення пожежі при використанні припалювального інструменту (термокаутера). Щоб звести до мінімуму ризик пожежі, користувачі гелю для обробки рук на основі спирту повинні бути проінструктовані втирати засіб у руки, поки вони повністю не будуть сухими, вказуючи на те, що легкозаймистий спирт випарувався.

Повідомляється про випадки, коли люди пили антисептичні гелі (зі змішувачів) в тюрмах і лікарнях для зняття абстинентного синдрому - похмілля, - що призвело до скасування їх використання в деяких закладах.

Виробники[ред.ред. код]

Антисептики для рук виробляються такими компаніями, як:

Примітки[ред.ред. код]

  1. Alcohol Hand Rub and Hand Hygiene (PDF). Clinical Excellence Commission, Health, New South Wales, Australia. Архів оригіналу за 2007-08-29. Процитовано 2007-05-18. 
  2. Вильям Рутала, «Дезинфекция, Стерилизация и Антисептика – принципы, практика, трудности и новые научные исследования (9. 2003)»
  3. Веткина И.Ф., Особое значение гигиенической обработки рук в профилактике внутрибольничных инфекций
  4. Дані ВООЗ
  5. Жолобова В.Е., Рекомендации по мытью и антисептике рук, 2006, http://web.archive.org/web/20070128070416/http://www.zdrav.spb.ru/epid/doc/060526_manualhand.pdf

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Фармакологія: підручник / І.В. Нековаль, Т.В. Казанюк. — 4-е вид., виправл. — К.: ВСВ «Медицина», 2011.— 520 с.(сторінки?) ISBN 978-617-505-147-4
  • О.М. Кіт, О.Л. Ковальчук, Г.Т. Пустовойт. Медсестринство в хірургії.- Тернопіль: Укрмедкнига, 2001.- 494 с. ISBN 966-7364-92-5(С.99-102)

Посилання[ред.ред. код]