Антоній Мальчевський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Антоній Мальчевський

Анто́ній Мальче́вський (пол. Antoni Malczewski; * 3 червня 1793 — † 2 травня 1826) — польський поет-романтик. Один із основоположників «української школи» в польській поезії.

Біографія[ред.ред. код]

Антоній Мальчевський народився 3 червня 1793 року в селі Княгинине на Волині (нині Дубенського району Рівненської області) в заможній шляхетській сім'ї. За іншими даними, народився у Варшаві. Дитинство поета пройшло в Тарноруді на кордоні Волині, Поділля та Галичини.

1811 року Мальчевський закінчив Кременецький ліцей і вступив на військову службу. Вийшовши 1815 року у відставку, тривалий час перебував за кордоном — у Франції, Італії, Англії, Швейцарії.

1821 року, повернувшись в Україну, Мальчевський оселився у зруйнованому батьківському маєтку. Згодом він перебрався у Львів, де марно намагався надрукувати свої літературні спроби.

Нещасливе кохання фатально позначилося на подальшій долі поета. 1824 року він виїхав до Варшави, де жив в атмосфері постійного нервового напруження та матеріальних нестатків. 1825 року вихід поеми «Марія» не приніс Мальчевському сподіваної популярності. 2 травня 1826 року він помер у Варшаві у повному забутті та самотності.

На сюжет поеми Мальчевського музичні твори написали Михайло Завадський, Юліуш Зарембський, Л. Гроссман.

Література[ред.ред. код]

  • Пилипчук Р. Я. Мальчевський Антоній // Українська Радянська Енциклопедія. — 2-е видання. — Т. 6. — Київ, 1981. — С. 340.
  • Антологія польської поезії. — Т. 1. — К.: Дніпро, 1979. — С. 106—108.

Джерело[ред.ред. код]


Література Це незавершена стаття про літературу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.