Антоній Муса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Антоній Муса
Antonius Musa. Bistre wash with pencil underdrawing. Wellcome V0004186.jpg
Народився 63 до н. е.
Римська імперія
Помер 14
Римська імперія
Громадянство Стародавній Рим
Діяльність лікар і ботанік[d]
Відомий медицина
Рід Антонії
Брати, сестри  • Euphorbus[d]

Антоній Муса (63 — 14 рр. до н. е.) — визначний давньоримській лікар та ботанік, представник методичної школи медицини у Римі.

Життєпис[ред.ред. код]

Про місце народження Антонія мало відомостей. Навчався у відомого лікаря Темісона. Він був практикуючим лікарем серед аристократичного та заможного станів Риму часів правління імператора Октавіана Августа. особливу відомість Антоній Муса набув, коли у 23 році до н. е. завдяки холодним компресам вилікував самого імператора. З цього слава Муси поширилася на весь Рим. Про це є згадка у Светонія.

У своїй медичній практиці Антоній значну увагу приділяв лікувальним властивостям трав, їхній здатності виліковувати складні або звичайні хвороби, досяг значних здобутків у фармакології. Однією з таких трав — буквиці — була присвячена праця Антонія Муси, яка збереглася дотепер (De herba vettonica liber).

Окрім медичної діяльності Муса займався ще ботанікою, яка була пов'язана зрештою з медициною. Він дослідив та надав опис низці рослин, серед них банан, подорожник та інші.

Його брат — Евфорб — також був відомим лікарем та ботаніком. На його честь було названо один з видів молочаю. Евфорб був особистим лікарем нумідійського царя Юби II.

Праця[ред.ред. код]

  • De herba vettonica liber з присвятою Марку Віпсанію Агриппі.

Джерела[ред.ред. код]

  • Ernst Howald, Henry E. Sigerist (Hrsg.): Antonii Musae De herba vettonica liber. Pseudoapulei herbarius. Anonymi de taxone liber. Sexti Placiti liber medicinae ex animalibus etc. Teubner, Leipzig 1927 (Corpus medicorum latinorum, 4). (лат.)
  • Светоній, De vita Caesarum Augustus 59; 81. 1. (лат.)