Антонін Ліберал

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Антонін Ліберал
дав.-гр. Ἀντωνῖνος Λιβεράλις
Народився невідомо
Помер невідомо
Громадянство
(підданство)
Стародавній Рим
Діяльність письменник, граматик, міфограф
Знання мов давньогрецька

Антоні́н Лібера́л (лат. Antoninus Liberalis) — давньогрецький граматик, що жив приблизно в I-III століттях н. е..

Єдина збережена з його робіт — «Метаморфози» (лат. Metamorphoseon Synagoge — грец. Μεταμορφώσεων Συναγωγή, буквально «збірка перетворень»). Ця збірка, який включає сорок один коротку розповідь про міфічні метаморфози. Унікальність цього твору в тому, що він написаний не у віршах, а в прозі.

Літературний жанр міфів, в яких чоловіки і жінки, герої і німфи перетворювалися на зорі, рослини, тварин, джерела, скелі або гори, був широко поширений і популярний в класичному світі. Витонченішими аналогами твору Ліберала є знамениті «Метаморфози» Овідія і Луція Апулея. Подібні сюжети простежуються і в таких елліністичних роботах, як Heteroeumena Нікандра і Ornithogonia, чиє авторство приписується Бою.

До наших днів зберігся тільки один рукопис Метаморфоз, що відноситься до кінця IX століття. Він зберігається в Палатинській бібліотеці в Гейдельберзі. У 1437 році завдяки Джону Стойковичу він опинився в домініканському жіночому монастирі в Базелі, а в 1553 рукопис був переданий Палатинській бібліотеці. У 1623, разом з іншою частиною бібліотеки, рукопис був перевезений в Рим, а в 1798 опинився в Парижі, як частина наполеонівської здобичі відповідно до Толентінського договору. У 1816 рукопис був повернутий в Гейдельберг.

Рукопис був вперше надрукований і виданий в 1598 році в Базелі Вільгельмом Гольцманом (Ксіландром).

Манера оповіді Антоніна — лаконічна та розмовна проза: «це абсолютно не художній текст», як стверджує Сара Майерс [1]. Перекладач Френсіс Сілорія розцінює текст як абсолютно доступний грецький койне, проте з великою кількістю гапаксів і відсутністю часток[2].

Тексти та переклади[ред. | ред. код]

  • В серії «Collection Budé»: Antoninis Liberalis. Les Métamorphoses. Texte établi, traduit et commenté par M. Papathomopoulos. 2e tirage 2002. XXXVII, 258 p. ISBN 978-2-251-00020-6
  • Антонин Либерал. Метаморфозы. / Пер. и комм. В. Н. Ярхо. // Вестник древней истории. 1997. № 3-4.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Myers, University of Michigan, reviewing Celoria's translation in Bryn Mawr Classical Review, 1994 (on-line text).
  2. Celoria , Francis, ed. and trans. The Metamorphoses of Antoninus Liberalis: A Translation With Commentary, trans. (London and New York: Routledge) 1992. English with comparative notes. ISBN 0-415-06896-7.